שתף קטע נבחר

ישראל: הכור האיראני האזרחי - לחלוטין לא מקובל

בניגוד לעמדת ארה"ב, שמכירה בזכותה של איראן להקים בסיוע רוסי את הכור הגרעיני להפקת חשמל בבושהר, במשרד החוץ מתנגדים בתוקף. "לא ייתכן שמדינה שמפרה בגסות את ההחלטות הבינלאומיות תהנה מפירות האנרגיה האטומית"

בארצות הברית ובמערב לא מתנגדים לכך שאיראן תפעיל כור גרעיני לצורכי הפקת אנרגיה חשמלית - אבל בישראל מרימים קול זעקה כמעט יחיד בעולם. ביום בו הופעל לראשונה בחסות רוסית המתקן בבושהר, ממשרד החוץ בירושלים נמסר הערב (שבת) כי הצעד "לחלוטין לא מקובל".

 

בהודעת הדובר יוסי לוי האיצה ישראל בקהילה הבינלאומית ללחוץ עוד על טהרן לחדול מכל פעילות של העשרת אורניום. "זה לחלוטין בלתי מתקבל על הדעת שמדינה שמפרה בגסות כזו החלטות בינלאומיות, תהנה מפירות השימוש באנרגיה אטומית", נמסר.

 

מוקדם יותר אמרו במחלקת המדינה האמריקנית ש"הכור בבושהר מתוכנן לספק אנרגיה אזרחית ואנו לא רואים בו סכנה להתחמשות". עם זאת, הדובר דרבי הולידיי

 ציין עוד כי הצעד הנוכחי "מדגיש שאיראן לא צריכה להעשיר בעצמה אורניום אם מטרותיה הן לשלום בלבד".

 

בבריטניה השמיעו קול דומה. "תמיד כיבדנו את זכותה של איראן לפתח מתקן גרעיני אזרחי לחלוטין", אמר השר במשרד החוץ בלונדון, אליסטר ברט, כמה שעות אחרי שרוסיה העבירה מוטות דלק גרעיני, שהוכנסו לליבת הכור במטרה להפעילו להפקת חשמל. התהליך בוצע בפיקוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), והרוסים הם אלה שיאספו את הפסולת הגרעינית, ממנה ניתן לייצר פצצת אטום, על מנת שאיראן לא תנצל זאת. "זה יום גדול", אמר הנציג הרוסי בטקס ההשקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
היום בבושהר
צילום: AFP
צילום: רויטרס
הנציג הרוסי והנציג האיראני
צילום: רויטרס
מומלצים