שתף קטע נבחר

האחים זרצקי פרשו. האבא: "חושש לחייהם"

האחים רומן ואלכסנדרה זרצקי, שסיימו במקום העשירי באולימפיאדת החורף בוונקובר, החליטו לפרוש. האב איגור גולל את ההחלטה שהובילה לכך: "פגעו בילדים שלי נפשית, מתנהגים פה כמו ברומא העתיקה". יו"ר ההתאחדות, בוריס חייט: "האבא צריך לחנך אותם, לא אותי"

צמד המחליקים הבכיר של ישראל, האחים רומן ואלכסנדרה זרצקי, הודיעו על פרישה מתחרויות. הצמד, שהגיע בשנה האחרונה להישגים מרשימים, שכללו בין היתר מקום עשירי באולימפיאדת החורף בוונקובר, מקום שישי באליפות העולם וזהב באוניברסיאדה, החליט לתלות את המחליקים הרבה לפני כוונתם המקורית.

 

"מצאנו עבודה בתור מאמנים ועכשיו אנחנו לא מחליקים" אמר רומן זרצקי ל-ynet והוסיף: "ממש לא רצינו לפרוש, אבל אין מה לעשות, לא היתה ברירה. נראה מה הם יעשו בלי ספורטאים בענף ההחלקה עכשיו. סאשה לקחה את זה הכי קשה, כי זה כמו שירקו לה בפנים. כנראה שיש מספיק ספורטאים בארץ ברמה שלנו".


האחים זרצקי. טענות על קיפוח ומחסור בתנאים (רויטרס)

 

אביו של רומן, איגור זרצקי, הסביר את המהלכים שהובילו לפרישה: "הזמינו אותנו לשיחה ולא נראה לי שזה יעזור. ההתאחדות זה לא התאחדות הישראלית, אלא התאחדות של משפחת חייט. אין טעם להמשיך, כי אין אפשרות לשפר את היחסים בהתאחדות. פגעו בילדים נפשית ועזבו אותם בלי טיפול בפציעה של רומן. נתנו להם לחתום על הסכם חד צדדי, רק חובות ללא שום זכויות".

 

"הילדים לא חתמו על החוזה ואני תומך בהחלטה שלהם", המשיך איגור. "הכול נעצר ברגע שבוריס חייט התמנה ליו"ר. כל השופטים יושבים בכיס של בוריס. גלית (בתו של בוריס, א.ה) מאמנת צעירה ואין לה את ניסיון החיים שיש למאמנים אחרים, היא לא התקשרה אפילו פעם אחת מאז ההחלטה. היא מצאה זוג צעיר חדש, בשקט לקחו אותם לארצות הברית כדי לקדם אותם, אבל הם לא יגיעו לרמה של הילדים שלי.


האחים זרצקי בוונקובר. סיימו במקום העשירי (AP)

 

"מה גם, שאחרי אליפות העולם האשימו אותם על כך שנשארו שבוע על חשבונם בחופש באיטליה. אני לא רוצה להיכנס מעבר לזה, כי אני חושש על החיים של הילדים שלי. זה היה מטרת חיים שלי ושל אישתי ולא טעינו בשום דבר".

 

זרצקי האב לא חסך במילים והוסיף: "יש פה התנהגות כמו ברומא העתיקה. הם גדלו בארץ ועשו קריירה מצליחה מאוד. הם רצו מאוד להמשיך ולכן הם קיבלו מכה, כי זה קשה לקבל החלטה כזו של פרישה. מי יודע מה יקרה בהמשך, אולי יחליפו יו"ר ואז ישתנו דברים".

 

לפני סיום, השאיר איגור פתח לאופטימיות: "אני מקווה שלפחות יעזרו לרומן בפציעה, כי בארה"ב לא הצליחו לזהות מה מקור הבעיה. אולי את המינימום יתנו לו, אחרי כל מה שהם נתנו למדינה".


חייט. "היום כל אבא של ספורטאי הופך להיות דובר" (צילום: אורן אהרוני)

 

"יקבלו כל מה שצריך, רק שיתנהגו כמקצוענים"

חייט, יו"ר ההתאחדות ההחלקה על הקרח, אמר בתגבוה לדברים הקשים: "אם זה מה שנאמר על ידי האבא שלהם, אז הוא שקרן. אני הייתי איתם כל הזמן, כשהיה להם כאב ראש וגם בפציעה הזו. לקחנו אות רומן לרופאים הכי טובים במנהטן ושילמנו 4,000 דולר על הטיפול. חבל שהיום כל אבא של ספורטאי הופך להיות דובר. האבא צריך לחנך אותם ולא אותי".

 

חייט הוסיף: "השקענו בהם זמן וכסף, אך הדבר שכן מפריע להם שהם לא רוצים לעבוד קשה אחרי האולימפיאדה. אין להם את הרצון והכוח להמשיך. נתנו להם את הלב וכל מה שהם ביקשו. החוזה הוא אותו חוזה, כמו בכל השנים, והתקבלו כל האישורים. רק שהפעם, בגלל שהם כל הזמן מאחרים וגלית ממתינה להם זמן רב, הוסיפו סעיף שהם יקבלו קנס במידה שיאחרו, כדי שיחשבו פעמיים.

 

"יש להם גם בעיות של חוסר משמעת והם גם לא שמרו על המשקל הנדרש, שזה לא אסתטי ולכן רומן לא יכול לעשות הרמות מורכבות. גלית עבדה איתם שעות על הקרח כשאף מאמן לא היה עושה את זה, מה גם שהם מקבלים מעל 750 אלף שקל בשנה האחרונה.

 

"ישבנו איתם ב-3 במאי וביקשנו שיגידו כל דבר שמפריע להם, והם אמרו שהכול בסדר. אם הם רוצים להמשיך אין שום בעיה, יקבלו כל מה שצריך, רק שיתנהגו כמקצוענים. אם הם חושבים שצריך להחליף מאמן, שיביאו לי שם. בכל מקרה, זה גרוע עכשיו גם בשבילם וגם בשבילנו אבל החיים ממשיכים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רומן זרצקי אלכסנדרה זרצקי
צילום: AFP
מומלצים