שתף קטע נבחר

גורם מצרי: הגדר בגבול עזה נפרצה מאות פעמים

דברי הגורם הם אישור לטענות המבריחים, לפיהם קיר הפלדה שמצרים הקימה בגבול עם הרצועה אינו מכשול ממשי בפני מבריחי הסחורות והנשק

קיר הפלדה התת-קרקעי שמצרים מקימה בגבול עם רצועת עזה, כדי למנוע הברחות של נשק ומצרכי יסוד, נפרץ כבר מאות פעמים. כך אישר היום (ה') גורם ביטחוני מצרי רשמי, שביקש להישאר בעילום שם.

 

סוכנות הידיעות AP מפרסמת היום סרטון שבו נראה מבריח פורץ את גדר הפלדה באמצעות להביור. לדברי גורמים מצרים, זו רק דוגמה אחת לקלות שבה ניתן להתגבר על המכשול שהציבה קהיר בחודשים האחרונים.

 

על תוכניתה של קהיר להקים גדר שבחלקה תהיה תת-קרקעית נודע בסוף השנה שעברה. עדי ראייה ברפיח דיווחו בדצמבר כי המצרים מבצעים עבודות חפירה נמרצות ומכשירים דרכי עפר לאורך הגבול, לקראת הצבת קיר פלדה שימנע את ההברחות, כולל כאלה של נשק לחמאס. מצרים הכחישה תחילה נמרצות את הדיווחים, אך צילומים מהשטח העידו כי יש בהם אמת.

 

התוכנית המצרית הייתה אחד הגורמים, לדברי חמאס, להתנגשויות בין כוחות הביטחון המצריים לפלסטינים ברפיח

בחודש ינואר האחרון. בפברואר השנה דווח על קשיים בהקמת הגדר. מלבד הפלסטינים, שהתייחסו אליה כאל עוד ניסיון "לחנוק" את הרצועה, מתח ביקורת על הגדר גם תת-מזכ"ל האו"ם לעניינים הומניטריים, ג'ון הולמס, שאמר כי חרף הנזק שגורמות מאות מנהרות ההברחה בגבול, עזה תתקשה לשרוד אם מצרים תצליח לחסום אותן.

 

מבריחים בגבול הרצועה טוענים כי החומה שהוקמה בחודשים האחרונים מעולם לא הייתה מכשול ממשי, וכי הם מודאגים יותר מהסחורות שמגיעות כעת באופן מוסדר דרך מעברי הגבול, אחרי שישראל הקלה את הסדר על הרצועה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בונים את גדר הפלדה בגבול עזה
צילום: AP
מומלצים