שתף קטע נבחר

גירוש ילדי הזרים: עוד שבוע בלי הכרעה

כ-30 ילדי עובדים זרים הפגינו על רקע דיון הממשלה בגירוש, ההצבעה נדחתה בשבוע. השר ברוורמן יצא למפגינים ועדכן: ביקשתי מנתניהו להאריך את הזמן שנקצב להגשת הטפסים ל-90 יום, להקים ועדת חריגים ולהשאיר ילדים בגן חובה

בעוד הממשלה דנה בגירוש 1,200 ילדי הזרים לפי המלצות הוועדה הבין-משרדית, הפגינו הבוקר (יום א') מול משרד ראש הממשלה בירושלים כ-30 ילדים לעובדים זרים שאורגנו על ידי עמותת "ילדים ישראלים". הממשלה סיימה לדון בלי להצביע, והילדים יישארו עוד שבוע במתח.

 

 

הפעילים והילדים ביקשו להזכיר לשרים את קיומם לפני קבלת ההחלטה, ולהביע את דאגתם שהזמן הקצר שנקצב להם כדי להגיש את בקשותיהם להישאר בארץ, על פי הקריטריונים שקבעה הוועדה הבין-משרדית. גופי הסיוע לזרים העריכו שבגלל בעיה זו, יותר ממחצית מהילדים יגורשו בסופו של דבר, אף שלפחות 800 מהם זכאים להישאר. שרים העריכו כי מסתמן רוב להמלצות הוועדה, למרות שכמה שרים מעוניינים להכניס שינויים ושיפורים בהמלצות.


"בן 4 וחצי, ויגרשו אותי". הפגנת הילדים (צילום: גיל יוחנן)

 

השלטים שנשאו הילדים בהפגנה ביקשו לבטא דאגה זו. "אין לי תעודת לידה - יגרשו אותי", נכתב באחד. "היה חסר לי רק מסמך אחד - יגרשו אותי", נכתב באחר. חלק מצהילדים ענדו סרטים צהובים, למען גלעד שליט, שתומכיו הפגינו גם הם בסמוך.

 

במהלך ההפגנה ירד השר לענייני מיעוטים, אבישי ברוורמן, מתוך ישיבת הממשלה, וסיפר למפגינים שדרש מראש הממשלה להכניס כמה תיקונים בחוק בעניין, בהם הארכת משך הזמן שיוקצב להגשת הטפסים מ-21 יום ל-90 יום, והקמת ועדת חריגים לבחינת מקרים מיוחדים - עוד דרישה של ארגוני הסיוע.

 

מה אוהבים ילדי הזרים בישראל? "לחם ולונה פארק"

עוד ביקש השר מראש הממשלה להחיל את ההחלטה גם על ילדים בגן חובה (המלצות הוועדה קבעו כי רק מי שרשום ללימודים בבית ספר יוכל להישאר). "יש עוד 80 ילדים, חלקם בגן חובה ובבית הספר ביאליק-רוגוזין בתל אביב, ואני מבקש לצרף אותם גם אל רשימת הילדים שיישארו בארץ", אמר. "במצב הבינלאומי של ישראל, זה לא יהיה חכם מבחינתנו לגרש את ילדי העובדים הזרים ולקבל על כך כותרות שליליות בכל העולם".

 

השר ברוורמן שוחח עם הילדים עצמם, ושאל אותם מה הם אוהבים בישראל. "לחם ולונה פארק", השיבו לו.  בארגון "ילדים ישראלים" אמרו כי הם אינם מאוכזבים מכך שקיבלו יחס רק משר אחד, והוסיפו כי ככל הנראה, השרים לא היו מעוניינים לרדת לבקר אותם בשל הסמיכות להפגנת המחאה למען שליט - בלי לבקר בשני המקומות.

 

לפי ישיבת הממשלה התייחס לנושא גם שר הרווחה, יצחק הרצוג. "יש לזכור את הציווי של הגר הגר בתוכך", אמר, בתגובה לדברים שאמר בפתח הישיבה שר הפנים אלי ישי, המוביל את הקו הנוקשה נגד העובדים הזרים. "אין פה טובים ורעים", אמר השר ישי, "יש פה הרבה צביעות. אף אחד לא מגרש ילדים. אותם הורים מתכבדים לחזור אחרי טיול ממושך לארצם. הם משתמשים בילדים כמגן אנושי, ובאותה שיטה יבואו אלפי עובדים מסודן ואריתריאה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחת הילדות בהפגנה
צילום: גיל יוחנן
"נקבל כותרות שליליות בעולם". השר ברוורמן
צילום: דנה קופל
מומלצים