שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  גפני: "סער סולל את דרכו לצמרת על גב החרדים"
  העיתונות החרדית פתחה במתקפה על שר החינוך, בעקבות הנחייתו לאכוף - באיחור של שבע שנים - את לימודי הליבה. בחזית ניצב משה גפני, שתוקף במילים שלא זכורות מאז ימי לפיד: "אם הוא יהיה רה"מ, ניאלץ לארוז מזוודות וללכת מכאן"

  בג"ץ עמנואל מאחורינו, והציבור החרדי כבר טרוד בפרשה חדשה מתחום החינוך. זה כמה ימים שהתקשורת החרדית משדרת פאניקה - והיה כבר מי שאיים ב"מחאת עמנואל 2" - בגלל ההוראה שיצאה באחרונה ממשרד החינוך לכל מנהלי בתי הספר החרדיים, לפיה הוא מתכוון להתחיל לאכוף את יישום לימודי הליבה. במכתב הובהר כי מי שלא יחתום על הנהלים החדשים לא יקבל תקציב לשנת הלימודים הבאה. השבוע אף אמר שר החינוך גדעון סער במליאת הכנסת כי יוסיף תקני פיקוח ליישום החוק - והוסיף שמן למדורה.

   

  שער השבועון החרדי "בקהילה" מצטט השבוע בכותרתו הראשית את ח"כ משה גפני (יהדות התורה) שטוען ש"סער סולל את דרכו לראשות הממשלה על גב החרדים".

  לדבריו, "אני מוכן להיות הכי קיצוני שיש - ולהיכנס למלחמות עם שר החינוך". עם זאת, הוא מבהיר כי יעשה זאת על פי עמדת הרבנים.

   

  ראשי מוסדות הפטור החרדיים מתכנסים בימים אלה כדי לבחון דרכים להתמודד עם תוספת הפיקוח עליהם. ב"בקהילה" מכתירים זאת בכותרת ראשית "ליבת הסכסוך", ובהמשך קוראים לפעול מול "מכונת השנאה נגד החינוך החרדי". למקרה שמישהו פיספס את היעד לפעולה, מובהר כי "הדג מסריח מהראש" - קרי, הדרגים הבכירים ביותר במשרד החינוך.

   

  בשבועון "משפחה", תחת הכותרת "הסער שאחרי הסערה", מזכירים את פרשת עמנואל ומזהירים: "לא להתבשם מהניצחון המדומה בבג"ץ בעניין עמנואל". נטען כי הונחתה הנחייה חדשה "דרמטית" על רשתות החינוך החרדי - המעיין התורני והחינוך העצמאי. עוד נכתב כי "את איש לא עניינה העובדה שההנחיה הזו ניתנה כבר לפני שבע שנים, ולא נאכפה אפילו לא על ידי שרת החינוך הקודמת שלא הייתה ידועה באהדתה לחרדים". 

   

  גם השבועון "קהילה פלוס" משמש במה למתקפה חריפה של גפני. "האמת היא שאני לא ישן בלילה בשבועות האחרונים", אמר הח"כ לשבועון. "גדעון סער רוצה להיות ראש ממשלה ואני מאוד חושש שאם הוא יצליח, ניאלץ לארוז מזוודות וללכת מכאן". לדבריו, סער מדבר בלשון כפולה, ואומר דברים שונים לתקשורת החילונית ולתקשורת החרדית, בניסיון למצוא חן. התבטאויות כה חריפות לא זכורות מאז ימיו של יוסף לפיד בממשלת שרון השנייה.

   

  בכתבה, תחת הכותרת "החרדים בכיס שלנו", מוסיפים כי "את פשר החשבון האישי של סער דומה שלא קשה להבין. הוא יוצא מנקודת הנחה שתמיד ברגע האמת, החרדים יעמדו לצד הימין בגלל הקשרים ההיסטוריים והמילים היפות בשבח מסורת ישראל והיהדות. הוא מותח את החבל עם החרדים, אך נשמר לא להגיע לנקודת הקריעה. הוא משחק בזהירות בכל הקלפים שיש בידיו".

   

  מארבעה מפקחים - ל-15

  אכן, מי שאינו מלמד את מקצועות הליבה - שבעה מקצועות, בהם מתמטיקה, אנגלית, היסטוריה ומדעים - היה אמור להיפגע תקציבית כבר ב-2003. היועץ המשפטי לממשלה קבע אז כי יש לתקצב את מוסדות הרשתות העצמאיות בהתאם להיקף לימודי היסוד המתקיימים בהם.

  ואולם, עד היום, מסיבות פוליטיות, לא נאכפה הנחייה זו, והיו ארבעה מפקחים בלבד. אבל החל מהשנה הבאה - כך הודיע סער - יטפלו בעניין 15 מפקחים.

   

  "בעיני הנחיה של היועץ המשפטי לממשלה, כדבר נורמטיבי, היא לא בגדר המלצה", הסביר סער בכנסת. "ניתנה הנחיה למנהל אגף התקציבים לבצע את ההנחיה בשנת הלימודים הקרובה, דהיינו - שנת הלימודים שתיפתח בעוד חודש וחצי".

   

  בלשכתו של סער ביקשו שלא להגיב למתקפה בתקשורת החרדית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רק לפי עמדת הרבנים. גפני
  צילום: ירון ברנר
  "הנחיית היועץ אינה בגדר המלצה"
  צילום: עופר עמרם
  מומלצים