שתף קטע נבחר

תקדים באירופה: פיראטים סומלים הורשעו בהולנד

חמישה שודדי ים סומלים שתקפו ספינה במפרץ עדן נשלחו לחמש שנות מאסר - גזר דין ראשון מסוגו באירופה המודרנית. אחד הפיראטים אמר בתגובה: "הולנד לא אוהבת מוסלמים"

בית המשפט בהולנד הרשיע היום (ה') חמישה סומלים בתקיפת אניית משא במפרץ עדן, וגזר עליהם חמש שנות מאסר לכל אחד. פסק הדין הוא תקדים חשוב למאבק בתופעה שקרמה עור וגידים בסומליה, לאור העובדה שזהו עונש המאסר הראשון שניתן לשודדי ים באירופה המודרנית.

 

החמישה נעצרו בינואר 2009 בעת שהתכוונו להסתער על הספינה הדנית "סמניולו" שנשאה דגל של האנטילים ההולנדיים במפרץ עדן מול חופי סומליה. שודדי הים הסומלים הצטיידו מבעוד מועד ברובים אוטומטיים ומשגרי רקטות, אולם המתקפה סוכלה בזכות כוח דני שהוצנח במסוק. הולנד הוציאה נגדם צו מעצר והורתה להעמידם לדין בשטחה.

 

"פיראטיות היא פשע רציני, וצריך להתנגד לה בכל דרך", אמר השופט קליין וולטרינק אחרי שגזר חמש שנות מאסר על החמישה. אחד הנאשמים, סעיד עלי גראר (39), מלמל באנגלית כמה פעמים לאורך הקראת גזר הדין: "הולנד לא אוהבת אנשים מוסלמים. זה לא חוקי".

 

התביעה ביקשה לגזור על הנאשמים שבע שנות מאסר, אבל השופט וולטרינק אמר שהוא התחשב בעובדה שהחמישה סובלים מרקע "קשה" בארצם שדחף אותם למקצוע הבזוי. עם זאת, הוא הצדיק את עצם עונש המאסר בכך שהם "פעלו אך ורק למטרות רווח אישי ולא הטרידו את מנוחתם בנזק ובסבל שהם גורמים לקורבנותיהם. העובדה שלא היו הרוגים או פצועים היא צירוף מקרים", הוסיף.

 

המשפט ברורטדם נחשב לתקדים עולמי במאבק נגד מקרי השוד במפרץ עדן ובאוקיאנוס ההודי. התופעה כבר גרמה למדינות רבות לאחד כוחות כדי

ליצור כוח משימה מיוחד לאבטחת ספינות משא ומכליות הנפט השטות במים המסוכנים. אולם הפיראטים לעתים מצליחים לממש את מזימותיהם ולזכות במיליוני דולרים בכספי כופר.

 

מומחים טוענים שהמשפט בהולנד לא ירתיע שודדי ים אחרים בסומליה הענייה. אולם פיראטים אחרים מוחזקים כיום בבתי מעצר בצרפת, בספרד, בגרמניה ובארצות הברית המתכוונות גם כן להעמידם לדין. קניה כבר הרשיעה 18 פיראטים מאז 2007, ו-100 נאשמים נוספים ממתינים למשפטם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים