שתף קטע נבחר

מזכ"ל האו"ם: תוכנית 'גן המלך' בסילוואן לא חוקית

באן קי-מון מתח ביקורת חריפה על התוכנית שאושרה בוועדה המחוזית בירושלים, במסגרתה ייהרסו 22 מבנים בהם גרים פלסטינים לטובת פארק תיירותי. לדבריו, ההריסות "מנוגדות לחוק הבינלאומי" וזו אחריות ישראל למנוע "פרובוקציות" באזור

סערת הבנייה וההריסה נמשכת: מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, מתח הלילה (יום ה') ביקורת חריפה על אישור הוועדה המחוזית בירושלים את תוכנית "פרויקט גן המלך" בשכונת אל-בוסתאן שבסילוואן במזרח העיר, במסגרתו ייהרסו 22 בתים בהם מתגוררים פלסטינים לטובת פארק תיירותי.

 

בהודעה שפרסמה לשכתו של באן נמסר כי הריסות הבתים המתוכננות הן "מנוגדות לחוק הבינלאומי ולרצונם של התושבים הפלסטינים בשכונה".

 בהודעה נמסר עוד כי מדובר ב"מהלך שאינו מועיל" לבניית האמון בין ישראל לפלסטינים וכי "זו אחריות הממשלה הישראלית להבטיח כי לא יינקטו צעדים פרובוקטיביים", שיגבירו את המתיחות בעיר.

 

לפי התוכנית השנויה במחלוקת 22 הבתים שייהרסו לטובת הפארק התיירות, נבנו באופן בלתי חוקי, אך במקביל 66 מבנים אחרים "יולבנו" על-ידי מתן אישור לבנייה במזרח השכונה. הרשות הפלסטינית הביעה זעם על התוכנית והודיעה השבוע כי הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, כבר פנה לממשל האמריקני, שביקר את התוכנית, בבקשה שיעצור אותה. וראש הממשלה הפלסטיני, אבו עלא, אף כינה את התוכנית "בצעדים שקטים ששווים בסכנתם לבנייה בהתנחלויות".

 

לשכת רה"מ: תוכנית ראשונית בלבד

שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס שלשום במהלך ביקורו בארצות הברית להריסות המתוכננות ואמר כי התוכנית ניתנת לדיחוי "אם הנסיבות המדיניות מחייבות זאת". הוא הוסיף כי בכוונתו לדון בנושא עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. ברק נפגש עם מזכ"ל האו"ם ביום שני, ואמר למקורביו כי "'גן המלך', המחכה לבנייתו כבר 3,000 שנה, יכול לחכות עוד שלושה חודשים או שלושה רבעונים, אם הנסיבות המדיניות וטובת ישראל מחייבות זאת. זה עניין של שכל ישר".

 

בלשכת ראש הממשלה הבהירו השבוע כי התוכנית נמצאת בשלב "ראשוני ביותר", ואישורה הסופי יצריך דיונים רבים נוספים. ראש הממשלה אף הביע תקווה כי יימצא "פתרון מוסכם על הכל שיבטיח כיבוד החוק". "מדובר בהליך ראשוני ביותר. התכנית תובא לדיונים ולהתנגדויות הן בוועדה המקומית של העירייה והן בוועדה המחוזית של משרד הפנים, שבהן יובאו עמדות התושבים", נמסר מתקשורת ראש הממשלה. 


שכונת אל-בוסתאן שבסילוואן, מזרח ירושלים (צילום ארכיון: נועם מושקוביץ)

 

בהודעה, הביע ראש הממשלה תקווה כי מכיוון שההליך נמצא בשלביו הראשונים, יימשך הדיאלוג עם בעלי הבתים שנבנו בשטח הציבורי שלא כדין, "ויימצא פתרון מוסכם על הכל שיבטיח כיבוד החוק". גורמים מדיניים בירושלים טענו השבוע כי לראש הממשלה אין סמכות להתערב בניהול ענייני העיר ובתהליכי התכנון והבנייה בירושלים. מנגד נטען כי בהיותו יו"ר מועצת מועצת מקרקעי ישראל, ראש הממשלה הינו בעל אמירה בכל סוגיות התכנון והבנייה בישראל. 

 

סדקים בקואליציה של ברקת

סיעת מרצ בעיריית ירושלים, בראשות סגן ראש העיר, פפה אללו, התפטרה מהקואליציה של ראש העירייה, ניר ברקת, בעקבות אישור התוכנית.

 "התאכזבנו קשות מראש העיר וממדיניותו", נמסר בהודעת ההתפטרות. "רצונו להיות תמיד בכותרות הבינלאומיות הפך לאובססיה ותוכנית 'גן המלך' הינה אחת ההוכחות לכך".

 

בעירייה נמסר בתגובה כי "צר לנו כי סיעת מרצ שחרטה על דגלה את הדאגה לתושבי מזרח העיר, הצביעה נגד תוכנית מהפכנית שמטרתה להחליף את הריסות כל הבתים בגן המלך בהכשרה של 66 מהם ומתן אפשרות חוקית לראשונה לבנייה במתחם לשאר 22 הבתים". בעירייה הדגישו כי ימשיכו לפעול לסגירת הפערים במזרח העיר. 

 

בתוך כך, הודיעו מארגני המחאה השבועית בשייח ג'ראח כי ההפגנה השבועית נגד כניסת מתיישבים יהודים למקות לתעבור לסילוואן לאות הזדהות עם תושבי הכפר "הנרמסים תחת לחצם של מתנחלים כהניסטים ושלוחיהם בעירייה ובמשטרת ירושלים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחריות ישראל למנוע פרובוקציות. באן
צילום: AFP
22 מבנים ייהרסו ו-66 יוכשרו. שכונת אל-בוסתאן
צילום: נועם מושקוביץ
סדקים בקואליציה. ניר ברקת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים