שתף קטע נבחר

יהדות התורה לשר הדתות: לעצור החפירות ביפו

במכתב ששיגרו חמשת חברי הסיעה לשר יעקב מרגי מש"ס, הם דרשו כי יורה על הפסקת העבודות בגבעת אנדרומדה. "עצמות אדם לצד גולגלות מתגלגלות כדומן על פני השדה, ואין פוצה ואין מצפצף", כתבו

העצמות יציתו משבר קואליציוני? סיעת יהדות התורה פנתה היום (ד') לשר הדתות, יעקב מרגי, בדרישה כי יורה על הפסקת העבודות בגבעת אנדרומדה ביפו, בשל מציאת קברים עתיקים במקום. לטענתם, מדובר בהפרה של ההסכם הקואליציוני עם הממשלה.

 

"הזדעזענו לגלות עד היכן מגיעה הפגיעה הקשה והחמורה בכבוד המת: עצמות אדם לצד גולגלות מתגלגלות כדומן על פני השדה, ואין פוצה ואין מצפצף", כתבו חמשת חברי הסיעה - סגן השר יעקב ליצמן, וחברי הכנסת משה גפני, מאיר פרוש, אורי מקלב ומנחם אליעזר מוזס.

 

לטענתם, "במהלך העבודות התגלו עצמות אדם. אנו רואים את העניין בחומרה רבה, ומוחים על הפגיעה הקשה בכבוד המת". במכתב ששיגרו חברי הכנסת החרדים לשר מרגי הם פונים אליו "בדחיפות רבה, כיו"ר ועדת השרים לענייני קבורה וכמי שאחראי על הטיפול בעצמות אדם שהתגלו באתרי חפירה".

 

לטענת חברי סיעת יהדות התורה, בהסכם הקואליציוני עם הממשלה כלול סעיף ולפיו "מתוך דאגה לכבוד המת ייקבע כי במקום שבו התגלו קברים או עצמות אדם, הרי חידוש העבודות באתר יהא על פי הסדר שהממשלה תקבע בכפוף לחוק.

במידת הצורך תוקם ועדת שרים שתבחן את המצב המשפטי הקיים בסוגייה תוך בחינת סוגיית כבוד המת ודת ישראל".

 

בשבועות האחרונים הפגינו מאות חרדים ביפו והתעמתו עם שוטרים במקום. ההפגנות הציתו מחאה גם בעיר הבירה. גורמים קיצוניים בעדה החרדית הציתו לפני מספר חודשים סערה בעקבות פעולות החפירה להוצאת עצמות מהקברים במתחם בית החולים ברזילי באשקלון. הסערה הגיעה עד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שנאלץ להתערב והקים ועדה מיוחדת שתבחן את הזזת חדר המיון החדש של בית החולים. לבסוף הוחלט כי חדר המיון יוקם כפי שתוכנן תחילה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת חרדים ביפו (ארכיון)
צילום: ירון ברנר
מומלצים