שתף קטע נבחר

טיסה היסטורית: המטוס הסולרי נחת בהצלחה

ניצחון נוסף לשוחרי האנרגיה הנקייה: המטוס הסולרי שהמריא אמש בשוויץ הצליח לטוס לאורך כל הלילה כשמנועיו פועלים בכוח אנרגיית השמש שנצברה במהלך היום. היעד הבא: טיסה סולרית מסביב לעולם

המטוס הסולרי הניסויי שהמריא אמש משוויץ נחת היום בשעה תשע בבוקר, לאחר שהשלים את טיסתו ההיסטורית שנמשכה כ-26 שעות - כך מדווחת סוכנות הידיעות AFP.

 

"זאת הפעם הראשונה אי-פעם שמטוס סולרי טס במשך כל הלילה", אמר ראש הפרויקט ברטראנד פיקרד וסיכם בהצלחה את המסע בן היממה שהחל אמש (רביעי) בשעות הבוקר.

 

זהו ניסיון הטיסה הראשון של מטוס מאויש הפועל גם לאחר רדת החשיכה באמצעות אנרגיה סולרית בלבד. טיסתו של כלי התעופה בשעות הלילה התאפשרה אודות ל-12,000 סוללות שנצברו במהלך 14 שעות האור שקדמו להן.

 

בשעות החשיכה הראשונות חששו אנשי הצוות הקרקעי כי פעילות הסוללות עלולה להשתבש, אולם בדיקה שנערכה לאחר הנחיתה גילתה כי הניסוי עבר טוב מן הצפוי, וכי נותרה מספיק אנרגיה לשלוש שעות טיסה נוספות.

 

המטוס, אב-טיפוס שעוצב בצורה של שפירית, נבנה בגודל של מטוס נוסעים מדגם Airbus A340. תאיו הסולריים וכחצי טון של סוללות סיפקו אנרגיה לארבעה מנועים חשמליים קטנים ולמדחפים.

 

כעת מתכוננים אנשי הצוות לאתגר התעופתי הבא: טיסה טרנס-אטלנטית וטיסה מסביב לעולם, בתקווה שאלו יצאו לפועל כבר בשנת 2013. מטרת היוזמה היא להראות כי "אנרגיה נקייה" אפשרית מבחינה טכנית וכי יש להשתמש בה באופן נרחב בתחומי התחבורה, משק הבית והעבודה. "מה שהשגנו היום באוויר הוא דוגמא למה שצריך להיעשות על הקרקע", מסכם ראש הצוות פיקרד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המשימה הושלמה
צילום: AP
מטוס אנרגטי
צילום: AFP
מומלצים