שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מקום לדאגה: הפדופיל אדריאן שוורץ יוצא לחופשי

  הוא אנס ילדה בת 10 ונידון ל-20 שנות מאסר, אך מעולם לא הודה ולא עבר שיקום לעברייני מין. בחודש הבא ישוחרר מהכלא אדריאן שוורץ. למרות שמדובר בפדופיל מסוכן, חוק הפיקוח לא יחול עליו. "כאזרח במדינה אני בהחלט מודאג", אמר התובע

  הוא עלול להסתובב חופשי גם ליד הילדים שלכם: הפדופיל המסוכן אדריאן שוורץ צפוי להשתחרר מהכלא בעוד כשבועיים ללא כל השגחה או פיקוח, לאחר שיסיים לרצות מאסר של 20 שנה בגין אונס ילדה בת 10 במקלט בירושלים. "מדובר בפדופיל שפעל זמן רב וישנה בהחלט סיבה לדאגה", אמר ל-ynet מי שהיה התובע במשפטו החוזר בעשור הקודם, עו"ד יוסי קורצברג.

   

  שוורץ, שייצא מהכלא ב-2 בספטמבר, הורשע כבר בשנת 1969 בעבירות מין בילדות ונידון ל-14 שנות מאסר. הוא שוחרר בשנת 1978, אחרי שריצה תשע שנים מתוך העונש. מאז 1991 לא יצא ולו לחופשה אחת בשל מסוכנותו, שהוגדרה על-ידי בית המשפט כגבוהה ביותר.

   

  "לא משנה מה, הוא תמיד יכחיש" 

  בשנת 2005 החליט בית המשפט העליון לערוך לשוורץ משפט חוזר, בעקבות חוות דעת שקבעה כי ה-DNA שנמצא בזירת האונס שייך לאדם אחר. אולם, בשנה שעברה קבע בית המשפט המחוזי בתל אביב מעבר לכל ספק כי שוורץ הוא אכן האנס. במסגרת המשפט נמצאו ראיות DNA הקושרות אותו לשני מעשי אונס נוספים שמהם הוא זוכה בשנת 1991.

   

  שוורץ לא עבר בכלא טיפול שיקומי לעברייני מין, ומהשב"ס נמסר כי לא ניתן לאכוף לגביו את חוק הפיקוח על עברייני מין, שנכנס לתוקף רק בשנת 2006. בפרקליטות ביקשו הבוקר מבית המשפט המחוזי בתל אביב להחיל עליו את החוק, תוך התייחסות להרשעתו במשפט החוזר בשנת 2009. מאחר שהדיון התנהל בדלתיים סגורות לא ניתן למסור פרטים על אודות העתירה של הפרקליטות נגד שחרורו.

   

  התובע במשפט, עו"ד יוסי קורצברג, אמר ל-ynet כי "מדובר בבן אדם מאוד מתוחכם, בעל זיכרון פנומנלי. לא משנה אילו ראיות יוצגו בפניו - הוא תמיד יכחיש, הוא לא מסוגל להפנים את ביצוע העבירות. לכן אני בהחלט חושב שמדובר באדם מסוכן ביותר".

   

  "כאזרח במדינה אני בהחלט מודאג, כולם מודאגים", אמר עו"ד קורצברג, "הבעיה היא שכוחו עדיין במותניו, מדובר בפדופיל שפעל זמן רב וישנה בהחלט סיבה לדאגה".


  לא הודה ולא הביע חרטה. הפדופיל שוורץ (צילום ארכיון: ירון ברנר)

   

  ביטוי לדאגה זו אפשר למצוא בהחלטת בית המשפט מלפני ארבע שנים. השופט חאלד כבוב התייחס אז לבקשתו של שוורץ להשתחרר מהכלא במהלך משפטו החוזר ואמר: "התרשמותי היא שאילו הייתי נדרש להכריע היום בבקשה לשחרורו, לא הייתי מהסס ולו לרגע קט מלדחות את בקשתו, משום שהייתי קובע שהמסוכנות הנשקפת ממנו היא ברמה כה גבוהה עד אשר שום מפקח, שום חלופת מעצר, לא היו יכולים להשיג את מטרת המעצר במקרה זה".

   

  לימד את חבריו לכלא שחמט 

  שוורץ מוכר כפדופיל משנת 1968. בפרקליטות מודאגים מכך שבמשך שנים שוורץ, הידוע כאדם אינטליגנט באופן יוצא דופן, היתל במערכת המשפט וצבר ידע אדיר על הדרך שבה פועלת המערכת המשפטית, ויצליח לעקוף את החוק ולבצע עבירות בלי שיימצאו ראיות נגדו.

   

  במהלך מאסרו לימד שוורץ אסירים אחרים לשחק שחמט - תחום בו הוא נחשב לרב-אמן, בנוסף

  לשש-בש. הוא נחשב לאסיר לא בעייתי, ולא נרשמו לו עבירות משמעתיות בזמן ריצוי עונשו.

   

  בשב"ס הסבירו כי לאור הכחשותיו העיקשות את מעשיו, הוא לא עבר שיקום. "הוא לא הודה, לא הביע חרטה והתנאי הראשון להתקבל לשיקום וטיפול הוא הכרה של האסיר בעצמו ובבעיה שיש לו", הסבירו, "שוורץ עצמו לא היה מוכן להשתתף בתוכניות שיקום כלשהן".

   

  יש לציין כי בשב"ס לא יודעים היכן מתכוון שוורץ להתגורר עם שחרורו. כתובתו בעבר הייתה בראשון לציון, אך לא ידוע אם בכוונתו לחזור לעיר. מיד עם צאתו מהכלא תצטרך המשטרה להחליט כיצד לפעול בעניינו, וכיצד לדאוג שלא יתקוף שוב ילדות. שוורץ הוא גרוש ואב לילד, אשר ניתק עמו את הקשר, ולא ידוע על קרובי משפחה או חברים שמתכוונים לתמוך בו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שוורץ. "אדם מסוכן ביותר"
  צילום: ירון ברנר
  צילום: בוצ'צ'ו
  השופט חאלד כבוב. לא הסכים לחלופת מעצר
  צילום: בוצ'צ'ו
  מומלצים