שתף קטע נבחר

תומכים בחרדים: "דרום תל אביב הוא לא פח זבל"

עצומת הרבנים האוסרת להשכיר דירות למסתננים ועובדים זרים מקבלת תמיכה חילונית. "למה בצפון העיר לא קולטים אותם?". המתנגדים זועמים: "הגזענות קיבלה חותמת כשרות"

הדרום נגד הצפון, והזרים באמצע: עצומת הרבנים הקוראים שלא להשכיר דירות למסתננים ולעובדים זרים לא חוקיים בתל אביב עוררה הדים רבים. בינתיים מתברר כי העצומה, שעליה פורסם אתמול בבוקר ב-ynet, זוכה לתמיכה גם מהתושבים החילונים בדרום העיר, שטוענים לקיפוח מצד העירייה.

 

"דרום ת"א הוא לא פח הזבל של ת"א או של המדינה", זעמה פעילת השכונות בדרום העיר, סוזי כהן. היא הסבירה כי בתור חילונית המאבק הוא לא רק של החרדים. "קלטנו בבית הספר שלנו 17 ילדים סודנים, אבל ברגע שזה בא על חשבון ילדינו פה זה חייב להיעצר", סיפרה כהן שמובילה מהלך דומה נגד כוונת העירייה לפתוח בשכונת קרית שלום גן לילדי עובדים זרים.


מחאת הדרום. הגינות התמלאו פליטים וזונות (צילום: דנה קופל) 

 

לדבריה, "שיתנו לנו קודם יותר תקציבים ויעלו אותנו ברמה. למה בצפון העיר לא קולטים אותם? כל המשאבים והכוח החינוכי הולך אליהם".

 

כהן הוסיפה כי למרות שהעירייה השקיעה בבניית גינה מטופחת סמוך למחלף קיבוץ גלויות, היא חוששת לבקר שם. "אנחנו מתים מפחד להתקרב לשם כי יושבים שם הרבה סודנים, ולאחרונה הגיעו גם זונות".

 

מוביל המהלך: "השמאלנים צבועים"

בעצומה קראו 25 רבנים בולטים בעיר לא להשכיר דירות לעובדים זרים לא חוקיים ולמסתננים, בטענה כי הדבר עלול להביא לגידול בפשיעה ולנישואי תערובת, דבר המנוגד להלכה. שעתיים לאחר הפרסום ב-ynet פיזרו ברחבי העיר פעילי ועד הפעולה נגד השכרת דירות למסתננים אפריקנים כרזות ועליהן העצומה.

 

חבר מועצת העיר מש"ס, בנימין בביוף, שהוביל את היוזמה לסילוק הזרים מתל אביב סיפר ל-ynet כי "גורמים, בעיקר מהשמאל, ממשיכים להשתמש בטענת הגזענות נגד תושבי הדרום החרדים, ככיסוי מכוער לסירובם לקלוט את הפליטים בשכונותיהם או למצוא להם פיתרון הולם".

 

לדבריו, "זוהי צביעות פושעת ועצימת עיניים, כי מי שטוען נגדנו שאנחנו גזענים יודע היטב שמהתופעה סובלים הרבה יותר חילונים בדרום העיר מאשר דתיים או חרדים".

 

"לבדוק אם הרבנים מקבלים שכר מהקופה הציבורית"

חלק מהתושבים אמנם תמכו, אבל בשמאל הפוליטי תקפו את העצומה בחריפות. "שוב אנו עדים להסתה גזענית מצד הרבנים", אמר ח"כ אילן גלאון (מרצ), "אותם רבנים האמורים להטיף לאהבת ישראל והאדם חותרים להסתה וליבוי הרוחות בחברה הישראלית". הוא קרא ליועץ המשפטי לממשלה "לבדוק האם הרבנים הללו מקבלים את שכרם מהקופה הציבורית".

 

"זהו יום עצוב לאזרחי ישראל, יום בו הגזענות קיבלה חותמת כשרות", אמר רן כהן, מנהל מחלקת מהגרים בעמותת רופאים לזכויות אדם,

שמחזיקה מרפאה ביפו המטפלת ברוב הפליטים והמהגרים הנמצאים בתל אביב. כהן קרא לאזרחי ישראל "לדחות בשאט נפש כתב פלסטר זה ולעמוד באומץ מול גילויי הפחד ושנאת הזרים ההולכים ומתחזקים בקרבינו".

 

חבר מועצת העיר, ראובן לדיאנסקי, גינה את המהלך ואמר כי "מעשה ההחתמה הוא קיצוני ומזכיר לנו דברים נשכחים שעברו על עמים שונים במהלך ההיסטוריה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוצה תקציבים לדרום. סוזי כהן
צילום: ירון ברנר
חילונים סובלים יותר. בנימין בביוף
צילום: מיכאל שטינדל
מומלצים