שתף קטע נבחר

על גב הנכים? "פטור" מהנגשה לרשויות חלשות

משרד הפנים יציע להחיל את התקנות המחייבות את הרשויות המקומיות להתאים מבני ציבור לנגישות לנכים בשמונה השנים הקרובות בכ-100 יישובים מבוססים בלבד. ברשימת ה"פטור": קריית-גת, ירושלים ודימונה. לפי שיטה זו, אם אתם נכים - כדאי שתגורו בערים מבוססות

אם אתה נכה וגר ברשות מקומית חלשה - אתה צפוי לסבול פעמיים. משרד הפנים מעוניין לחייב רק רשויות חזקות מבחינה כלכלית להנגיש מבנים קיימים עבור נכים. רשויות עניות יהיו פטורות מהחובה להנגיש מבני ציבור קיימים - בהם משרדי ממשלה, לשכות רווחה, בתי ספר וסניפים של הביטוח הלאומי.

 

מחר (ד') צפויה ועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת לסיים דיונים הנמשכים כבר כשנה ולאשר את תקנות השוויון לאנשים עם מוגבלויות.

תקנות אלה מסדירות הנגשה של מבנים קיימים לשימוש ציבור הנכים. החוק הקיים מחייב כיום הנגשה רק של מבנים חדשים והתקנות יגדירו כי גם מבנים קיימים יצטרכו להפוך נגישים לנכים עד 2018.

 

בדיון קודם שנערך לאחרונה, הוצגה רשימה מטעם שר הפנים, אלי ישי, ומנכ"ל משרדו - המציעה להחיל בשלב הראשון את התקנות המוצעות בכ-100 רשויות מקומיות איתנות, שאינן נתמכות על ידי משרד הפנים. המשמעות היא שנכים בכ-150 רשויות אחרות לא ייזכו להנגשה בשמונה השנים הקרובות.

 

בין רשימת מקבלי ה"פטור" המוצעת: קריית-גת, ירושלים, באר-שבע, צפת, קריית-שמונה ודימונה. לעומתן, ייתבצע המהלך, בין היתר, בגבעתיים, הרצליה, חיפה, חולון, כפר-סבא, רעננה, תל-אביב, כוכב יאיר.

 

ח"כ אילן גילאון, יו"ר ועדת המשנה לעניין התקנות מכוח חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, ביקש לזמן לדיון המסכם מחר את שר הפנים והמנכ"ל. לדברי גילאון, הרשימה המוצעת על ידי שר הפנים אינה עולה בקנה אחד עם חוק השוויון לאנשים עם מוגבלויות הקובע חובת הנגשה של כל הרשויות המקומיות עד לשנת 2018. ועדת המשנה תתנגד בתוקף לדרישה זו.

 

"משתמע שמשרד הפנים חותר לכך שכל הרשויות שאינן נכללות ברשימה, הלא-איתנות, לא יחויבו לעמוד בדרישות. לא ייתכן ששר הפנים יאפשר אפליה כפולה - כשאותם נכים, למעשה, גם מתגוררים ביישובים חלשים וגם לא ייזכו לנגישות", אמר גילאון - נכה בעצמו.

"אני חושש שבעלי המוגבלויות יתקשו להשתלב במרקם החיים הציבורי. אין כל הצדקה לא לחייב את כלל הרשויות המקומיות להתחיל לבצע את התאמות הנגישות".

 

נציב השוויון לאנשים עם מוגבלויות במשרד המשפטים, אחיה קמארה, הביע תרעומת על התוכנית. "העובדה שמשרד הפנים מבקש להפוך את הרשויות הלא-איתנות לחריגות היא בלתי סבירה בעליל. הממשלה מחוייבת לשוויון זכויות לאזרחים שלה, מבלי להפלות בין רשויות חלשות וחזקות. אי אפשר להסכים לכך שאת המחיר ישלמו בעלי מוגבלויות".

 

קמארה גם דחה את טענות יוזמי ההצעה, לפיהן אחד המניעים למהלך המתוכנן הוא היעדר מקורות למימון ההנגשה. "התחלנו לעבוד על החוק ב-2006. אנחנו חושבים שהיה מספיק זמן לבדוק את הנושאים האלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נכים. כדאי לגור ביישובים חזקים
צילום: אבי כהן
מומלצים