שתף קטע נבחר

אחרי הביקורת, נתניהו מבהיר: האחריות עלי

ראש הממשלה אמר לוועדת טירקל שכשנסע לחו"ל העביר את המושכות לברק. בקדימה תקפו: "ברגע האמת הוא מפזר את האשמה", ח"כ כבל התרעם על "תרבות הכסת"ח" - ונתניהו פרסם הודעה: בין אם אני בארץ ובין אם אני בחו"ל, האחריות שלי

לוקח אחריות, כמה שעות אחרי שהתנער ממנה: לאחר סיום עדותו בוועדת טירקל, הבהיר בצהריים (יום ב') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי האחריות מוטלת עליו גם באירועי המשט לעזה. "כראש הממשלה האחריות הכוללת מוטלת תמיד עלי, בין אם אני בארץ ובין אם אני בחו"ל, וכך היה גם במקרה זה", הוא אמר.

 

למרות שאמר שבסופו של דבר הוא המחליט האחרון, ראש הממשלה למעשה גלגל בוועדה את האחריות לפתחו של שר הביטחון, אהוד ברק - לו נתן את המושכות בזמן שנסע לצפון אמריקה. בנוסף אמר נתניהו כי ישיבות השרים לפני המשט הטורקי לא עסקו בדיון מעמיק על הפעולה עצמה, אלא רק באפקט התקשורתי.

 

בהודעה מלשכתו שפורסמה אחר הצהריים, נטען שהדברים לא מדויקים. "שרי השביעיה קיבלו באותו דיון סקירה מודיעינית מראש חטיבת המחקר באמ"ן וסקירה מדינית ממנכ"ל משרד החוץ. הובהר שהמאמצים המדיניים הרבים כנראה לא יצליחו למנוע את הגעת המשט, ושצה"ל ייאכוף את הסגר הימי. שרי השביעיה דנו בדרכים שונות כיצד לצמצם את המחיר המדיני וההסברתי של אכיפת הסגר".


נתניהו. הדגיש שהאחריות עליו (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

מוועדת טירקל נמסר, כי נתניהו השיב על כלל השאלות והנושאים הקשורים בתחום המדיני, בדגש על יחסי החוץ של ישראל, במהלך עדותו בדלתיים סגורות - אשר הופנו אליו על ידי חברי הועדה והמשקיפים הבינלאומיים. "על מקצת מהנושאים והנתונים אשר לא עמדו לרשותו, ישיב ראש הממשלה בכתב", נמסר.

 

בקדימה אמרו לפני כן כי דברי נתניהו מוכיחים שישראל היא מדינה בלי מנהיג ולממשלתה אין מנהיגות. "נתניהו מדרדר את מצבה המדיני של ישראל לשפל, מאפשר למערכת הביטחון להפוך לשק חבטות, ומשלם סכומים חסרי תקדים להישרדותו הפוליטית ומבחינתו אין לו אחריות. נתניהו ברגע האמת מפזר את האשמה בין אחרים ובתקופתו כראש הממשלה נפרצו כל גבולות האטימות. נתניהו מוכיח יום אחר יום שהוא אולי ראש ממשלה, אבל את המדינה לא הוא מוביל".

 

ח"כ מגלי והבה הוסיף: "נתניהו כנראה לא התרגל לרעיון שהוא ראש הממשלה ולא אחרון השרים, ושוב פעם הוא מקטין ראש, אומר 'לא

 ידעתי ולא שמעתי', ומנסה להסיט את האחריות והאש אל עבר שר הביטחון שלו. כנראה שמישהו צריך להזכיר לנתניהו שהוא ראש הממשלה ולא צופה מן הצד בהצגה שנקראת ממשלת ישראל".

 

גם בחלק האופוזיציוני של מפלגת העבודה מתחו ביקורת על נתניהו. ח"כ איתן כבל אמר: "ראש הממשלה אינו יכול להעביר את האחריות לגורמים מתחתיו. תרבות הכסת"ח עולה מדרגה והגיעה עד הגורמים הבכירים ביותר. מעבר לעובדה שראש הממשלה לא הפנים את מסקנות ועדת וינוגרד, לגבי הדרך לקבל החלטות בממשלה, הוא גם לא הפנים את העובדה שהעם בישראל מצפה ממנו להנהיג ולקבל הכרעות - ולא רק להסתתר מאחורי הסינר של הצבא ושרי הממשלה".

 

אגב, ראש הממשלה סירב לענות על חלק לא מבוטל מהשאלות בחלק הפומבי של העדות, ואמר שיפרט רק בדלתיים סגורות. בימים הקרובים יחליטו בוועדה אם לאפשר פרסום של פרוטוקול אותם הדיונים, או חלק ממנו.


פורסם לראשונה 09/08/2010 14:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו בוועדת טירקל
צילום: מרק ישראל סלם
כבל. תרבות הכסת"ח
צילום: דודי ועקנין
מומלצים