שתף קטע נבחר

הלימודים נפתחו כסדרם: "המורים חשובים לנו"

אחרי לילה מתיש בבית הדין לעבודה, הוסר איום השביתה ובמשרד החינוך יכולים לסמן "וי" וללוות כ-1,902,000 תלמידים לבתי הספר ברחבי הארץ. מנכ"ל המשרד: "המו"מ על השכר יימשך". איפה בכל זאת לא לומדים? הרשימה המלאה

איום השביתה הוסר, וכמעט שני מיליון תלמידים וילדי גן פותחים הבוקר (יום ד') את שנת הלימודים ברחבי הארץ, למעט כמה מוסדות חינוך שבהם הושבתו הלימודים על-ידי ההורים או ראשי המועצות המקומיות. עד שעת לילה מאוחרת עוד ריחף באוויר איום השביתה בתיכונים, עד שבית הדין לעבודה הורה לבטלה.

 

 

מנכ"ל משרד החינוך, ד"ר שמשון שושני, אמר ל-ynet כי "מה שקרה אתמול היה מפתיע. לצערי הרב לא נכון ולא תקין, ובית המשפט הכיר בזה. אנחנו פועלים שמורי ישראל יקבלו שכר גבוה ובעקבות הפסיקה נמשיך במו"מ עם ארגון המורים. שנת הלימודים תיפתח כסדרה. המורים חשובים לנו ואנחנו מעוניינים שהם יקבלו שכר גבוה".


שלום כיתה א'. בבית הספר בנהלל (צילום: חגי אהרון) 

 

לאחר שבע שעות של דיונים, קבעו הלילה שופטי בית הדין הארצי לעבודה, בראשות הנשיא סטיב אדלר, כי השביתה עליה הכריז ארגון המורים העל-יסודיים הינה בלתי חוקית והוציא צו למניעתה. השופטים ציינו בהחלטתם כי אין לראות בעין יפה פתיחה בשביתה של מערכת החינוך על סיפה של שנת הלימודים באמצעות.

 

שושני סיפר כי ממידע שהגיע למשרד החינוך עולה, כי "יש מנהלי בתי ספר שהודיעו באתרי האינטרנט של בתי הספר לתלמידים שלא להגיע, ומורים שסימסו לתלמידים לא להגיע לבתי הספר וכעת אנחנו מנסים לאתר את המורים והמנהלים שפעלו בניגוד להוראות השר. הלימודים יתקיימו כרגיל".

 

איפה לא לומדים?

בסך הכל, שובתים ברחבי הארץ 18 בתי ספר, בהם לומדים כמעט 10,000 תלמידים. בנוסף, 79 כיתות החלו את יום הלימודים הראשון באיחור. במשרד החינוך ציינו בתגובה לנתונים כי מדובר במספר מזערי ביחס ל-1.8 מיליון התלמידים שפותחים את השנה כסדרה.

 

משרד החינוך פתח חדר מצב מיוחד בירושלים, שיפעל מהשעה 6:30 בבוקר ועד 10:30 במספר 1-800-250-025. בכמה בתי ספר ברחבי הארץ לא יתקיימו הלימודים:

 

 • במוריה ממד כרמיאל, שם ההורים מאיימים בהשבתה.
 • בעיוני מג'דל שמס מאיים ראש המועצה בהשבתה, בשל דרישתו להחליף את המנהל.
 • בבית הספר אלקדיסיה שבמועצה המקומית שגב שלום.
 • בבית הספר המקיף בעוספייה.
 • בבית הספר מקיף מורייה בקריית ים.
 • בבית הספר מקיף שקמה במועצה המקומית חוף אשקלון, משום שטרם הסתיימו עבודות המיגון.
 • בבית הספר מוריה בקריית ים, שם ההורים דורשים את החלפת המנהלת.
 • בית הספר נילי במטה בנימין, שם ההורים מאיימים בהשבתה.
 • בצפת, וכן באורט טבריה - שם מאיים ארגון המורים בהשבתה עקב פיטורי שני מורים.
 • בבית הספר רוגוזין באשדוד, שם מאיים ארגון המורים בהשבתה עקב סכסוך עבודה.
 • באורט טבריה הוכרז סכסוך עבודה בחטיבה העליונה על רקע פיטורי מורים.

 

במקביל, בעמנואל נמנעו 87 תלמידות כיתה א' מללכת לראשונה לבית הספר. במשרד החינוך הסבירו כי מדובר במחאה על מצב הקרוואנים בהם מתקיימים הלימודים.

 

גם תלמידי החינוך המיוחד ברהט לא פתחו את שנת הלימודים התשע"א, לאחר שקבלן ההסעות הודיע אתמול לעירייה כי הוא נסוג מהמכרז. יושב ראש וועד הורים לחינוך מיוחד, סולימאן אבו-גררה, אמר כי "אנו רואים זאת בחומרה וככישלון של משרד החינוך וראש העיר". במשרד החינוך אמרו כי הם בודקים את הנושא מול העירייה. מעיריית רהט נמסר כי היום הם פועלים להשיג קבלן הסעות חדש. 

 

בסקירה שערכו מנהלי המחוזות דרך הווידאו במטה הראשי, סיפרה מנהלת מחוז דרום כי הלימודים באשדוד יתקיימו כרגיל, אולם לדבריה בבית הספר המקיף ב' הודיע יו"ר ארגון המורים הארצי, רן ארז, על שביתה בשל סכסוך פרטי שלו עם מנהל בית הספר, שלטענתו פוגע במורים. "ארגון המורים כנראה רוצה להוציא שם את כל הכעסים שלו. ביקשתי מהם לגשת לבית המשפט. מורה שלא יגיע, ינוכה שכרו", אמרה מנהלת המחוז.

 

מנהל מחוז ירושלים הודיע כי אין בעיות מיוחדות באזורו,

למעט בבית חגי שבאזור חברון, בו לומדות תלמידות שמכירות את הרוגי הפיגוע אמש. לדבריו, כל המערך הפסיכולוגי של המשרד נמצא ביישוב על מנת לסייע להן.

 

מנהלת מחוז צפון שסקרה גם בפני המטה את המצב בשטחה, סיפרה כי בצפת "ראש הרשות מתנהג בחרפה ושלח הודעות סמס לכולם להגיע להפגנה שמתקיימת שם. אני הודעתי שהאחריות לשערורייה חלה על ראשו של ראש הרשות המקומית", אמרה. עשרות הורים וילדים מפגינים בכניסה לעיר במחאה על קיצוצים בתקציבי החינוך.

 

למרות איומי המורים להשבית את הלימודים בגבעתיים, כתמיכה במנהל תיכון בן צבי בעיר, דוד חרותי, שפוטר בשל סירובו לשלב בבית הספר כיתת מתקשים - הלימודים יתקיימו שם בסופו של דבר. לעומת זאת, מטפלות נעמת ברחבי הארץ הודיעו על שביתת אזהרה בת יום אחד, בעקבות אי העלאת שכרן.

 

בניגוד לשנים עברו, השנה נרשה התייצבות מלאה של מאבטחים בבתי הספר. מנהל אגף ביטחון וחירום במשרד החינוך, אריה מור, סיפר כי ישנה התייצבות מושלמת והמערכים מלאים. "בירושלים יש לנו הפתעה גדולה והשנה חסרים לנו רק ארבעה מאבטחים. זאת, לעומת המצב לפני שנתיים, אז חסרו 160 מאבטחים ולפני כשנה 79 מאבטחים".

 

מור ייחס את ההצלחה לרפורמה שיושמה בשיתוף המשטרה, במסגרתה הועלה שכר המאבטחים, בדגש על ירושלים. "בגלל מצוקת כוח האדם בעיר, היה צורך בהעלאת השכר", הסביר.

 

השתתפה בהכנת הידיעה: אילנה קוריאל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התלמידים חוזרים לבית הספר
צילום: הרצל יוסף
ההתרגשות של היום הראשון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים