שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  dlna - להעביר סרטים מהמחשב ישירות לטלוויזיה

  הכירו את dlna - התקן שיאפשר לטלוויזיה שלכם ולמחשב הביתי להחליף ביניהם קבצים באופן ישיר, בלי מכשירים מתווכים. כל מה שאתם צריכים זה מסך תומך וכבל רשת

  כפי שכבר הצגנו בעבר, מסך הטלוויזיה בסלון הופך בהדרגה למרכז הבידור הביתי.  אחד הגורמים המאיצים להפיכתו לכזה הינו המצאותו של חיבור רשת מובנה במסכי טלוויזיה. החיבור מתחיל להופיע בדגמים מסדרות ביניים ונכלל כמובן גם במסכי סדרות היוקרה, כאשר בעוד זמן לא רב הוא יהפך לשוכן קבע שיופיע גם בדגמים הזולים ביותר.

   

  הגשה: אלעד רובינשטיין

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  חיבור הרשת אותו נמצא יהיה בד"כ מהסוג הרגיל – מחווט, חלק קטן מאוד של המסכים כולל גם אנטנת WiFi פנימית, אחרים מגיעים עם אפשרות לחיבור מתאם אלחוטי ("דונגל"), מחירו של מקלון USB שכזה יכול להגיע לסכום פעוט יחסית של מאות שקלים.

   

  אז למה משמש בעצם חיבור הרשת המובנה? עבור שתי מטרות: אינטרנט וניגון קבצי מדיה מהרשת.

   

  עוד ב-dtown: תערוכת אודיו וקולנוע ביתי בסוכות

   

  גולשים בטלוויזיה

  מסכי הטלוויזיה החדשים, מסוג LCD או פלזמה, תומכים ברזולוציה גבוהה מספיק בכדי להציג תכני אינטרנט הכוללים טקסט, תמונות ואף סרטוני וידאו.

   

  הגלישה בטלוויזיה אינה זהה לזו המתבצעת דרך מחשב. אין מדובר בגלישה חופשית דרך דפדפן אלא באפשרות הצגה של מספר אתרים עליהם החליט מראש יצרן המסך, בנוסף, האתרים מוצגים בפורמט טלוויזיוני, הכולל פונטים גדולים יותר מאשר במחשב ותצוגה המתאימה יותר להצגה על המסך בסלון.

   


   

  לרוב, ניתן יהיה לגלוש מהמסך בסלון אל אתרים כמו יוטיוב ופיקאסה, כאשר בשני האתרים הללו ניתן אף להתחבר לחשבון האישי ולצפות בתמונות או בסרטונים שהעלתם בעבר. בנוסף, ניתן לבדוק את תחזית מזג האוויר, חדשות באנגלית מהעולם וכעת נכנסים לתפריט גם אתרים כמו טוויטר ו- פייסבוק.בארצות הברית, הוטמע בטלוויזיות גם שירות הוידאו Netflix והוא מאפשר הזמנת סרטים לצפיה בתשלום, דרך האינטרנט.

   


   

  אתרים בעברית אינם זמינים כרגע. הדבר תלוי בחתימה על הסכמי תוכן וגם במסכים רבים לא קיימת עדיין תמיכה בהצגה או הקלדת אותיות בשפת הקודש. רשימת האתרים מתרחבת בכל פרק זמן מסויים, זאת בעזרת עדכון תוכנה שמתבצע במסך.

   


   

  שיחות וידאו עם סקייפ בטלוויזיה

  בנוסף, בזמן האחרון הודגמה גם יכולת ביצוע שיחות וידאו דרך המסך בסלון, זאת בעזרת מצלמה יעודית שמתחברת דרך ה- USB למסך, ושימוש בשירות סקייפ דרך חיבור הרשת. פנסוניק וסמסונג מציעות מצלמות לרכישה, גם LG וטושיבה הציגו אפשרות שכזו בתערוכות בחו"ל, אך טרם הביאו לישראל מסכים שתומכים בכך.

   

  יישומים

  בתערוכת CES האחרונה, הכריזה סמסונג על פתיחת חנות אפליקציות גם עבור מסכי טלוויזיה. נכון להיום, מדובר בעיקר על משחקי פלאש אותם ניתן להוריד מהאינטרנט,

  נושא זה נמצא בחיתוליו, אולם הפוטנציאל נראה גדול ומסקרן יהיה לראות כמה יצרנים יצטרפו לכך.

   

  מה זה dlna ומה הוא עושה?

  ראשי תיבות של Digital Living Network Alliance, זהו שמו של פרוטוקול, אשר למרבה הפלא הופך לסטנדרט מקובל בקרב יצרני הטלוויזיות (להבדיל ממקרים אחרים בהם חזינו במלחמות פרוטוקולים ופורמטים שונים).

   

  dlna מאפשר למעשה שיתוף וניגון קבצי מדיה בין מכשירים שונים ברשת. זה יכול להיות בין מחשבים שונים, נגני בלוריי, סטרימרים, טלפונים סלולריים וגם נשוא הכתבה: מסכי טלוויזיה.

   

  אם נתרגם את ההסבר לשפת המציאות, הרי שבפועל, מאפשר dlna לנגן קובץ וידאו, אודיו או תמונות שמאוחסן על מכשיר אחד דרך מכשיר אחר, למשל, להציג בטלוויזיה סרטון שמאוחסן בפועל על מחשב או אפילו מטלפון סלולרי התומך ב- WiFi.

   

  כדי שיכולת זו תתאפשר, שני המכשירים צריכים לתמוך בפרוטוקול הנ"ל, כך שיש לחפש את המילה dlna במפרט הטלוויזיה בכדי לוודא שהיא מאפשרת שיתוף שכזה.

   

  גם המחשב – עליו מאוחסן הקובץ, צריך לתמוך ב dlna ואם מערכת ההפעלה אינה תומכת בו, יש להתקין תוכנת מדיה סרבר שתוסיף את התמיכה בכך, לדוגמא את תוכנת TVersity החינמית או את Twonky (תוכנה בתשלום).

   


   

  מערכת ההפעלה האחרונה מבית מיקרוסופט – Windows 7 תומכת באופן מובנה ב-dlna, כך שכל מה שיש לעשות הוא לבחור תיקיות מדיה, להגדיר אותן כשיתופיות ברשת ואז לעמוד על הקובץ המבוקש, לסמן אותו עם סמן העכבר, ללחוץ על לחצן ימני בעכבר ולבחור בתפריט הנפתח את "Play To" ("נגן אל"). רשימת ההתקנים המחוברת ברשת תופיע בתפריט, ביניהם גם הטלוויזיה.

   

  עוד ב-dtown: ניקון D3100 – מצלמת DSLR חדשה עם וידאו 1080p

   

  איך מחברים את הטלוויזיה לרשת?

  עבור המשתמש הממוצע, תהליך הגדרת חיבור הרשת עלול להשמע מפחיד למדי, אולם כדאי לדעת כי במרבית המקרים, הדבר מבוצע באופן אוטומטי לאחר חיבור כבל הרשת מהמסך אל הראוטר, וכניסה לתפריט הגדרת הרשת במסך.

   

  אם המסך אינו מזוהה ברשת מסיבה כלשהיא, יש לבדוק האם הראוטר מוגדר על מצב "שרת DHCP אוטומטי" שאמור לזהות מכשירים חדשים ולספק להם כתובת IP ייחודית ברשת.

   


   

  בסיום תהליך החיבור ובהנחה כי בצד של המחשב ישנה מערכת הפעלה תומכת / תוכנת שרת מדיה ותיקיות שהוגדרו כשיתופיות, ניתן יהיה לראות על מסך הטלוויזיה את תוכן התיקיות השיתופיות ברשת, בד"כ הוא יהיה מחולק על פי קטגוריות: וידאו / אודיו / תמונות. בחירה בקובץ הרצוי מעל גבי המסך תביא לניגון או הצגה שלו.

   

  ומה עם תמיכה בסוגי קבצים?

   עם קבצי אודיו ותמונות יש פחות בעיה, היות ורוב המשתמשים, מאחסנים קבצים בפורמטי JPG או MP3 (אם כי פורמט FLAC ה"אודיופילי" למשל לא נתמך לרוב) אך בעולם הווידאו העניינים מסובכים יותר, בגלל שנעשה שימוש במגוון פורמטי קבצים רחב למדי.

   

  תמיכה ב- DivX קיימת כבר כבר במסכים רבים, אולי כאשר מדברים על תמיכה בקבצי HD, כאן התמונה פחות ורודה. תמיכה בקבצי AVCHD המקובלים במצלמות וידאו קיימת במסכי סוני וגם פנסוניק, אולם תמיכה בפורמט MKV המקובל בעיקר בקרב "מורידי קבצים", הוצגה רק בשנה שעברה ע"י סמסונג ועדיין אינה פופולרית בשימוש, בעיקר עקב אי הרצון לעודד צפיה בעותקים פיראטיים לסרטי Blu-ray מקוריים.

   

  חלק מתוכנות המדיה סנטר מאפשר המרת פורמטים בזמן אמת, כלומר, התוכנה בצד המחשב תמיר בזמן ניגון את קובץ הוידאו לפורמט שנתמך, מה שדורש מחשב בעל חומרה חזקה למדי.

   

  לסיכום, הופעתו של חיבור הרשת במסכי טלוויזיה מהווה חידוש בעל פוטנציאל מסעיר למדי, שיכול להפוך את המסך בסלון לשימושי ויעיל יותר ולהחליף בחלק מהמקרים גם את תפקידו של המחשב בחדר העבודה.

   

  מחבבים אותנו? ליחצו לייק על עמוד הפייסבוק של ערוץ המחשבים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הכירו את dlna - להעביר סרטים לטלוויזיה באופן ישיר
  מומלצים