שתף קטע נבחר

המלשינון עובד: עשרות אישומים על עישון בת"א

מנתונים שהגיעו ל-ynet עולה כי בשנה האחרונה הוגשו 66 כתבי אישום ע"י העירייה נגד עסקים שהפרו את חוק איסור העישון, בזכות טופס תלונה שהפיצה עמותת אוויר נקי באינטרנט. יו"ר העמותה: "שתי דקות, למלא הטופס ולשלוח"

הצלחה למלשינון בעיר הבילויים: בעיריית תל אביב מדווחים על הישגים מרשימים במאבק המשפטי של התובע העירוני נגד עסקים שהפרו את חוק איסור העישון, וזאת בזכות טופס התלונה שתושבים מעבירים לעירייה בו הם מדווחים על הפרות החוק. מנתונים שרוכזו בעירייה והגיעו לידי ynet עולה כי בשנה האחרונה הגישה העירייה, בזכות טפסים אלו, לא פחות מ-66 כתבי אישום, מהם 13 הוכרעו והיתר תלויים ועומדים בבית המשפט.

 

סך הקנסות שהטיל בית המשפט לעניינים מקומיים בעיר על העסקים שנגדם הוגשו כתבי האישום, מסתכם בלמעלה מ-170 אלף שקל,

כשבנוסף הוטלו התחייבויות כספיות להימנע מעבירות נוספות. סכום הקנסות שהוטלו על פאבים ובתי קפה, חלקם גדולים ומוכרים, נעו בין 5,000 ל-30 אלף שקל.

 

בעירייה הדגישו כי בשנה האחרונה החליטו לנקוט ביד קשה בעיקר נגד העסקים שמפרים את חוק העישון באופן סדרתי. בנוסף, עורכים פקחי בעירייה עשרות ביקורים בחודש בעסקים עליהם התלוננו תושבים, כאשר הקנסות המוטלים על ידם הם אלף שקל למעשן ו-5,000 שקל לעסק.

 

העירייה: "לא יכולים להיות בכל מקום"

עם זאת, הפאבים פיתחו שיטות יצירתיות להימנע מהקנסות. חלקם הציבו צ'קלקות בעסק שמתריאות על התקרבות הפקח ומופעלות על-ידי הסלקטור או המאבטח בכניסה. "זו פעולת אכיפה לא פשוטה", אמר ל-ynet מנהל אגף הפיקוח בעירייה, יואב ירדני. "יש לנו תכנית עבודה לעסקים שהם עבריינים סדרתיים. בעל עסק שלא רוצה שיעשנו אצלו, אז לא יעשנו אצלו".

 

ירדני התייחס גם לטענות לפיהם תושבים רבים מדווחים על עישון לא חוקי למוקד העירוני, אולם עד שהפקח מגיע, אם בכלל, העישון נגמר. "אנחנו לא יכולים להיות בכל מקום ובכל עסק. אנו פועלים לפי תוכנית עבודה ולפי קריאות גם בנושאים אחרים". לגבי טופס התלונה, הדגיש ירדני,"אין ספק שהוא הוכיח את עצמו".

 

למלא טופס בשתי דקות ולהתלונן

מי שעומד מאחורי הטופס היא עמותת "אוויר נקי", שמפרסמת באתר שלה את הטופס הקצר, אותו ניתן להוריד ולשלוח אותו לעירייה. יו"ר העמותה, עו"ד גיא אופיר, הסביר: "אכן יש הצלחות אך לא בסכומים גבוהים מספיק. הייתי מקווה שהעירייה תעלה את הסכומים בהסדרי הטיעון.

הטופס הוא הצלחה מאוד גדולה אפילו יותר מהתביעות הקטנות שמוגשות, כי אז בעלי הפאבים טוענים שהתובע מנסה להתעשר שלא כדין".

 

אופיר הדגיש כי ברוב המקרים אין צורך בכלל לבוא להעיד: "מאוד ישראלי לקטר על העישון ועל היעדר אכיפה, אך פה מדובר בפעולה קצרה של לא יותר משתי דקות, למלא הטופס ולשלוח בפקס. רוב המקרים נגמרים בהסדרי טיעון, כך שלא צריך לבוא ולהעיד בבית המשפט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סיגריה יכולה לעלות אלף שקל
צילום: תומי הרפז
מומלצים