שתף קטע נבחר

מקורבי אשכנזי: ברק פוגע ברמטכ"ל

תרעומת בסביבת הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, מהעובדה ששר הביטחון, אהוד ברק, בחר להתחיל הבוקר בסבב ראיונות לרמטכ"ל הבא, יותר מחצי שנה לפני תום כהונת אשכנזי. מקורות במשרד הביטחון: "אין בכך כל ניסיון לפגוע ברמטכ"ל המכהן וההערכה אליו רבה"

מדוע מתחיל שר הביטחון, אהוד ברק, לראיין היום (ה') מועמדים לתפקיד הרמטכ"ל, בשעה שלרמטכ"ל הנוכחי נותרה עוד יותר מחצי שנה בתפקיד? זו בדיוק השאלה ששואלים גם בסביבת רב-אלוף גבי אשכנזי. המהלך של ברק נתפש שם כניסיון נוסף של ברק לכרסם במעמדו של אשכנזי, שלב נוסף בקרב המר בין הלשכות.

 

בסביבתו של אשכנזי מדברים על כך שהמהלך פוגע בו ואינו מחויב המציאות, שכן ניתן היה לבצעו בשלב מאוחר יותר. עוד אומרים כי בהחלטה לקבוע את יורשו כעת יש משום התנגחות מסיבות אישיות ולא ענייניות. מנגד, נשמעים בצמרת מערכת הביטחון גם קולות אחרים, הטוענים כי משעה שהוחלט שהרמטכ"ל לא ימשיך לשנה חמישית ויסיים את כהונתו בתום ארבע שנים, לא ניתן להמשיך בקיפאון בכל הקשור לתכנון העתידי של צה"ל.


המועמדים מימין לשמאל:  אבי מזרחי, בני גנץ, יואב גלנט, גדי אייזנקוט וגדי שמני

 

אותם גורמים מציינים כי יש חשיבות לבחירת ראש המטה הכללי, כדי להתחיל בסבב איוש המטה הכללי הבא. אחד הגורמים ציין כי אין הבדל אם הרמטכ"ל ייבחר בספטמבר או בנובמבר כי בכל מקרה אשכנזי יישאר עד פברואר ומחליפו "יידע מה מקומו, עד שייכנס לתפקידו". בהודעת ברק אמש נטען כי סבב הראיונות תואם מול "לשכת הרמטכ"ל", ולא מול הרמטכ"ל, עדות נוספת לדם הרע הזורם בין הלשכות.

 

בלשכת שר הביטחון אומרים כי השיחות שקיים עד היום עם המועמדים לא נסובו על עניין הרמטכ"ל, ורק הבוקר יתחיל בשיחות הקשורות. במשרד הביטחון מנסים להוריד את גובה הלהבות. מקורות במשרד מסרו כי ההחלטה על כך שאשכנזי לא ימשיך בשנה החמישית התקבלה כבר באפריל ובאותו מועד נקבע גם כי בתוך כמה חודשים יחל תהליך בחירת היורש.

 

המקורות ציינו כי טבעי שהרמטכ"ל החדש ייבחר לפני סוף השנה האזרחית על מנת לקחת חלק בתכנון שנת העבודה 2011 ובשינוי כוח האדם במטה הכללי. לדבריהם, "אין בכך כל ניסיון לפגוע ברמטכ"ל המכהן וההערכה אליו רבה. עם זאת, ראוי כי מי שיחליף אותו יהיה שותף בכל ההחלטות לקראת השנה הבאה, על רקע העובדה כי השנה הראשונה היא המשמעותית ביותר בכהונת הרמטכ"ל". לכן, הסבירו, ברק, שמכיר היטב את הצבא, ואת אופן התנהלות המטה הכללי, סבור כי יש לסיים את בחירת הרמטכ"ל ה-20 במועד הקרוב, ואין כל טעם לדחותה בסמוך לסיום כהונת אשכנזי. 

 

מי ומי במועמדים

אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, יהיה הראשון שיגיע היום ללשכת ברק במסגרת סבבי הראיונות שיקיים ברק. מזרחי הוא אחד מחמשת המועמדים לתפקיד, ונחשב לבעל סיכויים נמוכים להתמנות לתפקיד. המועמדים הנוספים הם סגן הרמטכ"ל, האלוף בני גנץ, אלוף פיקוד הדרום, יואב גלנט, אלוף פיקוד הצפון, גדי אייזנקוט ונספח צה"ל בוושינגטון, האלוף גדי שמני.

 

מתוך חמשת המועמדים לתפקיד, נראה כי מזרחי ושמני יסתפקו בשלב הזה בתפקיד הסגן, והמאבק יתמקד בשלושה: גנץ, גלנט ואייזנקוט. בשבועות האחרונים נראה כי גוברים סיכוייו של האלוף גלנט לקבל את התפקיד. גלנט, שעורך באחרונה סבב מקיף באגפים ובזרועות השונים בצה"ל, נחשב בעיניהם של קציני שטח כמועמד מועדף וראוי לתפקיד. מנגד, האלוף גנץ הוא הוותיק מבין החמישה.

 

בדרגי השטח נושאים עיניים ללשכת שר הביטחון, ומבינים שלהחלטה על יורשו של אשכנזי תהיה השפעה רחבה על סבב המינויים הבא של קצינים בכירים.

 

לפני ארבעה חודשים הודיע שר הביטחון, כי כהונתו של רב אלוף אשכנזי לא תוארך בשנה נוספת - חמישית במספר, והוא יפרוש מהצבא כמתוכנן בתחילת שנת 2011. ההודעה הזו פתחה פומבית את המרוץ לתפקיד וגם נתנה פומבי לקרב המתנהל כבר תקופה ארוכה בין לשכות שר הביטחון והרמטכ"ל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתחיל לראיין מועמדים. ברק
צילום: ירון ברנר
עוד חצי שנה בתפקיד. אשכנזי
צילום: רויטרס
מומלצים