שתף קטע נבחר

קולומביה: שר ההגנה לשעבר סנטוס יהיה נשיא

חואן מנואל סנטוס, שאחראי להיחלשות המורדים, ניצח בפער גדול את המועמד העצמאי מוקוס - בבחירות שבהן הביע העם הקולומביאני תמיכה במדיניות של הנשיא היוצא. שוטרים וחיילים נהרגו במתקפות מורדים ביום הבחירות

ניצחון סוחף: חואן מנואל סנטוס, מקורבו של הנשיא היוצא אלברו אוריבה ושר ההגנה לשעבר, ניצח הלילה (ב') בסיבוב השני של הבחירות לנשיאות בקולומביה. סנטוס זכה לתמיכת 69 אחוז מהבוחרים, בעוד יריבו האקסצנטרי אנטנאס מוקוס, קיבל 28 אחוז מהקולות.

 

ניצחונו של סנטוס הוא הבעת תמיכה באוריבה, שסנטוס אחראי במידה רבה לגיבוש מדיניות הביטחון של ממשלו ובמלחמה הארוכה במורדי "צבא המהפכה של קולומביה". מוקוס, שכיהן כראש עיר הבירה בוגוטה פעמיים והוביל מערכת בחירות שהתמקדה במאבק בשחיתות, הודה בתבוסה ואיחל לסנטוס הצלחה.

 

יום הבחירות אתמול לווה בתקריות אלימות, במהלכן נהרגו שבעה שוטרים ושלושה חיילים במתקפות של קבוצות מורדים. השוטרים נהרגו בפיצוץ מטען צד בצפון-מזרח המדינה, והחיילים נפלו קורבן למארב בעת שפיטרלו בעיירה במזרח. משקיפי בחירות עצמאיים העידו כי מורדים שרפו פתקי הצבעה והפריעו לפעולת הקלפיות במחוזות מרוחקים.

 

החשש מפני המורדים היה נושא מרכזי בקמפיין של סנטוס והבטחתו להמשיך להילחם משכו אליו בוחרים רבים. אוריבה, נשיא אהוד שניצח פעמיים ברוב גדול, נאלץ לפרוש משום שהחוק הקולומביאני אינו מתיר לנשיא להמשיך לכהונה שלישית. בכירי הפוליטיקאים במדינה עמדו מאחורי סנטוס במהלך מסע הבחירות לקראת הסיבוב השני.

 

סנטוס מסמל את הפוליטיקה הישנה במדינה הדרום-אמריקנית. כבן לאחת מהמשפחות החזקות במדינה, הוא שימש כשר מאז

1990, על אף שמעולם לא נבחר לתפקיד בידי הציבור. בממשלו של אוריבה הפופולרי הוא סומן כיורש הבלתי-מעורער, אך בימים שלפני הסיבוב הראשון, נראה היה שרבים מאסו בפוליטיקה השמרנית של אוריבה.

 

מסע הבחירות של מוקוס, בן למשפחת מהגרים מליטא, שאב רבות מזה של ברק אובמה בארצות הברית. המסר העיקרי שלו הוא הצורך בשינוי, תוך שימת דגש על שמירת זכויות אדם, כבוד לחוק ולחינוך ומלחמה בשחיתות. תומכיו תלו בו תקוות, אך בסופו של דבר רבים חששו שהוא חסר ניסיון פוליטי מספיק ויכולת לנהל את הצבא ויחסי החוץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סנטוס. השמרנות ניצחה
צילום: רויטרס
מוקוס. הבטיח שינוי
צילום: AP
מומלצים