שתף קטע נבחר

יו"ר ועדת הכנסת: אקדם חוק משאל העם לגולן

ח"כ יריב לוין מהליכוד כועס על ועדת השרים, שמושכת את הדיון בחוק, לפיו יערך משאל עם לגבי נסיגה מרמת הגולן או מזרח ירושלים. לדבריו, הוא לא ימתין ובכוונתו להביא את הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית

למרות שוועדת השרים לענייני חקיקה עדיין לא גיבשה את עמדתה לגבי חוק "משאל עם לרמת-הגולן", הודיע אמש (יום ב') יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יריב לוין (ליכוד) כי הוא יכנס את הוועדה כדי להביא את הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית.

 

ח"כ לוין טען כי למרות הסיכומים, ועדת השרים לענייני חקיקה דנה אמנם בחוק, אולם לא הצביעה עליו. לכן הוא החליט לקדם את החוק בכנסת, מבלי להמתין להכרעת השרים. לוין טען כי הובטח לו להביא את הצעת החוק לאישור, לפני סיום מושב הכנסת. מהלך כזה עשוי להביך את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעיקר לנוכח הרגישויות בזירה המדינית ולנוכח הרגישות ביחסים עם ארצות-הברית. בנוסף, השליח האמריקני ג'ורג' מיטשל צפוי להגיע ביום חמישי לישראל וסערה סביב נושא זה לא תועיל לנתניהו.

 

ועדת השרים לענייני חקיקה דנה מוקדם יותר אתמול בחוק משאל העם. במהלך הדיון התעורר ויכוח סוער סביב כמה סעיפים בחוק, בהם שאלת הצורך בקיום משאל עם, לצד השגת רוב של 80 חברי כנסת לאישור הסכם הכולל נסיגה משטח ישראלי. קבוצה של שרים, בראשם יצחק הרצוג יעקב נאמן ודן מרידור הביעו התנגדות נחרצת לאישור החוק בוועדה. שרים אלו מנעו הצבעה על החוק במתכונתו הנוכחית, ונקבע כי הדיונים סביב החוק ימשכו בעוד שלושה חודשים.

 

על-פי הצעת החוק, אם תאושר בממשלה נסיגה משטח בריבונות

 ישראלית מלאה - רמת הגולן ומזרח ירושלים - יובא הנושא להחלטת הכנסת. אם יאושר בכנסת - ייערך משאל עם תוך 180 יום. רק אישור של 80 ח"כים ויותר ייאפשר לוותר על הצורך במשאל עם.

 

בחודש דצמבר אשתקד אישרה מליאת הכנסת להחיל בנושא דין רציפות ולמעשה - לקדם את הצעת החוק. 68 ח"כים תמכו בהצעה, 22 התנגדו ואחד נמנע. השר אהוד ברק, שהצהיר על התנגדותו למהלך, הצביע בעד.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 12/07/2010 22:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
הר בנטל ברמת-הגולן
צילום: אפי שריר
לוין. לא ממתין לשרים
צילום: ירון ברנר
מומלצים