שתף קטע נבחר

בלי כתובת: נדחה אישור בנייה בפסגת זאב מזרח

הוועדה המקומית בירושלים שוב מנסה לבנות מעבר לקו הירוק. ניסיון לאישור הקמת 48 יחידות דיור בפסגת זאב מזרח לא צלח, לאחר שהיועץ המשפטי של העירייה דחה את הבקשה להצבעה. בסדר היום של הוועדה משבצת הכתובת נשארה ריקה

הניסיון למחטף לא צלח: הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בירושלים התכוונה לאשר הקמת 48 יחידות דיור בשכונת פסגת זאב, אך דחתה היום (ב') את ההצבעה על כך. בסדר היום של הוועדה, עיריית ירושלים בחרה להצניע את העובדה שאחת התוכניות המובאות לאישור נמצאת בשכונת פסגת זאב מזרח, שמעבר לקווי 67', והשאירה את משבצת הכתובת ריקה. בעקבות דרישת יו"ר מרצ במועצה והיועץ המשפטי העירוני, ההצעה לא עלתה להצבעה.

 

הבנייה המדוברת ממוקמת בסמוך לכפר חיזמה, והיא חלק מתכנית להקמת 210 יחידות דיור. הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בירושלים התכוונה לתת היום היתר בנייה סופי למקום,

אשר היה מאפשר את התחלת הבנייה במקום באופן חוקי ומיידי. רק בשבוע שעבר אישרה הוועדה את תכנית "גן המלך" אותה הציע ניר ברקת, הכוללת הריסת 22 בתים בשכונת אל-בוסתאן שבסילוואן, ועוררה הדים בארץ ובעולם.

 

בעקבות פנייה של יו"ר סיעת מרצ בעירייה ליועץ המשפטי העירוני עו"ד יוסי חביליו, קבע האחרון בחוות דעת משפטית כי "יש להוריד את הסעיף מסדר היום". לפיכך, נדחתה ההצעה למתן היתר בנייה סופי לשבוע הבא.

 

רבים מחברי הוועדה טוענים כי לא ידעו על הכוונה להעלות את הנושא בסדר היום. עו"ד חביליו התייחס לכך, וציין כי אכן "מעיון בסדר היום, עולה כי באשר לכל הבקשות האחרות מצוינת כתובת, ואילו רק בסעיפים שבנדון לא מצוינת כתובת. ככלל, מן הראוי להקפיד להביא את כל המידע הדרוש בפני הועדה המקומית, כאשר המידע בדבר מיקום הבינוי המוצע הינו אחד הפרטים הרלוונטיים לצורך העניין". עקב כך קבע היועמ"ש כי יש להביא את העניין לאישור באחת מישיבות הועדה הבאות, כאשר כל הפרטים הרלוונטיים מצוינים וברורים. 

 

"יש אנשים שמנסים לטרפד כל אפשרות של הידברות"

יו"ר סיעת מרצ בעירייה, פפה אללו, שהתפטר מתפקידו כסגן ראש עיר לאחר אישור תכנית "גן המלך", תקף את הכוונה לאשר את התכנית: "יש אנשים שמנסים לטרפד כל אפשרות של הידברות. התוכנית לא רק מזלזלת בלחץ הבינלאומי והלאומי, אלא גם לא מתחשבת בהתנגדויות שהשמיעו התושבים. אני בטוח שהתוכנית הובאה לוועדה ללא ידיעת הדרגים המדיניים. אני מקווה, אבל לא בטוח, שגם ראש העיר לא ידע שהתוכנית עולה בוועדה". 

 

חבר מועצת העירייה, עו"ד יאיר גבאי, אשר תומך בתכניות הבנייה במקום, מחה גם הוא נגד הדרך בה הועברה ההחלטה. "ראוי שעיריית ירושלים תראה עמידה איתנה ולא תסתתר כגנב בלילה. אין לנו במה להתבייש אלא להפך, צריך להתגאות בכך", אמר ל-ynet.

 

גורם בעיריית ירושלים אישר כי לאחרונה, למרות ניסיונות חוזרים ונשנים, לא ניתן היה לעקוב אחרי סדרי היום של ועדות התכנון העירונית: "קשה מאוד לקבל את כל האינפורמציה החיונית, והשבוע לא קיבלנו את סדר היום כלל. ההרגשה היא כאילו לא רוצים לשתף אותנו בכל המידע. אחד מהדגלים שראש העיר הציג במערכת הבחירות האחרונה היה הגדלת שקיפות לציבור ונבחרי העירייה, והצעד הזה הוא ההפך הגמור להצהרות האלו".

 

העירייה: הצגת סדר היום באתר גורמת לפגיעה אנושה

באשר להורדת סדרי היום של הועדה המקומית לתכנון ובנייה, נמסר מעיריית ירושלים כי "אין כל קשר בין סדר היום של הוועדות לנושאים מדיניים או

משברים דיפלומטיים. העירייה החל מקדנציה זו פועלת בשקיפות מלאה. הוועדות המקומיות פתוחות לציבור ולתקשורת, והחלטות הוועדה מופצות מיד לאחריה ואף מתפרסמות באתר העירייה. חברי הוועדה לתכנון ובנייה מקבלים את סדר היום 48 שעות לפני מועד הדיון, על פי חוק".

 

בעירייה הסבירו את ההחלטה ואמרו כי "הצגת סדר היום מבעוד מועד באתר האינטרנט של העירייה גרמה לפגיעה אנושה בתהליך עבודת הוועדה וביעילות הדיונים, זאת מאחר ועורכי דין ויזמים צפו בהמלצות האגף לתוכניות ספציפיות וביקשו במגוון טענות דחיות של דיונים. בעקבות כך הוחלט שלא לפרסם את סדרי היום לפני קיום הוועדה לכלל הציבור, אלא רק לחברי הוועדה, לגורמים המייעצים ולנותני חוות הדעת".

 

בעירייה הסבירו את אי-הופעת הכתובות השנויות במחלוקת בסדר היום של הוועדה המקומית בכך ש"מדובר בבניה חדשה, ובשל העובדה שבמקום אין עדיין שמות רחובות נהוג לציין זאת לפי גוש וחלקה לקבלת ההיתר, כפי שמופיע בהגשה. יש לציין כי בדיון נאמר והובהר לכל הנוכחים כי מדובר על שכונת פסגת זאב".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אזור פסגת זאב. ארכיון
צילום: AFP
סדר היום. איפה הכתובת?
צילום: רונן מדזיני
אללו: "לא מתחשבים בתושבים"
צילום: פפה אללו
חביליו. דחה את ההצבעה
מומלצים