שתף קטע נבחר

לאסור "עזרת נשים" בבית הכנסת

העתירה הזו עוד לא הוגשה - אבל אחרי תקדים עמנואל היא תגיע בקרוב. ומה יעשו אז מנהיגי הציונות הדתית והשופט לוי?

איזה כיף, שוב אפשר לחבוט בחרדים. יש כמעט קונצנזוס בחברה הישראלית ביחס השלילי כלפי המגזר. שמאל, ימין, חילונים, ציונות דתית כולם מסכימים שהחרדים מהווים עול על המדינה ונטל על החברה. אז מה הפלא שהעיתונות חוגגת בכותרות ענק, בעמודים הראשונים את הסיסמאות "אפליה" "גזענות", בעניין בית הספר בעמנואל? אפשר לחשוב שבית ספר קטן בעמנואל הוא הנושא החשוב ביותר על סדר היום של החברה הישראלית. עזבו את איראן, המשט ואפילו את המונדיאל כי כאשר מדובר בחרדים מה יותר מעניין מלנבור בחצרותיהם האחוריות ולהעלות את קלונם לכותרות? זה גם מוכר יותר עיתונים.

 

האמת, שכאשר מדובר ב"לוחמי זכויות אדם" עוד אפשר להבין את ההתלהמות כנגד החרדים, המזכירים להם כנראה, היסטוריה של משטרים אפלים ושלטון הדת . יחד עם זאת, אני לא משוכנע שכל רודפי השוויון הללו, אינם אלה, שכאשר יוקם בית כנסת או מקווה בשכונתם, יזעקו מרה שאין להכניס דתיים לשכונות חילוניות כיוון שהדבר יהרוס את השכונה. הפרדה בעמנואל אסורה כי החרדים גזענים, אבל ברמת אביב ניתן לפעול בכל דרך ליצור הפרדה ולמנוע כניסה של דתיים. לעיתים אני משתעשע במחשבה מה יקרה אם החרדים ישלחו את ילדיהם בכמויות לבתי הספר החילונים. יש לי הרגשה שכל רודפי השוויון ישכחו את כל עקרונותיהם ויוציאו את ילדיהם מבית הספר מחשש ל"השפעה שלילית".

 

לעומת זאת, כאשר חלק מרבני הציונות הדתית ומנהיגיה הפוליטים מתייצבים כנגד החרדים בעניין ההפרדה בעמנואל, אני חושש שהם לוקים בראיה קצרת טווח. יתר על כן, כאשר חלקם אומרים שאין כל קשר בין הדת לבין ההפרדה שהונהגה בעמנואל, נראה לי שהם יורים לעצמם ברגל. לא פעם בוויכוחים עם אדם שאיננו שומר מצוות הוא מתריס שאין כל בעיה להדליק אור בשבת כי התורה אסרה רק על הבערת אש, לכן הוא טוען שאין קשר בין מה שאנחנו עושים לבין הדת, כאשר עולה טענה שכזו אנחנו מגחכים לעצמינו על חוסר ההבנה של אותו אדם. אבל במה שונים מי שאומרים על פסיקה של אדמו"ר חרדי שאין בינה לבין הדת ולא כלום? האם הם מתיימרים להבין את הדת של האחר?

 

בצל המחלוקות

כאנשים דתיים, אנחנו יודעים היטב שישנם זרמים שונים ביהדות ויש בקרב הציבור הדתי הבדלים עצומים ומה שנחשב בעיני האחד כמותר אצל השני הוא אסור באיסור חמור ולהיפך. ישנן מחלוקות עצומות בין גדולי ישראל, אשכנזים וספרדים, חסידים ומתנגדים ובין החצרות החסידיות השונות כמעט בכל נושא ונושא, ולכן מי שאומר על פסק הלכה של הרבי מסלונים שאין בין זה לבין הדת כלום, ממילא כך יגידו ואומרים עליו. במקום שכל אחד יתרכז בדרכי הנהגתו שלו את הדת, אנחנו אוהבים לבקר את הדת של האחר ובכך פותחים פתח לאחרים, כולל מי שאינם שומרי תורה ומצוות לבקר את הדרך בה אנו מקיימים את הדת.

 

עם כל הרצון לדבוק בערכי הדמוקרטיה השוויון והליברליזם, הדת איננה חיה לגמרי בשלום עם ערכים אלה, וכל אחד מאיתנו, בציונות הדתית מתמודד בדרך כזו או אחרת עם הקונפליקט. ולמי שלא מבין נזכיר שהיותנו ה"עם הנבחר", חלוקת העם לכוהנים לווים וישראל, פסילת אדם מלהתחתן בשל היותו ממזר, ואיסור נישואי תערובת הם לא בדיוק נושא שעולה בקנה אחד עם זכויות אדם ושוויון.

 

המחיצה תוסר?

ברור ומובן שלו הדבר היה בקהילתי הייתי מתנגד בכל תוקף להפרדה כמו זו בעמנואל. השאלה האם נכון להתערב בכזו עוצמה במה שקורה אצל האחר, כאשר אני ודאי לא ארצה שיתערבו אצלי. כי זאת יש לדעת, השופט אדמונד לוי יש להניח, כמו רבים מאיתנו נוהג, מדי יום ביומו בדרך מפלה. אמנם לא בין אשכנזים לספרדים. אבל בודאי בין גברים לנשים. אני מניח שכמו שבעמנואל הכניסה לבית הספר היא נפרדת לאשכנזים וספרדים, כך בבית הכנסת של כבוד השופט הכניסה לבית הכנסת נפרדת לנשים ולגברים. אני מניח שכמו שיש מחיצה באמצע בית הספר בעמנואל בין הבנות הספרדיות לאשכנזיות, ככה יש הפרדה בבית הכנסת של כבוד השופט בין עזרת הגברים לעזרת הנשים. ובבית הכנסת, נותנים כיבודים רק לגברים כיבודים שנשים לעולם לא יקבלו ויוכלו רק להציץ בקנאה מעבר לפרגוד. ואל תגידו שלנשים זה לא אכפת, כי גם בעמנואל, הרוב המכריע של הורי התלמידות משני הצדדים לא סבר שיש פה פגיעה.

 

לכן ההתערבות הגסה שלנו במה שקורה אצל החרדים תגרום שלא ירחק היום ויתערבו גם לנו. אני כבר רואה את האישה שתעתור לבית המשפט הגבוה לצדק, ותדרוש הסרת המחיצות בבית הכנסת. היא תוסיף ותטען כי בתי הכנסת נהנים מתקציבי הרשויות ומוקמים על קרקעות ציבוריות ולכן על בית המשפט לכפות על גופים נתמכים אלו להימנע מלנקוט באפליה כנגד נשים. יש להניח כי אותה אישה תסתמך על תקדים עמנואל. יש להניח שאם שופט יקבל את התקדים הזה, אזי גם מנהיגי הציונות הדתית ורבניה, ואפילו השופט לוי שקבע שבית המשפט לא צריך אישור רבנים לפסקיו, יעדיפו ללכת למעצר, להפר את פסק בג"ץ ולא להסיר המחיצות בבית הכנסת. זאת לאחר שיימצא רב קונסרבטיבי או רפורמי שיסביר ש"אין כל קשר בין הדת לבין ההפרדה בבית הכנסת".

 

עו"ד אלי וילצ'יק הוא שותף בכיר במשרד כהן-וילצ'ק-קמחי

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדרך לכלא
צילום: אוהד צויגנברג
אלי וילצ'יק
מומלצים