שתף קטע נבחר

סער, עשו לך כיפה אדומה

שוב "נופל" שר חינוך חילוני במלכודת הדימויים המיושנים וקובע שחובשי כיפה הם המומחים להכשרת ילדי ישראל ביהדות. רֹני יבין מוחה ומציעה להקים במקביל ועדת מעקב, בראשות אישה חילונית, לבחינת החינוך הערכי בחינוך הממלכתי-דתית

בוקר חדש - שר חינוך חדש - ושוב תוכנית חדשה למורשת ישראל. מורשת ישראל מתגלה, באופן פרדוכסלי כמקצוע הגמיש וההפכפך ביותר במערכת החינוך הממלכתי. ועדת שנהר מסרה את המלצותיה בנושא לפני למעלה מעשור (1994), אך הסעיף בדבר "אמות מידה מאוזנות לנושא חינוך מודרני של התרבות היהודית במסגרת לימודי ליבה", נשכח מזמן.

 

שוב "נופל" שר חינוך חילוני במלכודת הדימויים המיושנים, ובעצם קובע שרק גבר חובש כיפה הינו המומחה הראשי להכשרתם של ילדי ישראל החילונים. חובשי הכיפה המסורתיים (ולא חלילה כיפות מסוג אחר, קונסרבטיבית, רפורמית או ריקונסטרקשניסטית שלא להזכיר חילונים נאורים) הופכים שוב לחלוצי הדת מטעם הממלכה, משל בלעדיות להם על מורשת ישראל ואוצרות תרבותה היהודית. אלא שחובשי כיפות רבים איכזבו לא רק בתחום התרבותי, אלא איבדו מזמן את תג המוסריות המיוחדת ששויכה להם כנושאי המוסר היהודי, בין אם בגבעות יהודה ושומרון ובין אם בבתי כלא.  

 

שר החינוך החדש נסמך על פרופ' איש שלום, שבמתק שפתיים מחזירנו אחור בטענתו שהבעיה הינה "חינוך לערכי חג חנוכה וסוכות" לישראלים הנבערים, ו"אחריות לאומית" תתפתח הודות ללימוד הסידור ופרשת השבוע "ולימוד זה, הוא אשר ימנע מחיילים בקורסי פיקוד לתכנן את ירידתם מהארץ" ולא למשל, הכיבוש המתמשך שפוגע אנושות באושיות הדמוקרטיה ובאנושיות בסיסית.

 

ראוי שהשר ו'מומחיו' יעסקו בשאלות ערכי חברה ומוסר, סבלנות וסובלנות אצל היהדות לאחר, לזר ולגר; פלורליזם מול גזענות ביהדות – נושאים ששתיקתן הרועמת והמדאיגה בוקעת, לצערנו, ממשרד החינוך.

 

בהזדמנות זאת אוסיף הצעה: יוזמת השר – שכוונתו ודאי טובה – פותחת הזדמנות מתאימה להקים וועדת מעקב מקבילה שבראשה אישיות חילונית לבחינת אופי חינוך ערכי הדת בבתי הספר המלכתים דתיים (אפשר שתעמוד בראשה גם אישה, אולי אף מהאקדמיה).

 

ועדה זו תוכל לברר במה מתמקד החינוך הממ"די היום: האם בערכים יהודיים הרלוונטיים לעתידה של מדינת ישראל, או בהסברים לתלמידות בתי ספר יסודי על סוגיות כאיסור קליעה או פרימת צמות בשבת; חיתוך נייר טואלט בשבת – כן או לו; בדיקת אורך שרוול של ילדה קטנה בכניסה לבית הספר; ולמעלה מזה: דיון בכך שערבים וחילונים מוקצים מחת המיאוס. אולי גם נציע ליצור הזדמנות לברר את טיב הלאומנות הדתית אליה הידרדרה תנועת הנוער בני עקיבא, הסובלנית לשעבר.

 

גם אם סבור שר החינוך, לשיטתו, שיהדות 'אמיתית' יש להדריך רק עם כיפה אורתודוכסית, וציונות היא שנאת ערבים ורדיפת שמאלנים אם תרצו, הרי שעל מנת לחנך יש לפתח הקשבה וכבוד וזאת רצוי לעשות כידוע בדרכי נועם ללא התנשאות רדיפות והשמצות.

 

ועל כך נאמר: מה הועלתם לנו!?!

 

רֹני יבין מנכלי"ת בית המדרש אלול החבר ברשת בתי המדרש הישראליים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר החינוך גדעון סער
צילום: עופר עמרם
מומלצים