שתף קטע נבחר

תעש: מתחדשת התוכנית לפיטורי 500 עובדים

תוכנית הדירטוריון כבר התקבלה לפני כחצי שנה, אולם עוכבה על ידי שר הביטחון. בימים הקרובים יפנה הדירקטוריון לשר הביטחון ולשר האוצר כדי לבצע את המהלך

דירקטוריון התעשייה הצבאית (תעש) החליט בישיבתו אתמול לחדש את התוכנית לפיטורי 500 מעובדי החברה עד סוף השנה - כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בהחלטה שכבר התקבלה בחברה לפני כחצי שנה, לאחר שמנהל רשות החברות הממשלתיות דורון כהן דרש מהחברה להציג תוכנית התייעלות.

 

 

בזמנו עוכבה התוכנית על ידי שר הביטחון אהוד ברק, כיוון שהמשא ומתן על הפרטת החברה נקלע למבוי סתום. אלא שעל רקע מצבה הכספי הבעייתי של תעש החליט הדירקטוריון לחדש את התוכנית, והוא צפוי לפנות כבר בימים הקרובים לשר הביטחון ולשר האוצר ולבקש מהם אישור לביצוע המהלך בלי קשר להתקדמות בהפרטת החברה.

 

חברי הדירקטוריון הסכימו אתמול כי העובדים המיותרים הם משקולת כספית כבדה על החברה, והם סבורים כי יש למצוא את הדרך לאפשר לחברה לבצע הליך מסודר של פרישת עובדים. בשלב הבא החברה מבקשת לפטר מספר דומה של עובדים, כיוון שלהערכותיה, בתעש יש היום 950 עובדים מיותרים.

 

במקביל הסכימו חברי הדירקטוריון להמשיך בצעדי ההתייעלות שבהם כבר החלה החברה ולהרחיבם. הצעדים כוללים סיום העסקת עובדי דור ב'; פיטורים של עשרה בכירים; קיצוץ שכר היועצים ב־15% ושכר הבכירים ב־4%; דחיית תוספות שכר; קיצוץ שעות נוספות ועוד.

 

כפי שנחשף אתמול ב"כלכליסט", שנת 2009 היתה שנה קשה במיוחד לחברה. ההפסד הנקי של החברה גדל ב-50% ל-250 מיליון שקל, ותזרים המזומנים השלילי הסתכם ב־200 מיליון שקל.

 

את 2010 עתידה החברה לסיים בתזרים שלילי של 250 מיליון שקל, ובקופתה אין די כסף לעמוד בתשלום המשכורות לעובדים והן משולמות באמצעות כספים שמוזרמים על ידי משרד הביטחון כנגד הזמנות. מנתוני משרד האוצר עולה כי בעשור האחרון כבר הזרימה המדינה לחברה כ-2 מיליארד שקל.

 

בחברה לעומת זאת טוענים כי אינם מכירים נתון של 2 מיליארד שקל שהוזרמו כביכול לחברה, וכי נגד החברה מתנהל מסע הכפשות שפוגע בייצוא שלה. על פי נתוני תעש, היקף הכספים שניתנו לחברה עומד על 740 מיליון שקל בלבד. כמו כן בחברה טוענים כי מרבית הכספים ניתנו לחברה כהלוואה, וכי לחברה מזומנים נוספים בהיקף 250 מיליון שקל, שאינה יכולה לעשות בהם שימוש בגלל ההפרטה התקועה. החברה גם מכחישה טענות של האוצר לגבי ערבויות של 300 מיליון שקל שניתנו לה.

 

בהכנת הכתבה השתתפו נעמה סיקולר ומיקי פלד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים