שתף קטע נבחר

הבריטים יזעמו? החייל שהרג פעיל ברפיח ישוחרר

תייסיר הייב, שנידון לשמונה שנות מאסר על הריגת טום הורנדאל ברפיח, ישוחרר בחודש הבא ממאסר. ועדה צבאית קבעה לשחרר אותו שנה וחצי לפני הזמן, כיוון שהשופטים התרשמו שהחייל שינה את אורחות חייו ואינו מהווה עוד סכנה

אחרי שש שנים וחצי בכלא וארבע ועדות לקיצור העונש, נעתר היום (ב') צה"ל לשחרר את החייל תייסיר הייב, שירה למוות בפעיל שלום בריטי ברפיח. הוועדה לא קיבלה את עמדת הפרקליטות הצבאית, לפיה שחרורו של החייל מהכלא, שנה וחצי לפני תום תקופת מאסרו המקורי, עלול לפגוע ביחסים שבין ישראל לבריטניה.

 

הייב, כיום בן 27, התגייס לגדוד הסיור המדברי בשנת 2003. הוא היה מעורב באירוע בו נורה טום הורנדאל, פעיל שלום בריטי, ששימש גם כצלם והסתובב באזור ציר פילדלפי על מנת לתעד את הנעשה באזור.

 

לאחר משפט ארוך, הורשע החייל בעבירה של הריגה ונידון לשמונה שנות מאסר בפועל. לאחר שריצה שלוש שנים בכלא צבאי, הוא הועבר לשירות בתי הסוהר והחל במלאכת שיקום.

 

לראשונה פנה לוועדה צבאית לבקש הקלה בעונשו בתום ארבע שנות מאסר, אולם הפרקליטות הצבאית עמדה על כך שאין זה נכון לשחררו בשל חומרת המעשה, וכן בשל התגובה הקשה שעשויה להיות בבריטניה כתוצאה מהשחרור. מאז ניגש הייב לוועדה פעמיים נוספות ונדחה. הבוקר הוא התייצב שוב בפני הוועדה, בראשות אל"מ ארז פורת, נשיא בית הדין הצבאי של פיקוד דרום וזרוע היבשה.

 

הפרקליטות הצבאית שבה וחזרה על התנגדותה לשחרור המוקדם, אולם בא כוחו של החייל, עו"ד עידן פסח, הציג את השינוי שחל באורחות החיים של הייב ואת ההפנמה שעבר לגבי האירוע ועל רצונו להשתקם ולהתחיל בחייו מחוץ לכלא. גם אמו של החייל ביקשה מהשופטים כי יסכימו לשחרר את בנה מהכלא. הייב עצמו סיפר כי הוא מאורס ומבקש להתחתן ולהקים משפחה.

 

לאחר התייעצות קצרה שבו חברי הועדה והודיעו, כי התרשמו שהחייל שינה את אורחות חייו ואינו מהווה עוד סכנה. בנוסף הם קבעו שהזמן שחלף מאז האירוע החליש את הטיעונים בגין השארתו בכלא, ולפיכך הודיעו כי בעוד כחודש תסתיים תקופת המאסר של החייל והוא ישוחרר. עם הקראת ההחלטה פרצו בני המשפחה בשאגות שמחה והתחבקו.

 

הפרקליטות הצבאית, על אף אפשרותה להגיש בג"ץ נגד ההחלטה, לא תעשה כך ככל הנראה ותאפשר את שחרור של החייל מהכלא.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הייב. ישתחרר בקרוב
צילום: איי פי
צילום: איי פי
הורנדאל, זמן קצר לאחר שנורה
צילום: איי פי
מומלצים