שתף קטע נבחר

מי משלם על הפגנה בכיכר רבין, ומי מפגין בחינם?

על העצרת לגלעד שליט לא גבתה עיריית ת"א כסף עבור שימוש בכיכר, ופטור ניתן גם למארגני ההפגנה לטובת שחר מזרחי. אבל אז הוא בוטל. "התשלום לא חוקי", קובל חבר מועצה מהאופוזיציה

למי מגיע להפגין בחינם בכיכר רבין? כחודש לאחר הפרסום ב-ynet על תעריפי השימוש שגובה עיריית תל-אביב מהמבקשים להפגין בכיכר רבין, מסתבר שיש מי שמקבל פטור מ"מס ההפגנה". התומכים בשוטר שהרג פורץ וענש המאסר שלו הוכפל, שחר מזרחי, הביאו השבוע 200 איש לכיכר, ובתחילה לא נדרשו לשלם - כמו אנשי המטה למען גלעד שליט. בעירייה הסבירו שזו הייתה טעות.

 

עבור אירועים דומים - עצרות תמיכה והפגנות מחאה - העירייה גבתה את הסכום, בהתאם לכמות משתתפים: 16,600 לעד 10 אלפים איש; 19,400 שקל ל-10 עד 20 אלף; 20,300 שקל ל-20 עד 50 אלף; 31,200 שקל ל-50 עד 100 אלף, ו-35,300 שקלים ליותר מ-100 אלף איש. המארגנים גם מחויבים לנקות אחריהם. לאור הדרישות, רבים מוצאים אתר אחר - למשל מפגיני לגליזציית הקנאביס לפני מספר שבועות.

 

במקרים של הפגנות קטנות יחסית, העירייה גובה לרוב סכומים נמוכים גם מתעריף המינימום. בעת אישור התעריפים לשימוש בכיכר במועצת העיר לא צוין מי זכאי לפטור, אך כן ניתנו הסברים על מטרת גביית הכסף. התשלום כולל הוצאות לאגף שיפור פני העיר, תברואה, פיקוח, בלאי שנגרם למדרכות הכיכר, תברואה ותאורה. "מטרת התעריף הוא לממן את ההוצאה העודפת הנוצרת לעירייה כתוצאה מקיום אירועים בכיכר", הוסבר.


"שכולם יפגינו בלי תשלום". ההפגנה השבוע (צילום: ירון ברנר)

 

אחרי שפטרו את מארגני הפגנת התמיכה במזרחי מתשלום, בעירייה כנראה התחרטו, והסכום צפוי להיגבות בקרוב. מהעירייה נמסר בתגובה: "מארגני הפגנת התמיכה בשוטרים קיבלו בטעות פטור מתשלום דמי השימוש בכיכר רבין ובכוונת העירייה לפנות אליהם בדרישה להסדרתו".

 

לגבי הקריטריונים על מתן פטור נמסר: "בהתאם להחלטת מועצת העיר, קיום אירועים בכיכר רבין מותנה בתשלום המשמש עבור צרכים תפעוליים באירוע כגון ניקיון, גידור, תאורה וכדומה. פטור מתשלום ניתן במקרים חריגים ויוצאי דופן בלבד, כדוגמת העצרת למען שחרור גלעד שליט".

 

ל-ynet נודע כי מבקרת עיריית תל אביב, עו"ד חיה הורוביץ, החלה לבדוק השנה את סוגיית השימוש הציבורי במרחבים עירוניים, לאור דרישת ועדת הביקורת העירונית.

 יו"ר הועדה וחבר המועצה יואב גולדרינג (מסיעת עיר לכולנו האופוזיציונית) אמר: "גביית תשלום על שימוש במרחבים פתוחים היא בלתי חוקית, כפי שמעלה הפסיקה, ומהוראות החוק המסדירות אישור הפגנות".

 

לדבריו, "לא יעלה על הדעת שכיכר רבין, שהפכה לכיכר הדמוקרטיה הישראלית, תוגבל רק לגורמים בעלי ממון. הפטור שניתן להפגנת השוטרים צריך להיות פטור גורף עבור כל המבקשים להפגין בכיכר העיר, ולא משנה מה מטרתם או עמדתם הפוליטית. הסמכות לאישור הפגנות מצויה בידי המשטרה ולכן לעירייה אין שום זכות לגבות שום תשלום כיוון שהיא אינה גורם מאשר. גביית תשלום עבור שימוש בכיכר רבין מהווה את הגישה האנטי דמוקרטית של עיריית תל-אביב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה השבוע
צילום: ירון ברנר
יואב גולדרינג. "העירייה אנטי-דמוקרטית"
מומלצים