שתף קטע נבחר

מתנחלים בווידאו מהמאחז: שוטר גורר נער בפאות

תושבי מצפה אביחי שלפנות בוקר נהרסו בו שישה מבנים טענו לאלימות קשה מצד כוחות הביטחון, לפני שיצאו להצית שדות של פלסטינים. הם סיפרו על בעיטות, מכות ונגיחות, והערב הפיצו סרטון שבו נראה מתנחל נגרר בפאותיו על-ידי שוטר מג"ב

תושבי המאחז מצפה אביחי ליד קריית-ארבע, שהרס הבתים בו לפנות בוקר (יום ה') גרר פעולות "תג מחיר" של המתנחלים, פרסמו הערב סרט וידאו, שבו נראה שוטר מג"ב גורר צעיר כשהוא אוחז בפאותיו. המתנחלים טענו כי במהלך הרס הבתים הפעילו כוחות הביטחון אלימות קשה נגד המשפחות והצעירים שהוצאו מששת המבנים שנהרסו.

 

לפנות בוקר הגיעו כוחות המינהל האזרחי בגיבוי שוטרי מחוז ש"י למאחז, שם התגודדו כ-30 צעירים שלדברי המשטרה יידו אבנים והתפרעו. ששת המבנים, ביניהם בית כנסת, נהרסו, ובמקום התפתחו עימותים. כוחות הביטחון דיווחו כי האירוע עבר באופן שקט יחסית, למעט מקרה שבו יודו אבנים לעבר ג'יפ צה"ל של סמח"ט יהודה, וגלגלו נוקב לפי החשד. המשפחות שהתגוררו במבנים טענו לעומת זאת כי הופעלה אלימות קשה נגדם ונגד ילדיהם.

 

ארגון זכויות אדם ביש"ע הגיש תלונות למחלקה לחקירות שוטרים, ולפי אחת מהן, נער בן 14 תושב המאחז ספג בעיטה בבטנו מאחד השוטרים. בהמשך, נטען, אחיו בן ה-17 הותקף גם הוא ונגרר בפאותיו על-ידי שוטר מג"ב רק משום שתיעד בווידאו את המתרחש. לדברי אנשי הארגון, אחר-כך הותקפה גם אמם. בתלונה אחרת נטען כי נער נוסף ספג נגיחה בראשו, חניקה ומכות.

 

הארגון התלונן גם כי השוטרים התייצבו ללא תגים מזהים, וכי כשאמם של הנערים באה עם ילדיה להגיש תלונה על האירועים, עצרה משטרת חברון את השניים. האם סיפרה הערב ל-ynet כי המשפחה מתגוררת בעתניאל, וכי מאחר שבנה בן ה-14 שהה במאחז והגיעה שמועה על פינויו, באה עם אחיו בן 17 כדי לאוספו. אחרי שאותר, יצאו לצלם את חורבות בית הכנסת.

 

"שהשוטר יורחק - הן מיהודים והן מערבים"

"צילמנו, היו שם נערים רעולי פנים שכנראה עצבנו שוטר מג"ב, והוא הוציא את העצבים על הבן שלי. פתאום הוא הגיע וגרר אותו מאה מטר עם הפאות, תוך שהוא נפצע בגבו", סיפרה האם. "ניסיתי לבקש ממנו שיעזוב אותו ולהסביר שהוא לא קשור, אבל הוא דחף אותי בברוטליות והפיל אותי".

 

לדבריה, כשהגיעה עם בניה להגיש תלונה על האלימות, זיהה אותם השוטר שתקף לכאורה, תיאם גרסאות עם חבריו, והגיש תלונה נגדית לפיה הם אלה שתקפו. אחרי יותר מעשר שעות בתחנת המשטרה, הובאו הערב שני האחים להארכת

מעצר בבית משפט השלום בירושלים. "מי שתקף בברוטליות מאשים דווקא את הקורבן", אמרה האם. "צריך להרחיק את השוטר הזה משירות הן מול יהודים והן מול ערבים, אסור לנהוג ככה בבני אדם, אני מחנכת את ילדיי כל חייהם שלא לנהוג באלימות". 

 

במהלך אירועי היום עוכבו לחקירה ארבעה מתנחלים. בתגובה להריסה אמרו מתנחלים כי הציתו שדות סמוכים של פלסטינים ויידו אבנים על בתיהם, כחלק ממדיניות "תג מחיר". הערב הבהירו כי הם כבר עמלים על הקמתו מחדש של המאחז, המכונה גם "גבעה 18". "אנחנו פועלים במרץ לחידוש ההתיישבות, ונוקטים מדיניות של הרחבה כנגד החרבה. לא ניתן לברק להחריב את ההתיישבות", אמר אריה דיוויס, תושב המאחז שפונה עם אשתו וילדיו מביתם.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פינוי מאחז (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים