שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  דיווחים בגרמניה: "אורי ברודצקי" לא יישב בכלא

  ברלין דרשה מוורשה את הסגרתו של הישראלי החשוד שהוא סוכן מוסד, אך כעת מתברר כי הרשויות בגרמניה נקלעו לתסבוכת משפטית, שעלולה לאלץ אותן לשחררו

  בעקבות החלטת בית המשפט בפולין להסגיר את "אורי ברודצקי" לגרמניה, העריכו כלי התקשורת במדינה כי האזרח הישראלי - החשוד כי פעל בשליחות המוסד - צפוי לקנס כספי בלבד, גם אם יורשע. בבסיס ההערכה ניצבת החלטת בית המשפט לערעורים הפולני, להסגיר את ברודצקי רק בשל חשד למעורבות במעשי זיוף - ולא בגין עבירת ריגול, כפי שדרשה התביעה הפולנית לפי צו המעצר הבינלאומי.

   

  אתר האינטרנט של השבועון הגרמני "דר שפיגל" דיווח אתמול (ה') כי ההחלטה כובלת את הרשויות בגרמניה להעמידו לדין רק על עבירה זו, שעונשה מסתכם בקנס כספי. בנוסף, חשודים במעשי זיוף אינם נעצרים לרוב עד תום ההליכים. לפי הדיווח, "ברודצקי", שחשוד כי פעל בגרמניה תחת השם "אלכסנדר ורין", סייע לסוכני המוסד להשיג אזרחויות זרות במדינות רבות ברחבי אירופה, ביניהן שוויץ, אוסטריה והמדינות הבלטיות.


  יוסגר לגרמניה בימים הקרובים. "ברודצקי" בפולין (צילום: AFP)  

   

  צו המעצר הבינלאומי נגדו הוצא לאחר שחקירה גרמנית חשפה כי סייע למיכאל בודנהיימר - שמו של סוכן מוסד שהשתתף בחיסולו של מחמוד אל-מבחוח בדובאי - להשיג דרכון גרמני בקלן, באמצעות תעודות ותצהירים הנוגעים למשפחתו של בודנהיימר.

   

  השניים הסבירו לעורך דין בעיר כי אביו של בודנהיימר, הנס, היגר לישראל במהלך מלחמת העולם השניה בניסיון להימלט מנחת ידם של הנאצים. הם הציגו בפניו כהוכחה דרכון ותעודת נישואים השייכת להוריו של בודנהיימר - עדויות שעל פי החוק בגרמניה אמורות לסייע להם להשיג דרכון בהליך התאזרחות פשוט יחסית.

   

  "ברודצקי" יוסגר לגרמניה בעשרת הימים הקרובים, ולאחר מכן, ככל הנראה, יוגש נגדו כתב אישום בקלן בחשד כי סייע להשיג תעודת זהות גרמנית באמצעות מסמכים מזויפים. בגרמניה, עצם החתימה על מסמכים רשמיים באמצעות זהות בדויה, נחשב למעשה זיוף.

   

  העונש הקבוע בחוק על עבירה זו הוא קנס כספי, ציין המגזין, שהעריך גם כי החלטת בית המשפט הפולני צפויה לעורר תסכול בקרב רשויות החוק בגרמניה. עורכי דינו של ברודצקי מכחישים כי פעל בשליחות המוסד, וטענו כי הוא איש עסקים.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ברודצקי בבית המשפט בפולין
  צילום: AFP
  צילום: AFP
  בודנהיימר. הדרכון הוצא בקלן
  צילום: AFP
  מומלצים