שתף קטע נבחר

מסמכים קושרים את דמיאניוק למחנה ריכוז נוסף

משפטו של הנאשם במעורבות ברצח יהודים בשואה עסק עד כה בתקופתו כשומר במחנה סוביבור. אך לפי מסמכים מהארכיון הממשלתי בגרמניה, שהוצגו בבית המשפט, אדם בעל שם זהה בכתיב שונה שירת כשומר גם במחנה אחר

היסטוריון גרמני שהעיד היום (ד') במשפטו של ג'ון דמיאניוק, הנאשם בסיוע לרצח עשרות אלפי יהודים בשואה, הציג ראיות לכך שאדם בעל מספר תעודת זהות נאצית זהה לזה של הנאשם ושם דומה, שירת כשומר במחנה הריכוז פלוסנברג בגרמניה.

 

מתיאס מייסנר, חוקר בארכיון הממשלתי הגרמני, הביא עמו מסמכים מקוריים, לפיהם אדם בשם "Demianiuk" או "Demenjuk" היה שומר במחנה בחודש אוקטובר 1943.

שמו של דמיאניוק נכתב "Demjanjuk". מספר הזהות זהה לזה הרשום בתעודת הזהות הנאצית שהציגה התביעה - ונושאת את תמונתו של דמיאניוק, שמשפטו התמקד עד כה בתקופה שבה שירת כשומר במחנה ההשמדה סוביבור בפולין.  

 

טענת סנגוריו של הנאשם היא שתעודת הזהות מזויפת. עם זאת, עובד לשעבר בשירות החשאי האמריקני, שהעיד במהלך משפטו של דמיאניוק המתקיים במינכן, הגיע למסקנה שהתעודה מקורית. תעודת הזהות שהונפקה לדמיאניוק על-ידי הנאצים, משמשת ראיה מרכזית בידי התביעה, בניסיון להוכיח כי האזרח האוקראיני שירת במחנה כחלק מכוח טרווניקי.

 

המומחה האמריקני, לארי סטיוארט, סיפר בעדותו בחודש יוני כי במסגרת בדיקה פורנזית שהוזמנה על-ידי מחלקת המשפטים האמריקנים בשנת 2000, הוגשו לו 22 מסמכים היסטוריים הקשורים לדמיאניוק ובהם גם תעודת הזהות הנאצית שלו. לטענתו, "כל המסמכים נמצאו מקוריים". 

 

משפטו של ג'ון דמיאניוק נפתח במינכן בנובמבר 2009, בעקבות הסגרתו מארצות הברית, וממשיך להתנהל בימים אלה. הוא מואשם בסיוע לרצח 27,900 יהודים ב-1943 במחנה ההשמדה שבפולין. המשפט נסוב סביב שתי שאלות מרכזיות: האם שירת דמיאניוק במחנה - טענה שהוא דוחה מכל וכל, ואם כן - האם ניתן להרשיעו במעורבות ברצח למרות שבפני בית המשפט אין עדים חיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דמיאניוק. גם בגרמניה?
צילום: AP
תעודת הזהות שבמחלוקת
צילום: AFP
מומלצים