שתף קטע נבחר

הצעת חוק: חיפוש גופני בכל מקום, גם ללא חשד

בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה, מקדם משרד המשפטים תיקון לחוק שיאפשר לשוטרים ופקחים לערוך חיפוש גופני על כל אדם בכניסה לבתי חולים, מסעדות, בתי ספר, מועדונים ומגרשי ספורט. כיום ניתן לערוך חיפוש רק כשיש חשד סביר

משרד המשפטים מקדם הצעה לתיקון חקיקה, שתאפשר לשוטרים ולפקחים לערוך חיפוש על גופו של אדם במקומות המועדים לאירועי אלימות, גם אם אינו חשוד בעבירה. בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, נוסחה ההצעה שתועבר ככל הנראה להצבעה בקריאה ראשונה בתחילת דצמבר, כחלק מחוק ההסדרים.

 

 

בהודעת משרד המשפטים נכתב, כי תיקון החקיקה מגיע על רקע התגברות תופעת ה"סכינאות", ואמור לאפשר למשטרה להתמודד עם אלימות במקומות ציבוריים "באופן מניעתי". כיום, למשטרה יש סמכות לערוך חיפוש על גופו של אדם רק אם לשוטר יש חשד סביר שאדם זה נושא נשק או שבגופו של אותו אדם נמצאת ראייה להוכחת ביצוע של עבירה.

 

בין המוסדות הנכללים בהצעה, כאלה שיש בהם נטייה לאלימות מוגברת, כמו מוסדות רפואיים, מוסדות חינוך, בתי אוכל, מועדונים ודיסקוטקים, מגרשי ספורט ואצטדיונים, מקומות בהם נערכים משחקי הימורים ומקומות בהם נערכים מופעי תיאטרון, קולנוע ומוזיקה.

 

מלבד מקומות מוגדרים אלה, מפקד מחוז במשטרה יהיה מוסמך להכריז על מתחם ציבורי בו מתנהלים מספר עסקי עינוג באופן זמני כמקום בו רשאי שוטר לערוך חיפוש על הגוף ללא חשד. בתיקון לחקיקה נכתב כי אם יוכרז אותו מקום כמקום מועד לפורענות, ייתלו בו שלטים בדבר קיומה של אותה סמכות של המשטרה לערוך חיפוש על אנשים.

 

פרט למשטרה, גם פקחים של הרשות המקומית יוכלו לבצע חיפוש ללא חשד סביר. פרט לעיכוב החשוד, הפקח יוכל לדרוש ממנו להתלוות אליו לתחנת המשטרה, אם השוטרים בוששו להגיע, ואף להשתמש בכוח סביר, במידה והחשוד התנגד.

 

היועץ המשפטי וינשטיין הוא שהוביל את התיקון לחוק, במטרה להילחם בתופעות הסכינאות והאלימות. למעשה, הוא רוצה להפוך את המצב הקיים בפועל - בו שוטרים מבצעים חיפוש בלתי מבוקר בכניסה לאיצטדיוני ספורט, למשל - למוגן בחוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוכל להוציא את הידיים מהכיסים (אילוסטרציה)
צילום: הרצל יוסף
אצטדיון טדי. המצב הקיים יהפוך לחוקי
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים