שתף קטע נבחר

שוטרים חיפשו חשודים לחקירה ומצאו צבי באוהל

שוטרי תחנת העיירות בנגב שהגיעו לחפש אחר תושבים הדרושים לחקירה באזור הפזורה הבדואית, דרומית לב"ש, גילו באחד האוהלים עופר פצוע המוחזק בתנאים קשים במכלאה, בניגוד לחוק. הצבי הארצישראלי חולץ וטופל ע"י רשות הטבע והגנים. במשטרה וברשות מעריכים כי החיה נלכדה למטרות מאכל. עדיין לא ידוע האם תוכל לשוב בחזרה לטבע

חיפוש של שוטרי תחנת עיירות שהתקיים היום (ה') דרומית לב"ש, באזור הפזורה הבדואית, במטרה לאתר תושבים הדרושים לחקירה, הניב גילוי חייתי באחד האוהלים. צבי ארצישראלי צעיר נמצא מוחזק בניגוד לחוק במכלאה מאולתרת.

 

"השוטרים מצאו את החיה מוחזקת בכלוב בתוך אחד האוהלים ועדכנו את רשות הטבע והגנים על המצב. פרטי המשפחה הועברה לסיירת הירוקה להמשך בירור וטיפול", אומר ל-ynet תמיר אבטבי, דובר מרחב הנגב במשטרה. "אנו מעריכים כי הצבי נלכד בטבע למטרות מאכל לקראת הרמאדן".

 


העופר לאחר החילוץ. פצוע בראשו, תשוש ומפוחד (צילום: הרצל יוסף)

 

"הצבי הוחזק בתנאים קשים עם דימום בראש"

אוהד יהלומי, פקח רשות הטבע והגנים באזור מדבר יהודה, הוזעק למקום ואסף את הצבי המפוחד. "זהו זכר צעיר ביותר שהוחזק בתנאים קשים במכלאה מאולתרת. הוא היה תשוש מאוד, מבוהל ועם דימום בראש. הפציעה נגרמה ככל הנראה מחבלה בתוך המכלאה הקטנה שגרמה לו לעקה קשה", הוא אומר. "לצערי, לכידת עופרי צבאים נפוצה מאוד בשטחי הפזורה הבדואית ומדובר בפגיעה בדור העתיד של היונקים הללו שנלקחים מאימותיהם. לעיתים החיות מוחזקות כחיות מחמד כשהן צעירות, אך ברוב המקרים הן נלכדות בטבע למטרות מאכל".

 

העופר שזכה לטיפול ראשוני, נמצא כעת במתקן מוגן ויועבר להמשך טיפול בבית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת-גן. בחודשים האחרונים הגיעו צבאים רבים אל בית החולים, לאחר שנאספו בשוגג על ידי מטיילים שסברו כי מדובר בעופר יתום שנותר בשטח או שהוחרמו מגורמים שלכדו אותם בכוונה תחילה למטרות סחר ומאכל. תהליך השיקום של עופרים שחוו מגע ושהות ממושכת עם בני אדם מקשה את ההשבה שלהם לטבע.

 

כך לדוגמא, צבי צעיר נוסף שהגיע לפני מספר ימים לטיפול בבית החולים לחיות בר כשהוא תשוש ומיובש, לא יוכל לשוב לטבע.  "הענקנו לו נוזלים והוא התאושש מעט", מסבירה ד"ר רונה נדלר, וטרינרית בית החולים. "הסיכויים של עופר לשוב לטבע נמוכים מאוד, אם הוא נלקח כשהוא בן מספר ימים. מאחר שהוא נמצא זמן רב בשבי והורגל לבני אדם, הוא מוחתם ולכן לא יוכל לשוב ולחיות בטבע". לדברי נדלר, היונק הקטן אמור להגיע בהמשך היום לביתו החדש בגן החיות התנ"כי בירושלים, שם יחיה עם צבאים נוספים.

 


פורסם לראשונה 12/08/2010 16:27

 

סייעה בהכנת הכתבה: אילנה קוריאל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קצין משטרה והעופר שחולץ
צילום: הרצל יוסף
נלכדים וניצודים למטרות מאכל וסחר
צילום: דורון ניסים, רשות שמורות הטבע והגנים
מומלצים