שתף קטע נבחר

המתנחלים פרסמו סרטון: מג"ב זורק רימון בעימות

מלחמת גרסאות סביב העימות אמש בצומת שבי שומרון. ועד המתיישבים פרסם סרט בו נראה קטע קצר מהאירוע, המוכיח - כך נטען - שהמג"בניקים נהגו באלימות. במג"ב דחו את ההאשמות: "היו יותר מסתם דחיפות מצד המתנחלים, הם חצו קווים אדומים"

בעקבות העימות שהתפתח אתמול (יום ב') בין מתנחלים לכוחות משמר הגבול בצומת שבי שומרון, פירסם הבוקר ועד מתיישבי השומרון סרטון וידאו בו מתועד קטע קצר מהאירוע, בו נראה אחד השוטרים משליך רימון הלם. לטענת הוועד, הסרטון מוכיח את גרסת המתנחלים לאלימות מצד כוחות מג"ב. במג"ב דוחים את הטענות ואומרים כי "נחצו גבולות אדומים" על ידי המתיישיבם.

 

מי התחיל ומי נהג באלימות? צפו ושפטו בעצמכם

 

ב-15 צמתים מרכזיים ביהודה ושומרון התקיימו אמש הפגנות של ועד מתיישבי השומרון וועד מתיישבי בנימין, במחאה על הרס המבנים במאחז גבעת רונן, סמוך להר ברכה. לפעולות המחאה, שכונו "ערבות הדדית", הגיעו מאות פעילי ימין. העימות הבולט ביותר בין המפגינים לכוחות הביטחון נרשם בצומת שבי שומרון. במג"ב דיווחו על לוחם שנפצע קל מאוד בידו, והמתנחלים טענו כי כמה מאנשיהם נפצעו גם הם. במהלך האירוע השליכו השוטרים רימון הלם לעבר המפגינים - מעשה שכנראה תרם רבות להתססת הרוחות.

 

לאחר האירוע, האשימו שני הצדדים זה את זה באלימות. במג"ב הסבירו כי ביקשו מהמתנחלים לפנות את הכביש, וכשאלו סירבו - החל הפינוי. שוטרי מג"ב טענו כי הותקפו בבעיטות ובאגרופים, ובתגובה זרק אחד הלוחמים רימון הלם - כדי לפזר את ההפגנה.

 

מנגד, טענו המתנחלים כי בדומה למה שהתרחש בשאר הצמתים באותה שעה, הם רק עמדו והתפללו, ומשסיימו - ביקשו כמה דקות נוספות על הכביש. אולם לדבריהם, כוח מג"ב שהיה במקום סירב לבקשה, והשוטרים ביקשו מהם להתפנות, ולאחר מכן פינו אותם בברוטליות, תוך שימוש ברימון הלם - "שהושלך לכיוון אם שעמדה עם ילדתה הקטנה בשוליים, ולכיוון רב היישוב וראש ישיבת ההסדר שבי שומרון הרב יהושע שמידט".

 

"מג"ב מבעירים את השטח לחינם"

לנוכח הגרסאות הסותרות, העלה "ועד מתיישבי השומרון" לאתר יוטיוב את הסרטון המתעד את האירועים. אנשי הוועד טוענים כי הסרטון מוכיח את שקריות גרסת מג"ב, וחושף ואת האלימות שהופנתה כלפי המפגינים. בסרטון נראה העימות הפיזי, כולל רגע השלכת רימון ההלם, והמהומה שנוצרה לאחריו. עם זאת, יודגש כי בסרטון נראה רק קטע קצר מהאירוע.

 

"דוברות מג"ב אלימה מילולית בדיוק כמו ששוטרי מג"ב היו אלימים פיזית", נמסר מוועד המתיישיבם. "רק כלפי מתנחלים מרשים לעצמם גורמים מסוימים להשמיץ ולשקר, גם מול עובדות פשוטות וברורות. מהסרט עולה תמונה קשה וחמורה ביותר של אלימות פושעת וחוסר אחריות משווע מצד קצין מג"ב. קצינים מסוג זה אינם ראויים לשרת במדי משטרת ישראל, וכמובן שאסור להם לשרת בגזרה - משום שהם מבעירים את השטח לחינם. זו לא הפעם הראשונה שדברים כאלו מתרחשים במג"ב איו"ש. על פיקוד המשטרה ומג"ב לערוך בדק בית מקיף".

 

במג"ב דוחים מכל וכל את טענות המתנחלים, ומסבירים כי באירוע היה הרבה יותר מ"סתם דחיפות" מצד המתנחלים, וכי ההנחה הרווחת בקרב הפיקוד הגבוה במשמר הגבול היא ש"נחצו קווים אדומים", ואין לשתוק על האופן שבו הגיבו המתנחלים לפינוי מהכביש. במג"ב סיפרו כי אחד הקצינים נפצע בזרועו במהלך העימות, וכי הם "מוקיעים את התנהגות המתיישבים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים