שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

אלוף הפיקוד: "המפקדים נפגעו במארב מתוכנן"

בתדרוך שקיים אלוף פיקוד הצפון, גדי אייזנקוט, האשים את צבא לבנון באחריות המלאה לפרוץ תקרית האש עם צה"ל ואמר כי מדובר ב"פרובוקציה מתוכננת". הוא אישר כי מתנהלים בין ישראל ללבנון מגעים להפסקת האש

זמן קצר לפני שהותר לפרסום כי בחילופי האש בין צה"ל לצבא לבנון נהרג מג"ד בגזרה, סגן-אלוף (במיל') דב הררי, וקצין נוסף - סרן עזרא לקיה מכפר הרי"ף, נפצע קשה - התייחס הערב (יום ג') אלוף פיקוד הצפון, גדי אייזנקוט, לאירוע.

 

"במבחן התוצאה, יש שני נפגעים בצורה חמורה", אמר אלוף פיקוד הצפון - וכיוון את האצבע המאשימה ישירות לכיוון ביירות. "היה מארב מתוכנן של חוליית צלפים שביצעה את הירי הזה. מדובר בפעילות יזומה ובפרובוקציה של צבא לבנון. אנו רואים בירי הזה אירוע חמור ביותר. הכוח שלנו הגיב מיידית, ומיד לאחר מכן ביצענו ירינו מארטילריה וממסוקי צה"ל".


אייזנקוט בתדרוך. "האירוע החמור ביותר מאז המלחמה" (צילום: אמיר לוי) 

 

אלוף פיקוד הצפון התייחס גם למגעים שהתנהלו בין ישראל לבין לבנון לאחר חילופי האש, ואמר כי "הגיעו בקשות להפסיק את האש ונעתרנו לבקשה. אני מעריך שזה אירוע נקודתי, אבל הוא החמור ביותר מאז מלחמת לבנון. אנחנו רואים אותו בחומרה, ולכן הגבנו כך. אין לנו מידע לגבי מי עומד מאחורי היוזמה הזאת, אבל אני מניח שבימים הקרובים נדע את זה".

 

באשר לנפגעים בצד הלבנוני, אמר אייזנקוט כי "למיטב ידיעתנו, יש שם כרגע ארבעה הרוגים ומספר פצועים". חילופי האש החלו כאשר החיילים היו בפעילות שגרתית. סמוך ל-10:30 עסק כוח צה"ל בחישוף צמחייה, בעיקר שיחים לארוך גדר הגבול, בתוך מובלעת הנמצאת בשליטת ישראל. לטענת צה"ל, בתיאום עם הצבא הלבנוני. כתב אל-ג'זירה בביירות, רסאן בן ג'ידו, טען כי צבא לבנון דחה בקשה של צה"ל לפעילות, שהועברה לפני יומיים.


פינוי הפצועים מזירת האירוע לבית החולים. (צילום: אביהו שפירא) 

 

למרות זאת, כוח של עשרה עד 15 חיילים של צבא לבנון התקרב לגדר הגבול, מצפון למובלעת,

וככל הנראה אנשיו החליפו כמה מילים עם הכוח, תוך העברת מסר שיחדלו מעבודת החישוף, שהתבצע בין היתר על ידי טרקטור עם כף. לאחר מספר דקות פתחו חיילי צבא לבנון בירי. הכוח הגיב מיד באש לעבר מקור הירי, ממנה כנראה נהרגו ארבעת הלבנונים.

 

לאחר מכן המשיך צה"ל בירי ארטילרי וירי ממסוקי קרב לעבר מוצבים של כוחות צבא לבנון החולשים על השטח ועלולים לסכן את הכוחות. במקביל, גם חיל האוויר תקף את מפקדת הגדוד הלבנוני בכפר א-טייבה. הושמדו כמה כלי רכב צבאיים של צבא לבנון. במהלך האירוע גם זיהו בצה"ל ירי אר-פי-ג'י לעבר טנק של צה"ל, שהחטיא את המטרה.

 

Read this article in English

 

את שידור הווידאו העביר אמיר לוי 


פורסם לראשונה 03/08/2010 17:13

 

בהכנת הכתבה השתתף רועי מנדל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים בגבול לבנון
צילום: אביהו שפירא
נגמ"ש צבא לבנון שהופצץ
צילום: AP
מומלצים