שתף קטע נבחר

עד לדיון: מסמך גלנט יופקד בכספת בית המשפט

חדשות ערוץ 2 הגישו ערעור נוסף על הצו המורה למסור למשטרה את "מסמך גלנט" וטענו כי מסירת המסמך כפי שהוא - ללא השינויים שנערכו בו לפני הפרסום - יחשפו את המקור. עד לדיון, יופקד המסמך בכספת בית המשפט

"מסמך גלנט" יופקד בכספת בית המשפט המחוזי בפתח תקווה עד לדיון שיתקיים מחר בערעור שהגישה חברת החדשות של ערוץ 2 נגד הצו המורה לה למסור את המסמך המציג "תוכנית" לקידום מועמדות האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל - כך קבע בצהריים (יום ד') השופט אברהם טל, שעיכב את הליך מסירת המסמך עד לדיון.

 

אחרי שבית משפט השלום בפתח תקווה דחה את ערעורה על הצו המורה לה למסור לחוקרי היאחב"ל את המסמך המציג את ה"תוכנית" לקידום מועמדתו של האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל, הגישה הבוקר חברת החדשות ערעור נוסף לבית המשפט המחוזי - והציגה טיעונים חדשים.

 

 

בחברת החדשות טוענים כי ערכו שינויים במסמך לפני שפורסם בטלוויזיה, וכי מסירתו למשטרה כפי

שהועבר אליהם, תוביל לחשיפת המקור. "המסמך פורסם באופן שנערכו בו שינויים מסויימים, שמנעו את גילוי המקור", נכתב בערעור שהוגש על-ידי עורכי הדין ברק בר שלום והדס סימן-טוב.

 

עוד נטען בערעור כי המקור של חברת החדשות התנה את מסירת המסמך בשמירה על סודיותו. "בית המשפט הנכבד שגה בקביעתו שהתבססה על תמונה חלקית בלבד ועל הנחת מוצא מוטעית, תוך התעלמות מוחלטת מהעובדה שגילוי המסמך, כפי שנמסר לחברת החדשות, עלול להוביל לחשיפת המקור תוך פגיעה קשה בחיסיון העיתונאי ופגיעה אנושה בחופש העיתונות וחופש הביטוי".

 

"אפשר להישען על ראיות אחרות" 

בערעור מוחה חברת החדשות על כך שחרף בקשתה, הוצא הצו המורה לה למסור את המסמך מבלי לאפשר למערכת החדשות לעיין בנימוקי המשטרה שהובאו בפני בית המשפט, ובטרם מיצתה המשטרה דרכי חקירה חלופיים.  

 

"למיטב ידיעת המערערת, העניין לא הובא בפני היועץ המשפטי לממשלה ותחת זאת החליטה המשיבה לפנות במעמד צד אחד לבית המשפט הנכבד במטרה 'לקצר את הדרך'", נכתב, "בידי המשטרה להישען על ראיות אחרות

מבלי לדרוש את הגילוי. המשטרה יכולה לזמן לחקירה את כל הגורמים הנוגעים בדבר ולערוך בדיקות וחקירות שונות ומגוונות אותם היא טרם מיצתה".

 

כמו כן, נטען בערעור, פרשת "מסמך גלנט" איננה מסוג האירועים המצדיקים את הפגיעה בחופש הביטוי והעיתונות. "אין מדובר כאן בחקירה של עניין מהותי, עבירה חמורה כזו פורשה כעבירת רצח או עבירה חמורה בדומה לה ואין ספק כי חשש לזיוף המסמך (יהא העניין לציבור בפרשה זו רב ככל שיהא) - אינה עולה כדי עבירות חמורות מעין אלה". 

 

בערעור מתייחסים בחברת החדשות גם לעמדתה של נשיאת מועצת העיתונות, שופטת העליון בדימוס דליה דורנר, שקראה לסרב למסור את המסמך למשטרה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
לא עניין מהותי? האלוף יואב גלנט
צילום: חיים צח
מומלצים