שתף קטע נבחר

האם אובמה יקבל "כפתור לכיבוי האינטרנט" בארה"ב?

הצעת חוק חדשה שנמצאת בתהליך מואץ תאפשר לנשיא ארצות הברית להכריז על "מצב חירום קיברנטי" - ולהגביל או לחסום לחלוטין את האינטרנט במדינה. מתנגדי החוק טוענים שמטרתו היא הגנת השלטון ולא הגנת האזרחים

ממשלת ארצות הברית רוצה לקבל אפשרות קיצונית לרגולציה, צנזורה וחסימה של האינטרנט. לפי דיווח של אתר the daily beast, המקור לכך היא חומרת האיום הפוטנציאלי מצד האקרים, ומהלכי פריצה במימון ובהפעלת מדינות. תומכי החוק רואים בו מגן פוטנציאלי במקרה של התקפה מקוונת, בעוד מתנגדיו סבורים שמדובר בכלי שנועד להגן על השלטון ולא על אזרחי המדינה.

 

ממשל אובמה שואף לקבל כוחות שיאפשרו רגולציה של האינטרנט בקנה מידה נרחב, במידה ויעלה צורך לכך – מתוך אינטרס של ביטחון לאומי. הצעת החוק שתאפשר זאת נמצאת בתהליך חקיקה מואץ בקונגרס האמריקני.

 

מצב חירום קיברנטי

החוק יאפשר לנשיא אובאמה להכריז על מצב חירום לאומי כתוצאה מהתקפה מקוונת, "cyber- emergency" – בעקבותיו יידרשו ספקיות האינטרנט, מנועי החיפוש וחברות פרטיות המפעילות אתרים במדינה לסור למרות הממשלה – ואף לנתק את החיבור של ארצות הברית לאינטרנט ברמות שונות, למשך של עד שלושים יום.

 

תומכי החוק טוענים כי שליטה שכזו תאפשר לממשלה להגן על אזרחי ומוסדות ארצות הברית מכל התקפה חיצונית. בכוחה של פריצה נרחבת להפיל בנקים, רשתות הגנה ושירותים ציבוריים למיניהם – ולגרום נזקים של מיליארדי דולרים אשר יהוו פגיעה אסטרטגית בליבה של המעצמה.

 

ההצעה הוגשה על ידי ג'וזף ליברמן, סנטור העומד בראש הוועדה לביטחון המולדת בסנאט. "האינטרנט החל בתור תופעת תקשורת לפני כארבעים שנה", אמר, "והפך עתה לצורך קיומי של החיים המודרניים - שלצערנו, נמצא תמיד תחת התקפה".

 

ליברמן ותומכיו נימקו את החוק באירוע הפריצה לגוגל לפני מספר חודשים, אשר בוצעה לכאורה, על ידי השלטונות הסיניים. דובריו של הסנטור אמרו כי החוק לא נועד לחסום ולהגביל אתרים ספציפיים. במסגרת החוק תוקם סוכנות חדשה לביטחון מקוון, אשר תפעל תחת המחלקה לבטחון המולדת.

 

חסימה לא-דמוקרטית

מתנגדי החוק סבורים שמדובר ביותר מדי כוח, שיאפשר לשלטון לחסום ולהגביל אתרים ושירותים מקוונים מאינטרסים פוליטיים – ולא של ביטחון לאומי. הסוכנות לביטחון מקוון תוכל, אם תוקם, לחסום כל מי שיציג תכנים שלא עולים בקנה אחד עם מדיניות אובמה.

 

כך יוכל השלטון, להגביל בצורה לא דמוקרטית את רמת החשיפה של אזרחי ארצות הברית לתכני אתרים כמו wikileaks ודומיו.

 

אתר וויקיליקס הודיע בשבוע שעבר על כוונתו להעלות סרטון שצולם בשנה שעברה, ומראה את תקיפה אווירית של חיל האוויר האמריקני באפגניסטן – בה נהרגו כ-140 אזרחים חפים מפשע. מדובר בסרטון מסווג של הפנטגון, אשר דלף לרשת.

 

האתר, מקור להדלפות רבות, כבר פרסם בעבר סרטונים אשר הביכו את הממשל האמריקני, והחוק החדש יתן להנהגה האמריקנית כלי שבכוחו לצנזר את וויקיליקס ואתרים רבים אחרים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יצנזר את הרשת? אובמה
צילום: AP
מומלצים