שתף קטע נבחר

הרפז בחקירה: רציתי לעזור לגבי, הכל יצא הפוך

לראשונה מאז התפוצצות המסמך, נראו בתמונה אחת הרמטכ"ל אשכנזי, מחליפו המיועד גלנט ושר הביטחון ברק. הרפז אמר במשטרה כי זייף את הלוגו "כדי שהמסמך ייראה רציני"

שלושת הבכירים הביטחוניים, בתמונה אחת. בפעם הראשונה מאז התפוצצה פרשת המסמך, נראו אתמול (יום ד') בצוותא שר הביטחון אהוד ברק, הרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי ומחליפו המיועד, יואב גלנט. בינתיים, מתבררים פרטים חדשים על בועז הרפז, החשוד בזיוף המסמך, ולדברי המשטרה הוא הודה: "רציתי לעזור לגבי, הכל יצא הפוך".

 

המתח בין ברק, אשכנזי וגלנט ניכר היטב בטקס לזכר חללי חטיבת גבעתי במצודת יואב שבדרום, ואלוף פיקוד הדרום סירב להשיב לשאלות העיתונאים. רבים מבני משפחות החללים ניגשו לאחר הטקס לאלוף גלנט ואיחלו לו בהצלחה בתפקידו החדש כרמטכ"ל. אשכנזי התייחס לפיגוע הירי שבו נרצחו שלשום ארבעה מתושבי בית חגי, ואמר כי מדינת ישראל תרדוף את המחבלים ושולחיהם, ותמצה עימם את הדין. שר הביטחון ברק הבטיח: "הטרור לא יגרום לקריסתנו".


ברק, אשכנזי וגלנט - בתמונה אחת (צילום: צפריר אביוב)

 

במשטרה ניסו אתמול להסביר את המניע של הרפז לזייף את מסמך גלנט והעריכו כי מטרתו היתה לעכב את לעכב את המינוי לרמטכ"ל החדש. "יש לו מוח יצירתי", אמר גורם בכיר במשטרה. הרפז הכין את המסמך בביתו כבר לפני כארבעה חודשים. הוא כתב אותו על המחשב, ולאחר שהתפוצצה כל הפרשה ניסה למחוק אותו ולטשטש עקבות. "הוא מחובר לכל הגורמים הבכירים בצה"ל ובמערכת הביטחון", אמרו במשטרה. "התכנון שלו היה להביא את המסמך ללשכת הרמטכ"ל, כדי שיעביר אותו לראש הממשלה וכך יתעכב מינוי הרמטכ"ל הבא".

 

ביאחב"ל הופתעו ללמוד עד כמה הרפז מעורב בכל מה שקשור לצה"ל. הוא יודע בדיוק את כל האינטריגות הקטנות ושולט בכל המינויים שמתבצעים. אחרי שעוזר הרמטכ"ל, אלוף משנה ארז וינר, סיפר לחוקרים כי הוא קיבל את המכתב מהרפז, הבינו החוקרים כי האחרון הוא החשוד העיקרי. כשהיה בחו"ל הם ביצעו מספר פעולות בסביבתו הקרובה, וחיזקו עוד יותר את הראיות נגדו.

 

בתחילת החקירה עוד ניסה הרפז להרחיק את עצמו מהאירוע. החוקרים נתנו לו להשלות את עצמו כאילו הוא מכוון אותם לכיוונים אחרים "הוא זרק המון שמות, גם של פוליטיקאים שהיו קשורים למסמך, כדי לבלבל אותנו", אמרו ביאחב"ל. אבל צוות החקירה, בראשותו של סגן ניצב ירון לונדון, לא קנה את זה.

 

לאחר מספר ימים הם הציגו בפניו את הראיות, ואת העובדה שהמסמך נוצר במחשבו הפרטי. "לא חשבתי שזה יגיע לממדים כאלה", הסביר הרפז לחוקרים. "אף אחד לא חשב שתהיה פה חקירת משטרה. לא רציתי לסבך אף אחד". הרפז נשאל פעם אחר פעם מי עזר לו בהכנת המסמך, אך הוא המשיך לדבוק בגרסתו שהוא לבד רקם ויצר אותו. לשאלה מדוע החליט לזייף את הלוגו של משרד הפרסום של אייל ארד אמר: "רציתי שהמסמך ייראה רציני". מאוחר יותר הודה הרפז: "אני מבין שטעיתי, רציתי לעזור לגבי, אבל בסוף יצא הפוך".

 

אתמול שחררה המשטרה את הרפז למעצר בית של עשרה ימים, לאחר שסיימה נגדו את החקירה. מפכ"ל המשטרה, רב ניצב דודי כהן, התייחס אף הוא לראשונה לפרשה כשנפגש עם ראש אגף החקירות ניצב יואב סיגלוביץ' וראש להב 433 ניצב דודו מנצור ואמר להם: "ההגעה לחקר האמת הושגה. טובי החוקרים חתרו לכך כשהם מצוידים במיטב האמצעים והכלים וניהלו חקירה מקצועית, דיסקרטית ומהירה. החקירה נוהלה תוך שיקול דעת מדוד, איפוק ואחריות על מנת לחשוף את תמונת המציאות האמיתית".


פורסם לראשונה 01/09/2010 23:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרפז, אתמול. "לא רציתי לסבך אף אחד"
צילום: אוהד צויגנברג
מפקד היאחב"ל איפרגן. "חקירה מהירה"
המפכ"ל דודי כהן. ההגעה לחקר האמת הושגה"
צילום: עופר עמרם
מומלצים