שתף קטע נבחר

יוטה: נידון למוות הוצא להורג בפני כיתת יורים

רוני לי גרדנר הורשע ב-1985 ברצח עורך דין במהלך ניסיון בריחה מבית משפט. הוא נידון למוות ובחר שזה יבוצע בפני כיתת יורים, שיטה שנאסרה ב-2004. איך נראו היומיים האחרונים של גרדנר, ואיך בכלל מבצעים הוצאה להורג בפני כיתת יורים?

לראשונה מזה 14 שנה הוצא הבוקר (יום ו') להורג אסיר אמריקני בפני כיתה שכללה חמישה יורים - כך דיווחה רשת CNN. רוני לי גרדנר, אסיר בן 49 שריצה את 25 השנים האחרונות מאחורי סורג ובריח, בחר למות בשיטה זו עוד בטרם נאסרה במדינת יוטה ב-2004. גרדנר הוא האסיר השלישי בסך הכל שמוצא להורג בארה"ב בפני כיתת יורים מאז 1976. המקרים הקודמים אירעו ב-1977 וב-1996.

  

גרדנר הורשע ב-1985 ברצח עורך הדין מייקל ברדל בעת שניסה להימלט מבית משפט ביוטה, בו הועמד לדין על מעשה רצח אחר שביצע שנה קודם לכן. למרות בקשתו, ניהל גרדנר לאורך השנים מאבק נגד הוצאתו להורג וערעורו האחרון נדחה אתמול על-ידי בית המשפט העליון של ארה"ב.


מתקן ההוצאה להורג של גרדנר (צילום: רויטרס) 

 

מושל יוטה, גארי הרברט, שדחה אף הוא את אחד מערעוריו של גרדנר, אמר כי עורכי דינו של האסיר לא הציגו ראיות שלא נבחנו בבתי משפט קודם לכן. "לגרדנר ניתה הזדמנות מלאה והוגנת להופיע בפני כמה בתי משפט לאורך השנים", אמר הרברט בהודעה שפרסם.  

 

גרדנר הוצא להורג בשעה 00:20 (שעון יוטה) אחרי יומיים מלאים שבהם צם. ביום שלישי אכל את ארוחתו האחרונה שכללה: סטייק, לובסטר, עוגת תפוחים, גלידת וניל ושתה "סבן-אפ". עורך דינו הסביר כי מרשו בחר לצום ביומיים האחרונים של חייו "מסיבות רוחניות".

  

ההוצאה להורג התנהלה באופן הבא: נשקיהם של ארבעה מתוך חמשת היום הוטענו בכדורים חיים, ואילו הנשק החמישי הוטען בכדורי סרק. בדרך זו איש מהיורים אינו יכול לדעת בוודאות מי מהם ירה את הירייה הקטלנית. פניו של גרדנר כוסו בברדס שחור והוא נקשר לכסא מתכת. על חזהו הוצב שלט מטרה. מגש מיוחד מתחת לכיסא נועד לאסוף את הדם.

 

מלבד צוות ההוצאה להורג, הותר ל-25 בני אדם לצפות בהוצאה להורג משלושה חדרים שמוקמו מסביב לתא. הללו הם קרובי המשפחה של הקורבן, נציגי מדינה, עיתונאים ומכרים של גרדנר לפי בחירתו. אחרי שעדי הראייה תפסו את מקומם, פתח מנהל הכלא את הווילונות שכיסו את חלונות הצפייה, ואז ניתנה לגרנדר האפשרות לומר מילים אחרונות.

 

מבקרי שיטת ההוצאה להורג בפני כיתת יורים טוענים כי מדובר בשיטה השייכת לתקופת המערב הפרוע וכי יש לבטלה סופית. לאורך השנים איפשרה מדינת יוטה לנידונים למוות לבחור את שיטת הוצאתם להורג, עד שב-2004 קבע הסנאט בסולט לייק סיטי כי הזריקה הקטלנית תהיה השיטה החוקית היחידה. יוטה היא המדינה האחרונה בארה"ב שעדיין מאפשרת הוצאה להורג בפני כיתת יורים לאסירים, שביקשו זאת לפני כניסת החוק לתוקפו. מדובר בכ-160 אסירים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גרדנר. צם מסיבות רוחניות
צילום: AFP
מומלצים