שתף קטע נבחר

הקרב על ההקפאה: "למנוע קטסטרופה בארה"ב"

אחרי סילוואן, רה"מ יצטרך לעמוד בעוד כמה לחצים לפני הפגישה עם אובמה. ועדת השרים לענייני חקיקה תדון בהצעת חוק, לפיה רק לכנסת תהיה סמכות להקפיא את הבנייה ביו"ש. במקביל, יפגינו המתנחלים מול לשכתו

בבית הלבן ובלשכת ראש הממשלה היו מעדיפים להימנע מדיבורים על סוף הקפאת הבנייה בספטמבר, אולם פעילי הימין לא מתכוונים לעשות חיים קלים לבנימין נתניהו במהלך ביקורו בארצות הברית, ואף לפני כן - היום (א') מול לשכת ראש הממשלה ובוועדת השרים לענייני חקיקה.

 

בוועדת השרים תעלה הצעת החוק של חברי הכנסת כרמל שאמה מהליכוד ואורי אריאל מהאיחוד הלאומי, שדורשים לאסור הקפאת בנייה ביהודה ושומרון ללא אישור הכנסת. נתניהו לא מתלהב מדיון בהצעת החוק יומיים לפני פגישתו עם ברק אובמה, ולכן מאחורי הקלעים פועלים לסכל את ההצבעה.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב, כי הקפאת הבנייה פירושה מניעת חיזוקם וצמיחתם הטבעית של היישובים, "עד כדי חשש לחיסולו של מפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון ופגיעה באורח החיים של ציבור גדול שבחר להתיישב באזור זה בעידודן של ממשלות ישראל".

 

לטענת חברי הכנסת, ההחלטה על הקפאה היא החלטה ציבורית כבדת משקל, גורלית ובעלת השלכות רבות שיש לקבל בתהליך דמוקרטי ולכן מציעים כי המחוקקים יהיו הסמכות היחידה להכריע בסוגיה זו. עוד נכתב בהצעת החוק כי הצעה זו לוקחת בחשבון את המצב הפוליטי המדיני הרגיש בו נתונה ישראל.

 

"ברור לכולם שלקראת תום ההקפאה יחל לחץ אדיר על ראש הממשלה ושריו להמשיך אותה", אמר ח"כ שאמה. "הצעת החוק קובעת שהחלטה כזאת מחייבת את אישור הכנסת, כך שלא יהיה ניתן לרכז לחץ בינלאומי על מספר אנשים מצומצם".

 

למרות הניסיונות לטרפד את ההצבעה, אמר שאמה כי לא קיבל כל בקשה לדחות את הדיון. הוא קרא לשרים חברי הליכוד להצביע בעד ההצבעה, אך הודה כי הוא מתקשה להעריך אם ההצעה תעבור. "אין סיבה שהצעת החוק תטריד את נתניהו. אם יש מי שצריך להיות מוטרד זה הנשיא אובמה", אמר שאמה.

 

במקביל לדיון בוועדת השרים, מתכוונים המתנחלים להפגין מול משרד ראש הממשלה. לקראת ההפגנה יציבו המתנחלים מנוף בגובה בניין בן 5 קומות, עליו יוצב השלט "ביבי רומס את ההתיישבות". לצד המנוף יוצבו רמקולים שישמיעו הצהרות של שרי הממשלה בנושא ההקפאה.

 

יו"ר ועד מתיישבי השומרון, בני קצובר, אמר ל-ynet כי משמרת המחאה מול משרד ראש הממשלה היא המשך ישיר לפעולות המנע המתקיימות בשל החשש שביקור נתניהו בארה"ב יביא להמשך ההקפאה. "אנחנו ממשיכים במסע ההסברה שהתחלנו בשבוע שעבר", אמר.

 

לדברי קצובר בזה לא יסתיימו פעולות המחאה משום שישנן "שמועות עקשניות" כי נתניהו יסכים לאור בקשה ישירה של אובמה להמשיך את ההקפאה ב-90% אחוז מהשטח. "בזמן הביקור של נתניהו, ביום שלישי אחר הצהריים נארגן משמרת מול הקונסוליה ובארצות הברית ידידי ישראל יפגינו מול הבית הלבן".

 

הוא הוסיף, כי "המשימה העיקרית היא לגרום לציבור הלאומי במדינה להתעורר, הקפאה נוספת תוכיח שבשלב שני תהיה עקירת יישובים נוספת. המאבק שהתחלנו, מטרתו היא למנוע התחלה של קטסטרופה".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אביעד גליקמן, שמוליק גרוסמן ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו על רקע הדגל האמריקני
צילום: AFP
ח"כ שאמה. "לחץ בינלאומי אדיר"
הפגנה נגד ההקפאה
צילום: גיא אסיאג
מומלצים