שתף קטע נבחר

ברק: "לנקות את היחסים עם ארה"ב ממוקשים"

שר הביטחון סיכם את שלל פגישותיו עם הצמרת האמריקנית וקרא לגבש יוזמה מדינית "אסרטיבית ונועזת", שתאפשר לישראל חופש פעולה צבאי. הוא טען שארה"ב מבינה את אילוצי ישראל, אך על הממשלה להיות קשובה לבעיות האמריקניות

שר הביטחון, אהוד ברק, סיים את ביקורו בוושינגטון ומסמן את המטרות על סדר היום: יוזמה מדינית ושיקום היחסים עם ארצות הברית . בשיחה עם כתבים ישראלים אמר ברק: "חשוב לנקות את כל המוקשים ביחסים שלנו עם האמריקנים, שקיימים לא תמיד באשמתנו. יש לקדם יוזמה מדינית בכל הכוח במאמץ להשיג פריצת דרך".

 

ברק נפגש בחמשת הימים האחרונים כמעט עם כל הצמרת המדינית והביטחונית האמריקנית. בפגישות ובשיחות שקיים   מצא שר הביטחון הבנה גדולה של ממשל אובמה לבעיות הביטחוניות של ישראל, כמו גם נכונות אמריקנית לסייע לישראל לשמור על יתרונה האיכותי.

 

אך לצד זאת שמע גם את דרישת וושינגטון, כי על ישראל להיות קשובה לבעיות האמריקניות במזרח התיכון, בשעה שהיא נתונה בשתי מלחמות בעיראק ואפגניסטן. ברק שמע את הדברים במהלך פגישותיו שכללו את מזכירת המדינה, הילרי קלינטון, סגן הנשיא ג'ו ביידן, ראש מטה הבית הלבן רם עמנואל, היועץ לביטחון לאומי ג'ים ג'ונס, שר ההגנה רוברט גייטס, ובכירי המערכת הצבאית והמודיעינית.

 

בשיחה עם הכתבים הוסיף שר הביטחון: "האמריקנים מצפים לראות ישראל שלוקחת ברצינות את ביטחונה, אבל מקבלת גם סיכונים כדי להפסיק את הדשדוש והבידוד.

קידום אמיתי של מהלך מדיני יאפשר לישראל גם חופש פעולה לבצע את הפעולות הצבאיות הנדרשות לביטחונה.

 

ברק הוסיף כי "ישראל חייבת להניח יוזמת שלום אסרטיבית ונועזת עם הפלסטינים ולקיים תהליך שלום אמיתי עד להשגת הסדר עימם. ישראל חזקה ומרתיעה, ומהעמדה הזאת חייבת לחתור לשלום עם הפלסטינים".

 

שבועיים לפני בואו של ראש הממשלה נתניהו לפגישה עם הנשיא אובמה בוושינגטון, יש ציפיה גדולה בממשל האמריקני ליוזמה מדינית ישראלית לקידום התהליך.

 

ברק העלה את נושא החייל השבוי גלעד שליט בכל פגישה. "עד עכשיו לא הצלחנו להביא אותו הביתה, אבל זוהי חובתנו. שתי ממשלות עסקו בזה ולא הביאו אותו. חובה להביא אותו, אבל לא בכל מחיר. נמשיך לעסוק בזה בימים ובשבועות הקרובים עד שיגיע".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים