שתף קטע נבחר

היועמ"ש מזכיר למדינה: אסור לבזות את ביהמ"ש

בהנחיות חדשות שפרסם היום מטעמו, חידד וינשטיין למשרדי הממשלה השונים וזרועותיהם את החובה למלא אחר פסיקות השופטים ולהימנע ממצב שבו המדינה עצמה מבזה את בית המשפט. "נאה דורש, נאה מקיים", ציין במסמך

היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, ביקש "להזכיר" היום (ב') לרשויות המדינה השונות כי חלה עליהן חובה למלא אחר פסיקות בית-המשפט, בדיוק כפי שעל האזרחים לנהוג. בהנחיות חדשות מטעמו, הבהיר וינשטיין כי ביצוע פסקי דין על-ידי רשויות המדינה מהווה גם מרכיב חיוני בבניית אמון הציבור בממשלה ובמוסדותיה השונים.

 

"הציות לפסקי הדין הוא חובה המוטלת לא רק על כל תושבי המדינה והבאים בשעריה, אלא בראש ובראשונה על המדינה עצמה כמאמר חז"ל: 'נאה דורש, נאה מקיים'".

 

וינשטיין פרסם את ההנחיות מחשש להתרבות המקרים שבהם מואשמת המדינה עצמה בביזיון בית המשפט, לאחר שהכרעות שונות שנקבע כי על זרועותיה השונות לבצע התעכבו ביישומן.

 

בין היתר, קבע היועץ המשפטי במסמך כי במקרים שבהם התקבלה החלטה נגד המדינה, יעביר על כך הפרקליט שהיה אחראי על התיק דיווח מיידי ליועצו המשפטי של אותו משרד ממשלתי שהיה צד לדיון, ומשם יימסרו ההנחיות לביצועו לידי מנכ"ל המשרד או גורמים נוספים, במידת הצורך. נוסף על כך, הוטל על היועץ המשפטי של אותו משרד ממשלתי לפקח על יישום הוראות בית המשפט ולוודא כי אלה אכן מיושמות במועד שנקבע.

 

על-פי המסמך, במידה שיתגלו ליקויים ביישום הפסיקות, יפנה היועץ המשפטי של המשרד הממשלתי הרלוונטי אל מנכ"ל המשרד או לגורם מוסמך אחר שהיה אחראי על הביצוע, וידרוש מהם ומהפרקליט שטיפל בתיק לטפל בסוגיה. במקרים שבהם יימצא לנכון לדחות את יישום הפסיקה, תוגש על כך בקשה רשמית להארכת מועד הביצוע, שתהיה לכל המאוחר כחודש טרם תום המועד האחרון שנקבע לשם כך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יהודה וינשטיין. גם המדינה לא מעל החוק
צילום: יריב כץ
מומלצים