שתף קטע נבחר

זועבי: "זו דמוקרטיה? הייתם אמורים להגן עליי"

דיון סוער בכנסת: זועבי, שעלולה לאבד את זכויות היתר שלה לאחר שהיתה על המשט לעזה, האשימה את הח"כים: "מענישים אותי בגלל יצר הנקמה". ח"כ אנסטסיה מיכאלי הציגה "דרכון איראני" עם תמונת זועבי - והורחקה

הכנסת שוממת לרוב בימי שלישי, הדיונים נגמרים מוקדם והח"כים עושים את דרכם לפגישות מחוץ למשכן. אבל את הדיון הסוער היום בנוגע לשלילת זכויות היתר של ח"כ חנין זועבי, שהיתה על המשט הטורקי לעזה, רובם לא החמיצו להפסיד.

 

זועבי, שעלולה לאבד את חלק מזכויותיה, היתה הדוברת המרכזית בדיון הסוער והאשימה כי על פי התנהלות הכנסת, אין בארץ דמוקרטיה. אנסטסיה מיכאלי הביאה לכנסת "דרכון איראני" והורחקה מהדיון, בנוסף לח"כ ניסים זאב. יו"ר הכנסת ראובן ריבלין לא פעם שירחיק את הח"כים וכך גם עשה במקרה של זאב ומיכאלי, שקראה לזועבי "פחדנית" כאשר זו יצאה מהדיון. בעת נאומו של יריב לוין, שפתח את הדיון, צעק לעברו ח"כ ג'מאל זחאלקה "פאשיסט" לעברו.  

 

"אי אפשר לקיים דיון כזה בצורה מכובדת וזה מבייש כל פרלמנט בעולם", אמרה זועבי. "אי אפשר לקיים דיון כזה כי התוכן של הדיון לא מכבד אף פרלמנט בעולם. אי אפשר לטעון שיש דמוקרטיה. אני חברת כנסת ויש לי זכות ואף חובה להילחם על העמדות שלי".

 

"אתם חברי כנסת הייתם דווקא אמורים להגן על הזכות שלי לייצג את העמדות שלי. הייתם אמורים להגן עליי מהגזענות נגדי בגלל דעותיי", טענה זועבי. "אני חברת כנסת מטעם בל"ד, משמע שאני נגד הכיבוש ונגד המצור. לא רק שאני מייצגת את העמדות של העם שלי, אלא גם של ח"כים ערבים. אני מייצגת גם קונצנזוס עולמי".

 

זועבי התייחסה גם לשלילת הזכויות הצפויה: "אתם צריכים להגן עליי למען הדמוקרטיה, ובמקום זה אתם מטילים עליי עונש בגלל יצר הנקמה ואת זה צריך לרסן. אתם צריכים להודות לי, או לפחות לעזור לי".


מיכאלי עם ה"דרכון האיראני של זועבי". הורחקה (צילום: גיל יוחנן)

 

המיצג היומי בכנסת היה שייך הפעם לח"כ אנסטסיה מיכאלי (ישראל ביתנו), שהציגה במשכן "דרכון איראני" עם תמונת זועבי, אותו העניקה לה. בעקבות זאת היא הורחקה. לפני כן, אמרה מיכאלי: "רוב הערבים בישראל מספיק פיקחים ומספיק נאמנים למדינה ולא ילכו בעיניים עצומות אחריי ההסתה שלך. את לא מייצגת אותם".

 

"בכל מדינה מתוקנת, חבר פרלמנט שחוצה את הקו האדום ומזדהה עם האויב ועם התחמשותו בנשק להשמדה, לא ימצא בכיס שלו דרכון דיפלומטי של המדינה אותה הוא שואף להשמיד", אמרה. "אני לוקחת את הנאמנות שלך לאיראן ברצינות ומציעה לך לפנות לאחמדיניג'אד על מנת שיעניק לך אזרחות ודרכון דיפלומטי איראני ובינתיים תרשי לי לתת לך דרכון זמני שיועיל לך בכל נסיעות ההסתה שלך, כי את הדרכון הישראלי נשלול עוד הערב".

 

בנאומו במליאה פנה ח"כ יריב לוין, שעמד בראש הוועדה שהמליצה לשלול את הזכויות, ואמר לזועבי: "אין לך מקום בכנסת ישראל, אינך ראויה להחזיק בתעודת זהות ישראלית. את מביישת את אזרחי ישראל, את הכנסת, את הציבור הערבי ואת משפחתך".

 

ח"כ דני דנון ניסה למשוך את תשומת הלב ופרסם את מספר הטלפון של זועבי בלשכתה: "לצערי החוקים בתקנון מאפשרים לחצות את הקווים, אבל אנחנו נמשיך להלחם".

  

ח"כ שי חרמש (קדימה) ציטט את אמרתו של דוד בן גוריון מדוע הביא עמו לרשימה את משה דיין "אני מעדיף שישתין מהאוהל החוצה, משישתין מבחוץ פנימה". הוא הסביר את דבריו ואמר: "לדחוף את זועבי מחוץ לכנסת זו טעות. הנזק שהיא תעשה כתנועה חוץ פרלמנטרית וכזו שתוכל להאשים את ישראל באפרטהייד הוא גדול לאין שיעור מהנזק שהיא יכולה לגרום מתוך הבית".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ זועבי, היום. מאשימה
צילום: גיל יוחנן
מיכאלי מראה לזועבי את ה"דרכון"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים