שתף קטע נבחר

ההלוויות: "נפרדים בדרך שלך, דרך השמיים"

ששת אנשי חיל האוויר שנספו בהתרסקות ברומניה הובאו למנוחות. מגי לקריף, שתלד את בתו היתומה של ניר, ביקשה: "שמור עלינו מהענן הלבן הגדול שלך". אחיו של אורן כהן: "היית העוגן שלי. אתה הכוכב הכי בוהק בשמיים"

פרידה אחרונה מהבנים שנספו הרחק מהבית: בתי העלמין ברחבי הארץ הובאו בצהריים (יום ו') למנוחות ששת הרוגי אסון התרסקות המסוק, השבוע ברומניה. רק הבוקר נחת מטוס חיל האוויר עם הארונות, שהתקבלו בבסיס תל-נוף בתפילת "אל מלא רחמים".

 

 

בחיפה הגיעו אלפים למסע הלוויה של סרן ניר לקריף, שהשאיר אחריו אלמנה בחודש הרביעי להריונה. מגי ספדה לבן זוגה, לו הייתה נשואה פחות משנה: "אני מרגישה כמו בסרט רע שמסרב להסתיים. אנחנו נפרדים בדרך שלך, דרך השמיים, דרך מפלצת המתכת שלך שכל כך אהבת. הלכת לי בחיק הטבע, כמו שאהבת, בין עצים ופרחים. תשמור עלינו מהענן הלבן הגדול שלך".

 

אמו של ניר, דניאלה, אמרה ליד הארון: "שלום לך בני, הבן היחיד שלי. היה כיף איתך. לא ייתכן שיש דברים כאלה בעולם. אני מודה לך", אמרה, "על מה שהשארת לי. אני לא אאכזב אותך. אגדל את הילדה שהשארת אחריך כמו שגידלתי אותך. אני מודה לך עליה, אני מצדיעה לך".

 

האב יובל סיפר כי לטיסה הראשונה יצא ניר כבר כשהיה בן שבועיים, וטס במטוס הרקולס של חיל האוויר לבקר את דודו בבסיס רמון שבדרום: "כנראה שהיה שם איזשהו חיידק שדבק בך. גם את הטיסה האחרונה שלך טסת במטוס הרקולס שהחזיר אותך הביתה". הוא הוסיף: "אני לא קובר אותך. אני משחרר אותך לעוד טיסה שגרתית, ואנחנו עוד ניפגש. היית יחיד ומיוחד, קצין וג'נטלמן".

 

בסיום טקס ההלוויה הניחה מגי זר של פרחי חמנייה על הקבר. יובל סיפר כי חבריו של ניר הביאו את הזר מרומניה מהמקום שבו התאמנו, וסיפרו לו שניר ראה את שדה החמניות והתכוון להביא את הפרחים למגי עם שובו.

 

אורן שנקבר אמר ביום הזיכרון: "מחויבים לנופלים"

בבית העלמין הצבאי ברחובות נאספו מאות כדי ללוות את רב-סמל ראשון אורן כהן. ברמקולים הושמע קולו, מראיון שנערך איתו ביום הזיכרון האחרון. "הדרך לא קלה. המון נופלים עומדים אחרינו ואנחנו מחפשים איך להיזהר באימונים ובדרך. כל נופל שהיה בטייסת יש מאחוריו סיפור ואנחנו מספרים אותו בינינו, כדי להתחזק וכדי ללמוד. זה מחייב אותנו להיות טובים כדי שנפילתם לא תהיה לשווא. אנחנו מחויבים להיות שם בשביל הנופלים. אנחנו כאן בשביל המשפחות, החברים, בשביל כולם", הוא אמר אז - והיום נקבר בעצמו.


אחיו של אורן כהן. "היסעור לא יכול היה עליך" (צילום: אבי מועלם)

 

ראש העיר רחובות, רחמים מלול, אמר שסבתו של אורן, פרומה, היא ניצולת שואה מרומניה. הסבתא סיפרה לו על צירוף המקרים - שדווקא נכדה הבכור, דור ממשיך בישראל, נפל בהרי הקרפטים שברומניה. 

 

אחיו של אורן, רובי, המשרת אף הוא בטייסת, ספד לו: "רבים יסכימו איתי כי היית איש חכם, מוכשר, כריזמתי, חזק - איש אשכולות, מורה דרך, מנהיג ואבהי. תחסר לי הביקורת שלך, הצינית, המרושעת לעיתים, האהבה הקשוחה, הבעיטה המרסקת. היית החבר הכי טוב שלי, העוגן שלי. תמיד אמרנו שהיסעור הוא חיה רעה המסוגל לעמוד בכל, אבל הוא לא יכול היה עליך. נזכור אותך תמיד. אני אוהב אותך, שמור עלינו. אתה הכוכב הכי בוהק בשמיים".

 

"ההקרבה העליונה יחד"

הלווייתו של סא"ל אבנר גולדמן ממודיעין נערכה בחלקה הצבאית בבית העלמין במודיעין; רס"ן יהל קשת מחצרים נטמן בבית העלמין בשרונה; הלווייתו של רס"ן ליאור שי מתל-נוף הייתה בחלקה הצבאית "נווה הדר" בהוד השרון; אל"מ דניאל שיפנבאור ממושב קדרון הובא למנוחות בחלקה הצבאית בבית העלמין האזורי בגדרות. משפחותיהם ביקשו שלא לסקר את הלוויות.

 

הבוקר השתתף הרב הצבאי, תת-אלוף רפי פרץ - בעצמו טייס "יסעור" - בטקס על מסלול הנחיתה בבסיס בתל-נוף. אתמול נערך גם ברומניה טקס משותף, לפני המראת ה"בואינג". ראש להק אוויר למסוקים, תת-אלוף יעקב שהרבני, אמר כי "הכאב והצער כבדים מנשוא".

 

בהמשך הוא דיבר גם באנגלית ופנה לעמיתיו הרומנים: "זו אינה הדרך בה קיווינו לסכם את התרגיל המשותף שמיים כחולים 2010. שבעה חיים יקרים אבדו בתאונה הטרגית. חברות אינה נמדדת רק בזמנים טובים, יותר מכך, כשאירועים קשים ולא נעימים מכים - לומדים להעריך חברות אמיתית".

 

אלכסנדר גלושקא, סגן מפקד חיל האוויר הרומני ציין כי "השנה, טייסים ישראלים וטייסים רומנים התאמנו יחד ועשו את ההקרבה העליונה ביותר יחד. זה מעיד על היחסים הקרובים בינינו, המוכיחים שאנחנו תומכים אחד בשני בזמנים טובים, אבל במיוחד בזמני צער".

  

הרוטור נמצא תקוע בצלע ההר

במקביל, נמשכת חקירת נסיבות ההתרסקות. על מטוס ה"בואינג" הבוקר היו גם חלקים נוספים משברי ה"יסעור" שהתרסק, אחרי שרובם כבר הועברו לארץ. ברומניה נמצא רק היום הרוטור, שהיה מרוחק מגוף המסוק,

 תקוע בין סלעים על צלע ההר.

 

"הם הצליחו לדחוף אותו לתוך העמק, למרחק של כ-150 מטרים", צוטט בתקשורת הרומנית מפקד צוותי החילוץ באזור בראשוב. "כעת הוסרה הסכנה". חלקי המסוק יועברו בהמשך לבסיס של חיל האוויר הרומני.

 

בחיל האוויר נמצאים בקשר עם הרומנים ואם יידרשו חלקים נוספים הם יועברו לישראל. בראש צוות החקירה עומד תת-אלוף במילואים שלמה משיח, לשעבר ראש להק אוויר למסוקים.


פורסם לראשונה 30/07/2010 12:49

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מורה דרך, מנהיג ואבהי"
צילום: אבי מועלם
הלוויית אורן כהן ברחובות
צילום: אבי מועלם
ארונו של ניר לקריף
צילום: אחיה ראב"ד
הטקס בתל-נוף
צילום: דובר צה"ל
הטקס ברומניה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים