שתף קטע נבחר

עצבים בממשלה: גדר בגבול מצרים רק בנובמבר

מזכיר הממשלה, צבי האוזר, מתח ביקורת על העיכובים בתחילת העבודות להקמת הגדר בגבול ישראל-מצרים. שר הביטחון השיב לו: "אתה צריך לדבר רק באישור ראש הממשלה. אני מבין שבתור עורך דין הקמת פרויקטים רבים". רה"מ הרגיע הרוחות

זעם ואמוציות בממשלה על-רקע העיכובים בבניית הגדר בגבול מצרים: צה"ל הודיע היום (יום ב') לממשלה כי העבודות על בניית גדר המערכת בגבול ישראל-מצרים יחלו רק בחודש נובמבר. במקביל, נשמעה ביקורת על הכוונה לכרוך את חוק האזרחות והנאמנות בדיונים בנושא הגדר.

 

זה היום השני שהשרים דנים במדיניות ההגירה החדשה שמבקש ראש הממשלה לאשר. השרים, ובראשם ראש הממשלה, תבעו טיפול דחוף בנושא משר הביטחון, אהוד ברק, כדי לעצור את זרם המסתננים האדיר שמגיע לישראל, על-רקע הערכתו של השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', כי בישראל נמצאים יותר מ-150 אלף מסתננים זרים ממצרים, מהם כ-26 אלף רשומים וידועים.

 

במהלך הדיון השמיע מזכיר הממשלה, צבי האוזר, ביקורת חריפה נגד מערכת הביטחון, על אי-עמידה בהחלטות הממשלה, שלפיהן היה צריך לסיים את תכנון הגדר עד 31 ביולי, ולהתחיל בביצוע - דבר שעורר את זעמו של ברק. "אתה עובד מדינה, אתה צריך לדבר בישיבה רק באישור ראש הממשלה", הטיח ברק. "במערכת הביטחון עושים עבודה נאמנה ביותר והביקורת שאתה משמיע אינה במקומה".

 

עוד אמר ברק להאוזר בציניות: "אני מבין שבתור עורך דין הקמת פרויקטים רבים שאתה בא בביקורת על הדרג המקצועי הצבאי שעמל קשות לסיים גדר של 240 קילומטר". בנקודה זו נחלץ ראש הממשלה להגנת האוזר ואמר לברק: "זהו מזכיר הממשלה האוזר ולא עורך דין האוזר".

 

ברק התנצל בסופו של דבר בפני מזכיר הממשלה ואמר כי לא היתה לו כוונה לפגוע בו. לגופו של עניין, אמר ברק כי "המכרזים לפרויקט כבר יצאו לדרך, אבל זה פרויקט גדול ונדרש לו זמן". נציג צה"ל בדיון ומנכ"ל משרד הביטחון, אודי שני, אמרו העבודות הפיזיות להקמת הגדר צפויות להתחיל בחודש נובמבר. בעקבות כך, הנחה ראש הממשלה את מערכת הביטחון לדווח אחת לשלושה חודשים לקבינט על התקדמות העבודות.

  

הדיונים בסוגיית ההסתננות ממצרים נערכים במקביל לדיונים על חוק הנאמנות והאזרחות, כחלק ממדיניות ההגירה שמבקש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להחיל.

 הדבר גרר ביקורת מהשר לענייני מודיעין, דן מרידור, שאמר כי כריכת סוגיית האזרחות בהצהרת נאמנות תעביר מסר קשה כלפי הציבור הערבי. השר בני בגין אמר שלהחלטה שכזו יהיו השלכות משמעותיות ולכן נדרש דיון מעמיק בטרם החלטה על חקיקה, ואילו שר החינוך, גדעון סער, ביקש לקיים דיון נפרד בסוגיית מעמדם של ילדי העובדים הזרים.

 

בסופו של יום, הסתפקה הממשלה בהחלטות מנהלתיות: הכנת תזכיר חוק על-ידי שר הביטחון למניעת ההסתננות בתוך שבועיים, הקמת צוות שרים שיבחן את האפשרות למציאת מדינה אפריקנית שתהיה מוכנה לקלוט את המסתתנים והקמת צוות פקידים בין משרדי שיבחן צעדים מעשיים למניעת ההסתננות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. פרויקט גדול - מתקדמים לאט
צילום: ירון ברנר
צבי האוזר ונתניהו
צילום: AFP
מומלצים