שתף קטע נבחר

איראן: הכור בבושהר יופעל רק ב-16 בספטמבר

בניגוד להודעת רוסיה שהכור הגרעיני באיראן יופעל בשבוע הבא, אמר ראש הוועדה האיראנית לאנרגיה אטומית כי הוא מקווה שהכור יופעל בעוד חודש. בשבת הבאה יגיע לכור בכיר רוסי

רוסיה הודיעה כי הכור הגרעיני בבושהר יופעל בשבת הבאה, אך באיראן מבהירים היום (שבת) כי הם מקווים להפעיל אותו ב-16 בספטמבר.

 

בראיון לטלוויזיה הממלכתית באיראן, אמר ראש הוועדה האיראנית לאנרגיה אטומית, עלי אכבר סאלחי, כי "נעשה כמיטב יכולתנו לסיים את תדלוק הכור בבושהר כך שנהיה עדים לכך שיהיה פעיל ב-16 בספטמבר, כך שהמתקן האטומי שם יהפוך לתחנת כוח אטומית".

 

הוא הוסיף כי "הצעדים הנחוצים ננקטו והציוד שהותקן בבושהר והדלק עבור המתקן מוכנים להעברה לתוך מבנה הכור". סלאחי אמר עוד כי ראש סוכנות הגרעין הרוסית , סרגיי קיריינקו, יגיע לאיראן ביום שישי בשבוע הקרוב ולמחרת הוא יבקר בכור הגרעיני בבושהר.

 

השלמת בנייתו של הכור בבושהר, הנחשב לכור מיושן שאמור להפיק 1,000 מגה וואט חשמל, נדחתה כמה פעמים בעשר השנים

 האחרונות שבהן סייעה רוסיה לאיראן. הבנייה החלה ב-1975 על-ידי חברות מגרמניה, בהן חברת "סימנס", אולם הפרויקט הופסק ב-1980 עקב פרוץ מלחמת איראן-עיראק.

 

לאחר הטלת החרם האמריקני על אספקת טכנולוגיה עילית לאיראן נטשו החברות הגרמניות את הפרויקט - ורוסיה השתלבה בו בשנת 1994. לאחר 4 שנים חתמה על עסקת ענק בסך מיליארד דולר עם טהרן לסיום עבודות הבנייה בכור. על פי התכנון המקורי, בניית הכור הייתה אמורה להסתיים עד סוף 2006, אך חלו עיכובים רבים, בין היתר עקב ניסיונותיה של מוסקבה להשתמש בתאריך היעד לסיום העבודות כאמצעי לחץ דיפלומטי על איראן.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכור בבושהר. יופעל יומיים לפני יום כיפור
צילום: AFP
מומלצים