שתף קטע נבחר

בפיתוח: "אייפד" הודי ב-35 דולר

ממשלת הודו מסייעת לפיתוח מחשב לוח זול במיוחד - בעל מסך רב מגע, זיכרון פלאש ויכולת טעינה סולארית. עתה מחפשת הודו יצרן שיבנה את הטאבלט החדש. האם ישולב בפרוייקט "מחשב נייד לכל ילד"?

ממשלת הודו חשפה אב טיפוס של מחשב לוח חדש, אשר מחירו צפוי לעמוד על כשלושים וחמישה דולרים בלבד, כך דווח אתר ה- BBC במהלך סוף השבוע.

 

למחשב המתוכנן יהיה מסך רב מגע, הוא יבוסס על מערכת הפעלה דמוית לינוקס, והוא יהיה מצלמה לשיחות וידאו - ויכולת טעינה סולארית. כמו כן, מחשב הלוח יוכל להפעיל דפדפן אינטרנט ותוכנות משרדיות למיניהן, בדומה ליתר המוצרים בקטגורית הטאבלט. לאב הטיפוס שהוצג לא היה כונן קשיח. תחת זאת, מבוצע בו האחסון על כרטיסי זיכרון.

 

התשובה ההודית ל- OLPC

ממשלת הודו מתכננת להשיק את המחשב בשנה הבאה. השר לפיתוח משאבי אנוש, קאפיל סיבל, אמר כי מדינתו השלימה את הפיתוח, ועתה מחפשת יצרן – לתחילת ייצור סדרתי. מספר יצרניות מחשבים גדולות כבר הביעו עניין במכשיר החדש. עדיין לא נחתמו עסקאות ולא פורסמו שמות החברות שנמצאות במגעים עם שלטונות הודו.

התוכנית היא התשובה ההודית לתוכנית "מחשב במאה דולר" שמבוצעת בשיתוף המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) ומספר חברות מחשבים (כמו למשל, יצרנית המעבדים מארוול) – עבור ארגון "מחשב נייד לכל ילד" (OLPC).

 

לא ברור כיצד תצליח ממשלת הודו לפתח מחשב בעלות שכזו, או האם ישולב בתוכנית OLPC או בתוכנית חדשה לאספקת מחשבים זולים לילדים. נעשו בעבר ניסיונות רבים להוזיל את עלות המחשב ולהוריד אותה אל מתחת לקו מאה הדולרים - ולהפיץ אותו בקרב אוכלוסיות עניות באופן נרחב, אולם מטרה זו טרם הושגה במלואה.

 

מחשב לכל ילד? עדיין לא

פרויקטים לייצור מחשבים זולים במיוחד קיימים מזה שנים רבות, ומטרתם לקדם אוריינות טכנולוגית בעולם השלישי, ולאפשר לסטודנטים עניים בכל העולם ליישר קו עם חבריהם במדינות מפותחות באמצעות מחשב נייד בסיסי. פרופ' ניקולס נגרופונטה, ראש ארגון OLPC, טען בעבר כי מחשב שיחבר את ילדי העולם לרשת יאפשר קידום שלהם, ויסייע במלחמה בעוני.

 

בסוף השנה שעברה הושק מחשב נייד במאה דולר, שנקרא Africa, אולם המחשב לא הופץ בצורה נרחבת. השנה הודיע ארגון OLPC כי גם הוא בוחר בתצורת הטאבלט, וישיק בשנה הבאה מחשב לוח עם מסך בגודל תשעה אינץ'. יהיה לו מעבד ARM והוא יבוסס על מערכת הפעלה "קלה" (לינוקס, אנדרואיד ואחרות). מחירו מתוכנן לעמוד על כ-75 דולרים.

 

גם כאשר מעביר ארגון OLPC מחשבים לאיזורים מתפתחים, קורה לעיתים שנסיבות שונות מונעות מהם מלהגיע אל הילדים. מחשבי ארגון OLPC שהיו אמורים להגיע אל ילדי עזה במסגרת פיילוט לתוכנית, עוכבו בשל בעיות מימון ולבסוף הועברו לשימושם של בני נוער במעבדות אילן רמון בנגב עוד בשנת 2007.

 

עם זאת, האו"ם החל לחלק לילדי עזה כ-200,000 מחשבי XO, שפותחו על ידי הארגון.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אייפד לעניים. מחשב הלוח ההודי
צילום: AP
מומלצים