שתף קטע נבחר

האם מונעת הרכבת מנוסעיה להתפלל?

שנה לאחר חשיפת ynet, קו הרכבת בין באר שבע לתל אביב שוב גורם למתיחות בין דתיים וחילונים. והפעם - סירובה של רכבת ישראל לאחסן ספר תורה בתחנה הדרומית מעורר תמיהה אצל המתפללים

האם הרכבת מונעת מנוסעים בקו ב"ש-ת"א מלהתפלל? ח"כ יצחק וקנין (ש"ס) הציג אמש (ד') שאילתה לשר התחבורה, ישראל כץ, בעניין רגיש במיוחד בימים אלה של מתיחות בין דתיים וחילוניים. "הנוסעים הקבועים ברכבת ישראל מבאר-שבע לתל-אביב מתפללים שחרית בכל יום. מדובר במניין שזכה לתהודה ולפרסום", אמר הח"כ לשר. "כעת מתברר שקיומו מוטל בספק, בשל סירוב הנהלת הרכבת לאחסן ספר תורה בתחנה בבאר-שבע. הנכון הדבר? ואם כן - מה ייעשה למציאת פתרון לבעיה?", סיים וקנין.

 

תשובת שר התחבורה אינה צפויה לספק את הנוסעים הדתיים ברכבת ישראל, או את נציגיהם בכנסת. "היועץ המשפטי של הרכבת (אומר) כי חברת רכבת ישראל מנועה מלאפשר אחסון של ספרי תורה בתחנות הרכבת", הסביר כץ. "רכבת ישראל אינה יכולה להפעיל שרותי דת מתוקף היותה חברה ממשלתית, המחויבת לכללי חופש המצפון, האמונה, הדת והפולחן - ובכללם גם לחופש מדת של כלל ציבור הנוסעים", המשיך השר.

 

יש להזכיר כי אין זו פעם ראשונה שבה ניכר מתח בין נוסעים דתיים וחילונים בקו ב"ש-ת"א. לפני כשנה נחשף ב-ynet כי נוסעים בקו העמוס דורשים מנוסעות לעבור לקרון אחר בזמן התפילה. "בזמן הנסיעה, כשכל הקרונות ברכבת היו מלאים וצפופים, ניגש אלי נוסע חובש כיפה וביקש ממני לעבור לקרון אחר", סיפרה אחת הנוסעות. "הוא אמר לי שזה 'קרון תפילה', ובגלל זה אני מתבקשת לעבור מהקרון. בתחילה, בכלל לא הגבתי לדברים, אז הוא הרים את קולו ואמר לי 'גברת, תעברי'".

 

בעניין זה ובהקשר לשאילתה שהגיש, המשיך השר כץ והסביר כי "רכבת ישראל אינה מונעת קיום של תפילות נוסעים במניין במהלך נסיעת הרכבת, תוך ציפייה כי ציבור המתפללים יעמוד בכללים החלים על כלל נוסעי הרכבת". השר גם ציין כי "מתן אפשרות להפעלת שירותי דת תאפשר לבני כל הדתות לדרוש הפעלת שירותי דת מטעם החברה, ובכללם ייעוד קרון לתפילות ואחסון תשמישי קדושה וחפצי דת ופולחן".

 

אגב, מתברר כי להחלטה שלא להכניס ספר תורה יש גם הסבר כלכלי. כך הבהיר השר לחברי הכנסת: "יש לציין כי אחסון ספר תורה יטיל על חברת רכבת ישראל אחריות משפטית וביטוחית, ו(לכן) עלולה ליצור עילת תביעה כנגד חברת רכבת ישראל במידה והספר ייגנב או יינזק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ יצחק וקנין: קיום התפילה מוטל בספק
צילום: דודי ועקנין
ynet רכב בפייסבוק
לוח winwin
מומלצים