שתף קטע נבחר

נסגר התיק נגד החייל שירה ופצע בסילוואן

לאחר שזימנו 13 עדים, החליטו בפרקליטות שלא להעמיד לדין את חייל הנח"ל החרדי שפצע שני פלסטינים במזרח-ירושלים, בטענה שניסו לחטוף את נשקו. ארגוני זכויות אדם ערערו: "זה היה ירי מטווח אפס לעבר לא-חמושים"

כמעט שנה לאחר שירה ופצע שני פלסטינים מסילוואן שבמזרח-ירושלים, הודיעה לאחרונה פרקליטות מחוז ירושלים על החלטתה לסגור את תיק החקירה נגד א', חייל בנח"ל החרדי. הוא הסביר כי פתח באש על נער בן 16 וגבר בן 40, מחשש ממשי לחייו. ככל הנראה בפרקליטות לא הצליחו לאסוף די ראיות בתיק - נגד שני הצדדים.

 

אותו האירוע הצית תבערה בשכונה, ובהמהלך מהומה שפרצה שם החלו הערבים המקומיים לידות אבנים לעבר התושבים היהודים. החייל היורה נעצר לחקירה, שם טען להגנה עצמית מחשש לחייו. בעקבות זאת, נעצר אחמד קרעין, הפצוע המבוגר מבין השניים, ונחקר הן כקורבן לירי והן כחשוד בתקיפה.

 

בתום מאמצי חקירה ממושכים ולאחר ש-13 עדים מסרו את דבריהם, התקבלה ההכרעה לסגור את התיק - שעוררה זעם רב בקרב ארגוני זכויות אדם, שם הגישו ערעור על ההחלטה. "מדובר כאן בהתרחשות מחרידה ומקוממת שאירעה בשלהי צום הרמדאן", אמר עו"ד עידו תמרי מעמותת "יש דין".

"שני גברים ישראלים חצו את סילוואן כשהם חמושים ברובה, וכך - ויכוח שהתגלע בינם לבין תושבי המקום הסתיים, תוך דקות ספורות, בירי מטווח אפס של שלושה כדורים לעבר אזרחים לא חמושים".

 

תמרי דרש להעמיד לדין את את החייל ואמר כי בעקבות אותו ירי, נותר אחד הפצועים נכה לצמיתות. א' שוחרר לביתו תוך זמן קצר ואף שב לשרת ביחידתו. הוא סיפר כי פתח באש לעבר השניים לאחר שאחד מהם אחז בכוח בנשקו, ויחד עם אחרים - ניסה לחטוף אותו מידיו.

 

ב"יש דין" אף טענו כי לאחר בחינת חומר החקירה, נראה כי ההידרדרות המהירה בחילופי הדברים בין הצדדים אז נבעה מ"מניעים דתיים-גזעניים". בין היתר, הסתמכו שם על ציטוט של החייל שכשנשאל מדוע ירה, השיב: "עשיתי מצווה".

 

מהפרקליטות נמסר: "כשיגיע הערר יטפלו בו כנדרש".

 

בהכנת הידיעה השתתף אביעד גליקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חשש לחייו - וירה. התיק נסגר (ארכיון)
צילום: דודי ועקנין
מומלצים