שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  העתירה נדחתה: תושבת עזה לא תלמד בגדה

  בג"ץ דחה את עתירתה של עו"ד פאטמה שריף שביקשה ללמוד באוניברסיטת ביר זית תואר שני בתחום זכוית אדם ודמוקרטיה. השופטים לא השתכנעו שיש הצדקה להתערבותם

  לא בבית ספרנו: בג"ץ דחה היום (ד') את העתירה שהגישה עמותת "גישה" בשם עו"ד פאטמה שריף שביקשה לצאת מרצועת עזה דרך ישראל כדי ללמוד לתואר שני בתחום זכויות אדם ודמוקרטיה באוניברסיטת ביר-זית. בישראל סירבו לבקשה, בטענה שאינה עומדת בקריטריונים וכי לא מדובר במקרה הומניטרי.

   

  שופטי בג"ץ קבעו כי לאחר שנבחן עניינה של שריף, השופטים לא השתכנעו כי במצב המדיני והביטחוני הנוכחי סיבותיה האישיות מצדיקות התערבות בהחלטת שר הביטחון.

   

  בתשובת המדינה לעתירה נכתב כי "המדיניות הנוכחית לעניין מעברם של פלסטינים מרצועת עזה לאזור יהודה ושומרון הינה כי המעבר התאפשר רק במקרים הומניטריים חריגים, בדגש על מקרים רפואיים, וזאת לאור המצב המדיני והביטחוני".

   

  השופטים קבעו כי בשורת החלטות מהעת האחרונה לא התערב בית המשפט במדיניות שר הביטחון, וכי אין הצדקה לפעול אחרת במקרה זה.

   

  עו"ד נעמי הגר מעמותת "גישה", שייצגה את העותרת, אמרה בתגובה להחלטה כי "לא ברור מה ישראל מרוויחה בכך שהיא מונעת מעו"ד צעירה ומוכשרת, שאין כלפיה כל טענה ביטחונית, מלהמשיך ולהתפתח בתחום זכויות האדם כך שתוכל לתרום להתפתחות ושגשוג החברה האזרחית הפלסטינית". לדבריה, "חבל שבית המשפט נמנע מלהתייחס לפסיקה שלו עצמו ולבחון את הבקשה הפרטנית של עו"ד שריף במתווה שהוא עצמו קבע ב-2007, כלומר לבחון חריגים לאיסור הכללי".

   

  "רוצה להעלות את המודעות בעזה לזכויות אדם"

  כפי שפורסם ב-ynet, עו"ד שריף טענה כי היא עובדת במרכז אל מיזאן המטפל בזכויות אדם ברצועת עזה, וכי יש להתיר לה לצאת ללימודים לתואר שני.

   

  לטענת העמותה בה עובדת שריף, היות שאין בנמצא תוכנית אקדמית רלוונטית בעזה,

  היא נרשמה ללימודים באוניברסיטת ביר זית מתוך כוונה לשוב לעזה בתום לימודיה, שם מחכה לה משרתה בעמותת אל-מיזאן.

   

  שריף אמרה לאחר הגשת העתירה כי "ברצוני לחזור לעזה לאחר תום לימודי התואר השני כדי להעלות את המודעות של החברה בעזה לזכויות האדם. אני מאמינה גדולה בכך שלכל אדם ישנן זכויות שעליו להיות מודע להן ולפגיעה בהן, בין אם מתוך החברה שלו ובין אם מחוצה לה". כאמור, שופטי בג"ץ לא השתכנעו וסירבו להיעתר לבקשתה לעבור דרך ישראל ללימודים בגדה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לא תיכנס מעזה (ארכיון)
  צילום: AP
  שריף. הלימודים יישארו בגדר תוכנית
  מומלצים