שתף קטע נבחר

מרצה הביע דעה נגד הומואים - והודח מבן-גוריון

ד"ר ירוחם לויט, מרצה לאתיקה רפואית, צידד בשיעור בעמדה כי הורים חד-מיניים עלולים להשפיע על ילדיהם, ואמר שהנטייה ניתנת ל"ריסון". סטודנטים נפגעו - וועדת ההוראה החליטה להדיח: "דיבר באופן בלתי הולם ולא מקובל באקדמיה". המרצה: "פגעו בזכויותי ובחופש האקדמי. אין לי דבר נגד הומואים"

הדחה ראויה של מרצה פוגעני, או סתימת פיו של בעל השקפה חריגה תוך פגיעה חמורה בחופש האקדמי? באוניברסיטת בן גוריון עדיין לא נרגעו הרוחות מהדחתו של ד"ר ירוחם לויט, מרצה בכיר בבית הספר לרוקחות. העילה הרשמית להדחה היא התבטאות שנויה במחלוקת בכיתה: המרצה הביע בכיתה את דעתו האישית על זוגיות והורות חד-מינית, ממנה עולה כי לדעתו יש בעצם ההומסקסואליות פגם, שניתן "לרסן" אותו. המקרה עורר סערה בקמפוס בבאר-שבע, ונראה כי הדעות בקרב הסטודנטים והסגל האקדמי, בשאלה עד כמה הייתה ההדחה מוצדקת - חלוקות.

 

על העובדות היבשות אין מחלוקת: ד"ר לויט, תושב קריית ארבע, מרצה בכיר אמריטוס (בגמלאות) בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטה, מעביר זה שנים את הקורס "אתיקה רפואית" לסטודנטים לרוקחות. זהו הקורס היחיד שהוא מלמד מאז פרישתו. לפני מעט יותר מחודש הוא קיבל מכתב המודיע לו על הפסקת הקורס לאלתר.

במכתב הוסבר כי הסיבה לכך היא אותה התבטאות "פוגענית ובלתי ראויה" בכיתה, שאף חזר עליה בשימוע שנערך לו בוועדת ההוראה של בית הספר לרוקחות.

 

הקורס "אתיקה רפואית" עוסק בקונפליקטים שעמם מתמודדים אנשי רפואה במאה ה-21. באותו שיעור מדובר, עלו לדיון שיטות הפריה בקרב זוגות חד-מיניים. אחת הסטודנטיות אמרה כי היא דואגת להתפתחותם התקינה של ילדים לזוגות חד-מיניים, שלדבריה "עלולים" להיות מושפעים מהנטיות המיניות של הוריהם. אחד הסטודנטים - בעצמו הומוסקסואל - נפגע מדבריה, התעמת עמה והבהיר כי על פי הבנתו ועל פי התפישות המקובלות כיום גם בעולם הרפואי והמחקרי, ילדים לזוגות חד מיניים מתפתחים כהלכה - ואף יותר מכך.

 

שני הסטודנטים התווכחו בלהט, ושאלה נוספת שעלתה הייתה, האם הורים חד-מיניים משפיעים על נטייתם המינית של ילדיהם. הסטודנט טען כי נטייה חד מינית אינה ניתנת לבחירה, וכאן התערב המרצה, שצידד בעמדתה של הסטודנטית, ואמר כי לדעתו, אנשים המנהלים אורח חיים חד-מיני מוחצן עלולים לפגוע בצעירים שאינם בטוחים במיניותם ולמנוע מהם חיי משפחה "נורמליים". לדבריו, נטייה מינית בהחלט ניתנת לריסון ולבחירה. "אני, לדוגמה, נמשך לכל הנשים - אבל אני מרסן את עצמי", אמר. "כך יכולים גם ההומוסקסואלים".

 

המרצה: "תמיד חינכתי לסובלנות ולליברליזם"

כמה מהסטודנטים, שחשו עצמם נפגעים מדבריו של ד"ר לויט, פנו לוועדת ההוראה של בית הספר ושטחו בפניה את פרטי הפרשה. המרצה זומן לוועדה, ואישר בפניה כי הדברים שיוחסו לו אכן נאמרו על ידו בכיתה, והובנו כהלכה על-ידי הסטודנטים. הוא טען כי במסגרת החופש האקדמי, חובה עליו לפעול על פי הבנתו, וכי מקובל במסגרת שיעורי אתיקה להשמיע דעות אישיות - אף שהן עלולות להיות במחלוקת ציבורית. לטענתו, תגובות הפגנתיות של אחד הסטודנטים, דבר שלא קרה לו מעולם, הן הבסיס לעימות בינו לכיתה.

 

לידי ynet הגיע מכתבו של מנהל בית הספר לרוקחות, פרופ' ריאד אגבאריה, בעקבות דיוני ועדת ההוראה, המאשר כי עבודתו של המרצה אכן הופסקה בגלל דעותיו האישיות. "השמעת דעות אישיות, שבדיעבד נמצאו כפוגעות אישית בחלק מהסטודנטים, אין לה מקום בהרצאות במסגרת בית הספר לרוקחות", נכתב. ד"ר לויט עמד על זכותו להמשיך ולהרצות כפי שהתנהל הקורס עד היום, אולם ועדת ההוראה החליטה - פה אחד - להפסיק את הקורס לאלתר.

 

ד"ר לויט זועם על ההחלטה. "פיטוריי המביכים מאוניברסיטת בן גוריון הם פגיעה חמורה בזכויות יסוד, בזכות לכבוד, בחופש האקדמי, בחופש הביטוי וזכות הקניין שלי - שכן תורתי פרנסתי", אמר ל-ynet. "כל זאת, בהליך מנהלי פגום הנגוע בחוסר תום לב, בהתנהגות מנהלתית שאינה ראויה, תוך פגיעה בשמי הטוב ובמוניטין שצברתי".

 

"אין לי דבר וחצי דבר נגד הקהילה ההומו-לסבית", הסביר המרצה. "יתרה מכך, בשנותיי הרבות באוניברסיטה תמיד חינכתי להבנת ערכי הזולת, לסובלנות ולליברליזם.

כל ניסיון לכפות על הפרשה כותרת של פגיעה ברגשותיהם של הזוגות החד-מיניים הוא ניסיון להסיט את הדיון מתופעת ליקוי ערכי היסוד הדמוקרטיים במחלקה ומהתנהלותו הבלתי ראויה של מנהל בית הספר. אני מאמין ומקווה שאין בהתנהלות האוניברסיטה בענייני משום מוסר כפול בנוגע לחופש האקדמי ולזכות הביטוי של המרצה".

 

באוניברסיטה הסבירו כך את ההחלטה על ההדחה: "המרצה השמיע דברים קטגוריים וחד-משמעיים על תופעת ההומוסקסואליות. דבריו עוררו זעם רב, הן מצד סטודנט הומוסקסואל שנפגע קשות, והן מצד סטודנטיות שנעלבו מדבריו הבוטים. בשימוע שנערך לו, לא רק שלא התנצל על דבריו המעליבים, אלא אף חזר עליהם. המרצה הביע את דעתו באופן בלתי הולם ולא מקובל באקדמיה. אוניברסיטת בן-גוריון מקדשת את חופש הבעת הדעה והמחשבה, אולם המרצה, כאמור, חצה את הגבולות בצורה בוטה. מפאת כבודו לא נפרט כאן את תוכן דבריו, שפגעו בסטודנטים בקורס, ואילצו את הנהלת בית הספר לנקוט בהליכים האמורים".

 

  • ומה דעתכם בעניין? האם צריכה הייתה האוניברסיטה להדיח את ד"ר לויט?

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך אתר אוניברסיטת בן גוריון
ד"ר לויט. "פגיעה בשמי הטוב"
צילום: מתוך אתר אוניברסיטת בן גוריון
מומלצים