שתף קטע נבחר

ריבלין נגד "חוק המישוש": לא אאפשר מחטף

ניסיונו של משרד המשפטים להכליל בחוק ההסדרים תיקון פלילי שירחיב את סמכויותיהם של שוטרים ופקחים לערוך חיפוש גם ללא חשד מבוסס, הוציא מהכלים את יו"ר הכנסת. ריבלין ליועץ המשפטי וינשטיין: "ההצעה חוצה את כל הגבולות"

יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין, פנה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בבקשה שיורה על הוצאת התיקון המרחיב את סמכויות החיפוש הניתנות לשוטרים מחוק ההסדרים. לדבריו, לא ייתכן שחוק ההסדרים יכלול תיקונים פליליים. משרד המשפטים מסר בתגובה כי הוא שוקל להוציא את תיקון מחוק ההסדרים ולנסות להעבירו באמצעות חקיקה נפרדת.

 

"הצעת חוק ההסדרים הנוכחית חצתה את כל הגבולות. לא ייתכן שחוק ההסדרים יכלול תיקונים בחוק הפלילי, ויותר מכך, כאלה שהם בעלי השלכות קשות על זכויות אדם יסודיות, עם או בלי קשר לתקציב. הכרעות בסוגיות מעין אלו חייבות להתקבל במסלול חקיקה רגיל ובדיון ציבורי רחב ולא במהלך חטוף. לא אניח את הצעת חוק ההסדרים במתכונתה הנוכחית על שולחן הכנסת", אמר ריבלין.

 

משרד המשפטים מקדם בימים אלה הצעה לתיקון החקיקה, באופן שיאפשר לשוטרים ולפקחים לערוך חיפוש על גופו של אדם במקומות המועדים לאירועי אלימות, גם אם זה אינו חשוד בעבירה.

 בנוסף, מאפשר התיקון להקנות סמכויות שלטוניות מובהקות, כמו עיכוב ואף שימוש בכוח, לפקחים עירוניים, אשר בניגוד לאנשי משטרה אינם בעלי ההכשרה המשפטית והמעשית הנדרשת, ואינם מפוקחים על ידי מח"ש.

 

ההצעה נוסחה בהנחייתו של היועץ המשפטי לממשלה, ונוסחה אמור להיות מועבר להצבעה בקריאה ראשונה בתחילת דצמבר, כחלק מחוק ההסדרים. היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, שמנהל את המגעים מול משרד המשפטים מטעם ריבלין, אמר כי בעקבות הפנייה שוקלים במשרד המשפטים להסיר את התיקון כבר בימים הקרובים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריבלין. לא למחטף
צילום: גיל יוחנן
הנחה את כותבי התיקון. וינשטיין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים