שתף קטע נבחר

חייל לבג"ץ: להדיח קצין שכינה אותי "כושי מעצבן"

חייל סדיר מבסיס חיל האוויר בדרום טוען כי קצין בדרגת רב-סרן אמר למפקדו הישיר "החייל הכושי שלך מעצבן אותי", אך לא הוענש. לדבריו גם שיחה עם מפקד הבסיס לא עזרה, ונציב קבילות החיילים קבע כי ההתבטאות הגזענית חמורה, אך הנושא טופל כיאות. אחר כך, לדבריו, הקצין החל להתנכל לו

חייל בשירות סדיר מבסיס חיל האוויר בדרום עתר היום (ה') לבג"ץ, בדרישה שיורה לצמרת הפיקוד הצבאי ולבכירי הקצינים בבסיסו להסביר מדוע אין הם נוקטים צעדים משמעתיים נגד קצין בדרגת רב-סרן, שלטענתו התבטא נגדו באופן גזעני כשאמר למפקדו: "החייל הכושי הזה שלך מעצבן אותי". הוא דורש להדיח את הקצין מצה"ל או לפחות מכל תפקיד פיקודי.

 

החייל, בדרגת טוראי, הגיש את העתירה באמצעות עורך הדין גיא אופיר נגד הרמטכ"ל, מפקד חיל האוויר, הפרקליט הצבאי הראשי, נציב קבילות החיילים, מפקד בסיס חיל האוויר שבו הוא משרת, מפקד הטייסת והקצין בדרגת רב-סרן עצמו, המשמש כמפקד גף בבסיס. לפי העתירה, ב-30 ביוני השנה פנה הקצין אל מפקדו הישיר של החייל בנוכחותו ובנוכחות חיילים נוספים, וצעק את ההערה הפוגענית.

 

לדברי החייל העותר, מפקדו הישיר העיר את תשומת לבו של הקצין כי החייל שומע את דבריו, וזה השיב לו כמי שאינו מופתע: "אני יודע". לפי העותר, הוא עצמו היה כה המום ומושפל עד שמפקדו נתן לו יום חופשי בחדרו כדי להירגע. את שעות המנוחה שניתנו לו הוא ניצל כדי לגשת למשרדו של מפקד הבסיס, בתקווה שיטפל כראוי בפרשה, וזה התפנה להיוועד עמו למחרת.

 

החייל מציין כי יומיים אחרי הפגישה עם מפקד הבסיס, זימן אותו הרב-סרן לשיחת "התנצלות" לכאורה, שבה אמר לו כביכול: "אני לא זוכר שאמרתי את זה, יכול להיות שהדברים יצאו מהקשרם, אני יודע שיש לך בעיות אישיות, אני אעזור לך מכאן". לדברי החייל, מעבר לכך אף גורם בבסיס לא שוחח עמו או יידע אותו על צעדים משמעתיים נגד הקצין, שהמשיך לפקד עליו. הוא מבהיר כי לא קיבל את ההתנצלות, שלדבריו רחוקה מלהיות בבחינת "מודה ועוזב ירוחם".

 

לדברי החייל, בעקבות הדברים הגיש קבילה לנציב קבילות החיילים, שהשיב לו כי הוא רואה את ההתבטאות הגזענית בחומרה, אך הוסיף כי מצא שגורמי הפיקוד הבכירים בכנף הכירו במלוא חומרת העניין, וטיפלו בנושא בהתאם. לדברי הנציב, התרשם כי הרב-סרן הפנים את הפסול שבאופן התבטאותו והביע חרטה כנה, ולפיכך אין מקום להתערבות מטעמו.

 

לחיצת יד לכל החיילים - חוץ מלאחד

העותר טוען כי בעקבות הגשת הקבילה החל הרב-סרן - תוך התעלמות לכאורה של הממונים עליו - להתעמר בו ולהתנכל לו, והשפיל אותו בפרהסיה מול שאר החיילים. כך, למשל, הוא מציין כי במסדר בוקר החליט הקצין לעבור בין החיילים וללחוץ את ידיהם, תוך פסיחה הפגנתית על ידו של החייל. במקרה אחר, חברו הטוב - אף הוא אתיופי - הועבר ב"עיתוי תמוה" ליחידה אחרת, באופן המונע ממנו להיות בקשר עם העותר. הוא טוען גם כי הקצין שיקר למפקדיו והטעה אותם, כשטען כי החייל לא היה נוכח כשהשתמש נגדו בכינוי הגנאי.

 

בעתירה תוהה החייל מדוע הממונים על הקצין אינם פותחים בהליכים להדחת הקצין מצה"ל או לפחות מתפקיד פיקודי, ודורש הסברים מדוע לא נפתחו נגדו הליכים פליליים בגין הסתה לגזענות, לשון הרע במזיד, הטרדה מאיימת ועוד, ובשל התנהגותו המהווה לדבריו הפרה חמורה של הקוד האתי הצה"לי. הוא תוהה גם מדוע מפקד הבסיס אינו מפרסם הודעה

גינוי חמורה נגדה ההתבטאות "הגזענית והמכוערת", מתנצל אישית על הטיפול הלקוי לכאורה בפרשה, ולא מורה למנוע מצב שבו לקצין תהיה מרות על העותר ועל כל חייל אחד העונה להגדרה שבה השתמש: "חייל כושי כזה".

 

בעתירה נכתב כי "החברה הישראלית סובלת מתחלואים קשים בכל הנוגע לקליטת הקהילה האתיופית, ויש להגיב ביד קשה כלפי גילויי גזענות על מנת להילחם ולמגר את התופעה, הן הסברתית והן עונשית... הסברה ללא ענישה אינה מועילה, ואף לענישה יש מרכזיות בהסברה". בבקשה למתן צו ביניים מבקשים עורכי דינו של העותר למנות קצין בכיר מהרב-סרן המדובר, שאינו כפוף למרות מפקד הבסיס, שיוודא כי אין התנכלות לחייל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרמטכ"ל אשכנזי. גם הוא במשיבים
צילום: ירון ברנר
מומלצים